شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - 3 Jun 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ / ۰۸:۴۶
کد مطلب: 37805
۱
کاهش 20 درصدی طرح تعهد دوره تخصصی 5 رشته از امسال

ماجرای طرح تعهد رشته روانپزشکی

دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت در گفت و گویی بیان کرد: از سالهای پیش وزارت بهداشت برای تامین نیروی انسانی تخصصی از روش تعهدات اجباری استفاده کرده و توانسته در این مدت مقداری ازنیازها را تامین کند. 
 
معاونت درمان وزارت بهداشت ادامه داد: این تعهدات اجباری که به نام ضریب کا شناخته می شود، تعهدات دوره تخصصی است. این طرح با دو سال طرح نیروی انسانی که بر اساس قانون، پزشکان بعد از گذراندن دوره عمومی طی می کنند، متفاوت است. طرح تخصصی به طور معمول چهار سال، برابر با زمان تحصیل و بسته به نوع رشته تحصیلی و محل خدمت است. 
 
وی با اشاره به هدف طرح تخصصی مبنی بر رفع نیاز نیروی متخصص، عنوان کرد: با وجود اینکه شاید این طرح تنها راه چاره تامین نیروی انسانی بوده اما روش اصلح نیست بلکه روش صحیح و رایج در دنیا، تربیت نیروی بومی برای هر منطقه است. گذراندن طرح پزشکانی که متولد تهران و تحصیل کرده همین شهرهستند،در سیستان و بلوچستان،منجر به بازگشت پزشک پس از اتمام طرح به محل زندگی و کاهش ماندگاری آن ها در مناطق محروم می شود. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص اقدامی که برای ماندگار شدن پزشکان در مناطق محروم انجام شده، عنوان کرد: امتیازاتی که در غالب طرح تحول سلامت به پزشکان داده شد،یکی از عوامل اعزام پنج هزار و 700 پزشک متخصص و فوق تخصص تمام وقت است. 
 
آقاجانی افزود: از دو سال پیش طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که با استفاده از ظرفیت این قانون، نیروها برای گذراندن دوره تخصصی بومی گزینی می شوند. اجرای این قانون از دو سال پیش آغاز شده و از زمان ورود فارغ التحصیلان به بازار کار، موجب کاهش مشکلات در مناطق محروم و شهرستان ها می شود. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت از تصمیم اخیر این وزارتخانه مبنی بر کاهش طرح های تخصصی برخی رشته ها خبر داد و گفت: این اقدام به ضرورت یا عدم ضرورت وجود نیرو در مناطق محروم و شهرستان ها وابسته است. بر همین اساس وزارت بهداشت طی برنامه 10 ساله، نیروهای بومی را جایگزین و مشوق مشخص می کند به طوری که دیگر نیازی به ابزارهی اجباری قانونی برای گذرندن تعهدات مطرح نباشد. 
 
آقاجانی تصریح کرد: به مرور زمان در این 10 سال، با افزایش نیروهای بومی و فارغ التحصیلان، از تعهدات کاسته می شود. البته امسال و سال آینده در 7 رشته، تعهدات را کاهش و در پنج رشته، اختیاری کرده ایم. از این 7 رشته، پنج رشته شامل توانبخشی، رادیوتراپی، پزشکی هسته ای، روانپزشکی و بیماری های عفونی از امسال با کاهش 20 درصدی دوره تخصصی رو به رو هستند. این قانون از مهر امسال شامل افرادی می شود که در حال گذراندن دوره ضریب کا هستند. 
 
وی افزود: دو رشته داخلی کودکان و داخلی بزرگسالان از سال آینده با کاهش دوره تعهد مواجه می شوند. از طرفی گذراندن تعهد پنج رشته  پزشکی اجتماعی، پزشکی ورزشی، طب هوافضا، طب کار و پزشکی قانونی اختیاری می شود، به این معنی که پزشکان در صورت تمایل و نیاز دانشگاه، طرح تعهد می گذرانند و در صورت عدم تمایل می توانند بدون گذراندن طرح، وارد بازار کار شوند. 
 
گفتنی است؛ وجود رشته روانپزشکی در لیست رشته هایی که طرح تعهدشان کاهش می یابد، موجب بروز شایعاتی مبنی بر اتخاذ این تصمیم از روی منظور توسط وزیر بهداشت بوده است. البته برداشت منظور خاص از اقدام وزارت بهداشت و بهره مندی فرزند وزیر بهداشت از کاهش طرح تعهد، غیر منطقی است و با شرایط گذراندن طرح وی تطابق ندارد.

باشگاه خبرنگاران
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟