پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱ - 30 Jun 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ / ۱۰:۳۰
کد مطلب: 38080
۱
Chronic pain more common in partners of depressed individuals

درد مزمن در همسران افراد افسرده رایجتر است

ترجمه : حكيم عظيمي
درد مزمن در همسران افراد افسرده رایجتر است
میگنا: درد مزمن و افسردگی هردو حالاتي رایج و ناتوان کننده اي هستند. هرچه محققان به بررسی آنها ادامه می دهند، رابطه بین این دو روشن تر می شود. یافته های جدید ممکن است کمک کنند براي درمان های موثرتر در آینده حرکت کنیم.
می دانیم که افسردگی و درد مزمن با هم ارتباط دارند، اما چقدر به هم نزدیک هستند؟ اغلب با هم روی می دهند: درد مزمن و اختلال افسردگی عمده حالات شایعی هستند. هردو می توانند باعث رنج قابل ملاحظه ای بشوند و پیچیده و بدتر از دیگر بیماری های فیزیکی شناخته می شوند.

در سطح جهانی، برخی تخمین می زنند که سالانه از هر 10 نفر یک نفر مبتلا به درد مزمن شناخته می شود. به رغم این تعداد زیاد، ریسک عوامل درگیر هنوز مرموزانه پوشیده هستند، اگرچه ژنتیک و عوامل محیطی هر دو نقش خود را بازی می کنند.

یک مطالعه تازه نشان داد که درد مزمن، وراثت پذیری سی درصدی دارد. مطالعات ژنتیک دیگری، شامل تعدادی از مطالعات بر روي دو قلو ها به نتایج مشابهی رسیده اند؛ ژن ها به طور فزاینده و عمیق در بروز درد مزمن موثر می باشند.

افسردگی، که تخمین زده می شود سالانه 15.7 میلیون نفر از بزرگسالان بالاي 18 سال را در ایالات متحده تحت تاثير قرار می دهد، نیز یک جزء ژنتیکی دارد. تاثیر ژن ها در افسردگی به نظر می رسد به همان ترتیب که در درد مزمن است باشد. برای نمونه، یک مطالعه وراثت پذیری اختلال افسردگی عمده را 37 درصد تخمین می زند. اگرچه یک جزء ژنتیکی در هر دو حالت واضح به نظر می رسد، اما راهی که در آن ژن ها برای ایجاد درد مزمن و افسردگی همکاری می کنند هنوز مشخص نشده است. با پیچیدگي این موضوع می توان گفت که عوامل محیطی مانند سبک زندگی و کیفیت خواب نیز نقش خود را ایفا می کنند.
تعامل دقیق ميان وراثت و محیط همیشه مسئله مهمي برای حل مشكلات بوده است.

یک نگاه جدید به علل درد مزمن
محققان دانشگاه ادینبورگ انگلستان تصمیم به بررسی دقيق تر تاثیرات ژنتیک و محیط بر روی افسردگی و درد مزمن گرفتند. آنها از داده های دو مطالعه ملی بزرگ استفاده کردند؛ پروژه های بانک های زیستی Generation Scotland و UK Biobank.
هر دو پروژه برای فهم عوامل ژنتیکی پنهان شرایط سلامتی طراحی شده بودند. برای مطالعه اخير داده های بیش از صدهزار نفر شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. هر کدام از زمینه های ژنتیکی افراد همانند تجربیات آنها از افسردگی و درد ، لحاظ شدند.

گروه تحقیقاتی دریافت که همسران افراد افسرده بیشتر احتمال داشت که درد مزمن را تجربه کنند، اما ساختار ژنتیکی فرد نیز نقش خود را بازی میکند.

به طور کلی، مطالعه نشان داد که وراثت 38.4 درصد از پراکندگی خطر درد مزمن را شامل می شود، همچنین یک محیط مشترك با همسران 18.7 درصد از پراکندگی حساسیت به درد مزمن را تعیین می کند. به علاوه، عوامل خطر ناشناخته ای وجود داشتند که با همسران اشتراکی بودند.

روشن است که عوامل خطر برای درد مزمن و افسردگی همپوشانی قابل توجهی داشتند، پژوهشگران نتیجه گرفتند که 'اثرات تجمعی عوال خطر ژنتیکی برای افسردگی احتمال ابتلای فرد به درد مزمن را افزایش خواهد داد'.

دریچه ای به سوی درمان های آینده؟
یافته ها، این هفته در PLOS Medicine منتشر شد و ممکن است منجر به راهی به سوی درمان های موثرتر در آینده شود. درد مزمن، به طور خاص، یک علت رایج ناتوانی است، اما در مورد علت های آن خیلی کم می دانیم. ما امیدواریم تحقیق ما مردم را تشویق به تفکر در باره رابطه بین درد مزمن و افسردگی و اینکه آیا بیماری های جسمی و روانی آنگونه که بعضی معتقدند جدا هستند بنمايد.

پروفسور اندرو مکلنتوش، استاد روانپزشکی زیستی در دانشگاه ادینبورگ انگلستان :
نتایج تحقیق نشان داد که عوامل ژنتیکی و درد مزمن در همسر ریسک درد مزمن در فرد را بالا می برند. محققان همچنین نتیجه گرفتند که درد مزمن معلول تجمع تعدادی تاثیرات کوچک ژنتیکی (ارثي) با بعضی از عوامل خطر مشترك محیطی ، خطر اقسردگی را افزایش می دهند همراه است.

به طور خلاصه، این دو وضعیت عمیقاً در هم پیچیده هستند. ژن ها همانند محیط نقش عمده ای بازی می کنند.
هرچه در مورد تعامل ايندو بیشتر بیاموزیم ، آسان تر مي توانيم درمان های موثري برای این دو وضعیت بیابیم و شاید بتوانيم از چگونگي بروز آنها جلوگیری کنیم.

ترجمه : حكيم عظيمي - سايت میگنا
منبع:medicalnewstoday.com
چهارشنبه 17 اوت 2016
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود