شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - 23 Sep 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ / ۰۸:۰۹
کد مطلب: 37938
۴
۱۳

گفت‌وگو با مهندسی که رتبه اول کنکور تجربی شد!

گفت‌وگو با مهندسی که رتبه اول کنکور تجربی شد!
میگنا: محمد احمدی رتبه یک رشته تجربی در کنکور سراسری 95 اظهار کرد: من فارغ‌التحصیل رشته ریاضی هستم که در سال 91 در کنکور ریاضی رتبه 3 را کسب کردم و در رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه شریف سه سال تحصیل کردم.

-

احتمالا شما هم مثل ما تجربه نگاه های پر از معنی پدر و مادرها بعد از اعلام نتایج کنکور و مخصوصا نفرات اول را داشته اید، از آن نگاه هایی که شاید انتظار رتبه تک رقمی نداشته باشند اما نفرات اول هم لابد هم سن خودمان بودند و حالا افتخار آفرین شده اند و در بهترین دانشگاه های کشور درس می خوانند. حالا در نظر بگیرید که نفرات اول کنکور اعلام می شود، انتظار دارید نفرات اول ۱۸ ساله باشند، اما مثل اینکه امسال بخت با شما یار نیست! نفر اول کنکور تجربی امسال کسی است که سه سال قبل هم در کنکور ریاضی نفر دوم شده بوده و در دانشگاه هم برق می خوانده، آن هم دانشگاه صنعتی شریف! پیدا کردنش کار سختی نبود شماره اش را گرفتیم تلفن را برداشت و سوالات را در کمترین زمان ممکن پاسخ داد. تند تند حرف می زد، به طوریکه باید بین حرفش می پریدیم تا پایش را از روی گاز بردارد. در صحبت هایش عشق به ریاضی همچنان وجود دارد، شاید به همین دلیل است که ادبیاتش پر از اصطلاحات ریاضی است، می‌گوید حنتی حالا که در رشته دیگری می خواهد تحصیل کند، به این معنی نیست که ریاضی را دوست ندارد، او می‌خواهد پزشک همه چیزدان باشد. گفت‌وگوی کوتاه ما با «محمد احمدی» رتبه یک رشته تجربی امسال را از دست ندهید.

 

موجب انبساط خاطر دوستانم شدم!

«محمد احمدی» متولد سال ۱۳۷۳ در تربت جام است. جوانی که بدون شرکت در هیچ کلاس کنکوری و فقط با کتاب‌های درسی و کمک‌درسی حالا صدر جدول برترین‌های کنکور امسال را به خود اختصاص داده است. اولین سوالی که می‌توان از رتبه یکی امسال و رتبه دویی سه سال پیش پرسید این است که چرا دانشجوی برق شریف دوباره به خود سختی داده و کتاب و قلم به دست گرفته تا در رشته‌ای دیگر دوباره کنکور بدهد. در جواب هم اول به شوخی می‌گوید: «همین الان هم دوستانم عکس مرا در گروه‌ها دست به دست می‌کنند با عنوان کسی که پدر و مادرها او را بر سرما می‌کوبند. الان موجب انبساط خاطر مردم شدم! در دبیرستان هم که بودم برای استعداد تحصیلی بیشتر رشته‌های تجربی برای من می‌آمد؛ ولی چون از کودکی با پدرم ریاضی کار می‌کردم و خودم هم مدام در المپیادهای ریاضی شرکت می‌کردم و رتبه می‌آوردم خیلی به ریاضی علاقه داشتم، به این سمت سوق داده شدم. بعد از اینکه کنکور دادم هم به دنبال رشته‌ای بودم که بیشتر ریاضی داشته باشد و بهترین دانشگاه هم برای ین رشته شریف بود.»

از کودکی مخ ریاضی بودم

از کودکی از خود استعداد ریاضی نشان می‌دهد و این را پدر و مادر هم به خوبی در او کشف می‌کنند. «پدرم می‌گفت وقتی چهارپنج سالم بوده در من استعداد ریاضی کشف کرده‌اند. مثلا وقتی با خواهرم ریاضی تمرین می‌کردند، من بدون تمرین و همین که در حین بازی بوده‌ام، جواب آن‌ها را هم می‌دادم! از اینجا به بعد وقتی استعداد ریاضی را در من دیدند، شروع به ریاضی کار کردن با من کردند. از سال پنجم دبستان به بعد خودم ریاضی تمرین می‌کردم؛ حتی برای المپیاده هم خودم به تنهایی درس می‌خواندم. اصلا کسی در شهر ما نمی‌دانست برای المپیاد باید چه کتابی بخواند.»

پشت‌میزنشینی را دوست ندارم

بزرگترین دلیل محمد برای تغییر رشته، آینده کاری در رشته‌های مهندسی است. چیزی که برخلاف خواندنش، کار کردن در آن را دوست ندارد. «در رشته‌های مهندسی شما باید ۱۰ الی ۱۲ ساعت پشت مانیتور بنشینید بدون اینکه با کسی ارتباط داشته باشید و باید مدام کد بزنید. واقعا این اذیتم می‌کرد. البته اینکه در این رشته خلاقیت وجود دارد، خوب است؛ اما اینکه تنها باشم و نتوانم با کسی ارتباط بگیرم نه! من یک آدم برونگرا هستم که دوست دارد مدام حرف بزند و بالا پایین بپرد، برای همین پشت میز نشینی به درد من نمی‌خورد. دوست داشتم در شغلی باشم که با مردم در ارتباط باشم، حرف بزنم، بتوانم کمک کنم. متوجه شدم شغلی که بیشترین همبستگی را با شخصیت من دارد پزشکی است؛ البته من دوست دارم پزشکی باشم که در کنارش برق بلد است، حقوق می‌داند، ادبیات دوست دارد وغیره. دوست دارم به قول ریاضی‌دان‌ها ان بعدی باشم (با خنده)»

همین علاقه به ارتباط با مردم و به قول خودش بالاوپایین پریدن باعث می‌شود که برق شریف را رها کند و دوباره از نو برای کنکور بخواند. «درباره این کار خیلی تحقیق کردم. اول هم درباره آینده شغلی مهندسی تحقیق کردم. با کلی از مهندسان برق حرف زدم. چه کسانی در داخل کشور هستند و چه کسانی که در خارج از کشور هستند و با اینکه مخالفان زیادی داشتم و ۳۰ واحد بیشتر از درسم باقی نمانده بود، انصراف دادم.

زندگیم را تعطیل نکردم

این نابغه ریاضی مثل خیلی از کنکوری‌ها نه خود را در خانه حبس کرده نه دور کل سرگرمی‌هایش خط قرمز کشیده است. «شاید کسی که که رتبه ده هزار می‌آورد، خودش را در خانه حبس کند. اما من هفته ای سه مرتبه‌ای ورزش می‌رفتم. کتاب و رمان می‌خواندم. شعر و ادبیات را خیلی دوست دارم. سعدی و حافظ می‌خوانم. مولانا که اصلا مرا به یک عالم دیگر می‌برد. خلاصه زندگی من در سال کنکور تعطیل نشد.» آقای عشق پزشکی بعد از دوسه روزی که از استرس خوابش نبرده، حالا آرامش دارد و هنوز هم در صدایش می‌توان هیجان این خوشحالی را متوجه شد.  «دوست داشتم رتبه یک باشم اما هدف یک شدن نبود. دعای من در شب کنکور دو چیز بود: اول اینکه رقیب‌های من به اندازه ای که تلاش کردند، موفق شوند و دوم اینکه پدر و مادر من از این رتبه خوشحال شوند. امروز وقتی مادرم با من تماس گرفت که رتبه را بگوید از شدت گریه نمی‌توانست حرف بزند. این اوج شادی است.»

 
وی با بیان اینکه پس از انصراف از این دانشگاه برای کنکور تجربی شروع به درس خواندن کردن تصریح کرد: درس خواندن برای کنکور تجربی را از مهر آغاز کردم که 70 تا 80درصد وقت را به درس زیست‌شناسی از مهر ماه تا اوایل فروردین اختصاص دادم.
 
احمدی افزود: پس از این دوره بین درسهای دیگر و زیست‌شناسی تعادل برقرار کردم و به طور متوسط روزانه بین 10 تا 12 ساعت به مطالعه اختصاص میدادم.
 
وی با تأکید بر اینکه برای کنکور سراسری به کلاس‌های آموزشی نرفتم، گفت: تنها کتاب درسی و کمک درسی را برای مطالعه در نظر گرفتم و در آزمون‌های آزمایشی یک موسسه شرکت کردم.
 
رتبه یک کنکور سراسری تجربی افزود: علاوه بر کنکور تجربی در کنکورهای هنر و زبان نیز شرکت کردم و در شب قبل از کنکور تا ساعت 10 شب درس خواندم.  
 
احمدی اظهار داشت: در جلسه آزمون و قبل از آن هیچگونه استرسی‌ نداشتم.
 
وی عامل موفقیت خود را توکل به خدا، همت بالا و حمایت خانواده بخصوص پدر و مادر دانست و به داوطلبان سال 96 توصیه کرد: همت و تلاش خود را افزایش دهند و به اندازه هدف خود تلاش کنند.
 
 
 مهر
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ساناز
Iran, Islamic Republic of
جالبه که به عنوان یک سایت معتبر در حوزه روانشناسی چنین پوشش خبری رو از نفر اول کنکور به نمایش گذاشتین. به عنوان یک روانشناس اعلام می کنم ایشون یک کیس بسیار مناسب برای اختلال شخصیت وسواس فکری عملی هستن و البته مشکلات عدیده ای که پشت این چهره به ظاهر موفق دیده میشه کم نیست!
همشهري محمد احمدي
Iran, Islamic Republic of
متاسفم براي شما. ببخشيد رتبه خود شما كه ادعاي روان شناس بودن دارين در كنكور كارشناسي چن بوده استاد؟ لابد تو دانشگاه آزاد يه مدرك گرفتين حالا چطور به خودتون اجازه ميدين به ديگران برچسب بزنين . اونم به يك آدم موفق. دوست داره نفر اول بشه تو ايران . كه در دو كنكور ممتاز شده . آفرين بر همت اين شيربچه كه براي رسيدن به هدفش جوانيشو گذاشت . تبريك به آقاي احمدي اميدوارم يك متخصص مغز و اعصاب موفق بشين در آينده . وسپاس از ميگنا كه با معرفي جوانان موفق به بقيه روحيه تلاش براي موفقيت رو به جوانان ياد ميده .
عظیمی
Iran, Islamic Republic of
سلام میشه سمپتوم های ocpd را که در این جوان موفق تشخیص دادین نام ببرید؟؟؟ چرا الکی برچسب اختلال میزنید شما؟
نیره
Iran, Islamic Republic of
اگه روانشناس بودین هیچ وقت این تشخیص رو نمی دادین .چطور پروسه طولانی تشخیص گذاری رو با یک تغییر رشته با خوندن چند سطر طی کردین ؟ یه نگاهی به کتا ب اوتمر ومنابع مصاحبه بالینی داشته داشته باشین ،لطفا
فرزانه
Iran, Islamic Republic of
شما به عنوان روانشناس باید بدونی که حق لیبل زدن به مراجع رو هم نداری ایشون که دیگه داری زندگیشو میکنه و حالشم خوبه...
مهندس
Iran, Islamic Republic of
سلام ساناز شما اگر به عنوان روان شناس اظهار نظر نکنی سنگین تر هستی آبروی خودت و روان شناسی را می بری
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
من میخوام بدونم کدوم دختری حاظر میشه با همچین ادمی ازدواج کنه؟
درساامیری
Iran, Islamic Republic of
گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه پیف پیف:|
تینا
Iran, Islamic Republic of
چرا؟ مگه مشکلشون چیه؟!
حمید
Iran, Islamic Republic of
خوش به حالش به حالش حسرت می خورم
ای کاش من هم یکم تو زندگیم موفق بودم
الان دارم به حال خودم گریه می کنم
...
Iran, Islamic Republic of
همه چيز دست خود ادم با هر شرايطي ميشه موفق شد حسرت خوردن و غصه خوردن چيزو حل نمكنه بايد بلند شيو تلاشتو چندين برابر كني .. تمام اينايي كن برتر داشتن الكي برتر نشدن واسه اينم نيست كه نابغه بودن حالا به جز اين يك اينا همشونننن تلاش داشتن و توكل به خدا فقط تلاش تلاش هركي تلاش كنه پاداششو ميبينه صد درصد به نظر من كنمور بيشتر از اين كه رقابت درسي باشه رقابت اينه كه كي نا اميد ميشه كي خودشوميباز كي نميتوسه فقط باي به خودت اعتماد كني و تلاش بقيشو به خدا بسپاري پاداششو ميبيني
شیرین
Turkey
شما هم حتما توانایی های بیشماری دارید مگر همه بایددر درس و تحصیل پیروز باشن؟
شیوا
Turkey
لطفا یک رشته را انتخاب کنید و روی آن تمرکز کنید مثل ژاپنی ها....چون دانش داشتن با دست یابی به علم کاملا از هم جدا هستند. شما از همان ابتدا بایداز مشاور کمک می‌گرفتید نه اینکه اواسط کار صرفا برای رسیدن به کمال رشته مورد علاقه خودتان را تغییر دهید. کدام کمال؟! مگر در رشته مهندسی نمیتوان به کمال رسید؟یا تعرف شما گویا اسا از کمال اشتباه است. اگر هدف خدمت به خلق باشد این مباحث قابل بحث نیست.
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن