يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - 24 Oct 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۷ تير ۱۳۹۰ / ۱۸:۲۵
کد مطلب: 3794
۰

SMS و زوال عقل

هربار كه یك وسیله مفید در جامعه رواج پیدا می‌كند، نگاه پزشكان و متخصصان به سوی آن معطوف می‌شود كه خدای نكرده آسیبی به سلامت جامعه وارد نكند. پس از حدس و گمان‌های بسیار در مورد تلفن همراه و ارتباط آن با سرطان‌های مختلف حالا نوبت به ارسال پیام‌های كوتاه رسیده است كه نزد جوانان طرفدار فراوانی پیدا كرده است.
براساس پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه لیدز ارسال پیام كوتاه یا SMS اگر بیش از ده بار در شبانه روز انجام گیرد، باعث بروز اختلال در عملكرد مفاصل انگشتان شده و بدتر از آن باعث بروز یك نوع اختلال روانی در فرد می‌شود.بر طبق بررسی‌های فوق در حال حاضر، ۱۲ درصد جوانان بیشتر از ده بار در روز SMS می‌فرستند و بیش از ۲۰ درصد نیز به آن معتادند، به طوری كه تقریباً روزی ۱۰۰ SMS به یكدیگر ارسال می‌كنند.ارسال پیام كوتاه در انگلیس سالیانه ۸/۳ میلیون نفر قربانی روانی می‌گیرد. اختلال روانی‌ای كه تهدید سلامت SMSبازها است، نوعی افسردگی دوقطبی به نام مانیا یا شیدایی است. یك نوع سرخوشی غیرطبیعی كه در آن فرد بیش از اندازه فعال پرحرف و نیرومند می‌شود.
شادی زیاده از حد، بی خوابی، افزایش تمایلات جنسی، سطحی نگری و قضاوت سست، احساسات بلندپروازانه و رفتار نامناسب اجتماعی از دیگر علامت‌های مانیا یا همان دوران سرخوشی غیرطبیعی در افسردگی دوقطبی است. در این دوره فرد از شدت سرخوشی و اطمینان دست به كارهای غیرعادی و غیرعاقلانه می‌زند كه اگر با آن مبارزه نشود، منجر به بروز دردسرهای شدید اجتماعی می‌شود.
گفتنی است مانیا اگر به خوبی درمان نشود، خطرساز بوده و زمینه ابتلا به جنون در فرد را دوچندان می‌كند. در هر حال این یك هشدار به SMSبازها است كه اگر نمی‌خواهند دیوانه شوند، بایستی ارسال پیام‌های كوتاه را به حداقل برسانند. 
 
روزنامه شرق 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .