سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ / ۰۹:۵۶
کد مطلب: 38097
۱
عاشقانه کنارت خواهم ماند

حمایت از همسر برای درمان افسردگی

حمایت از همسر برای درمان افسردگی
میگنا: احساس‌‌های غم و ناراحتی در مقابل از دست‌دادن عزیزان یا شغل، یک پاسخ عادی است. با این‌حال، وقتی این احساس‌‌های نامناسب، افراطی و مخل کارآیی می‌‌شود، از آن‌‌ها به‌عنوان «اختلال خلق» یاد می‌‌شود. درواقع افسردگی به‌ قدری متداول است که گاهی از آن به‌عنوان «سرماخوردگی روان‌پزشکی» یاد می‌‌شود. به‌طورکلی افسردگی طبیعی و متعادل در انسان، واکنشی است نسبت به یک عامل بیرونی که فرد از آن آگاه است و محرومیت آن ‌را آگا‌هانه درک می‌‌کند. 
 
ماجرای سحر و سیاوش
سحر و سیاوش، 10 سال است که زندگی مشترک خود را در نهایت عشق و علاقه شروع کرد‌ه‌اند. روفیا بعد از نخستین بارداری خود دچار افسردگی پس از زایمان شد که با مدتی دارودرمانی و پیگیری، این مشکل رفع شد.
 
همین اتفاق در زایمان دوم سحر هم رخ داد؛ با این تفاوت که با تولد فرزند دوم دغدغه‌‌های زندگی آن‌ها بیشتر شد و سحر و سیاوش وقت کمتری برای پرداختن به خودشان داشتند.
 
سحر گمان می‌‌کرد که با ر‌ها کردن این مشکل، به مرور رفع می‌‌شود؛ غافل از این‌که عدم پیگیری درمان، باعث شد که او بیش از پیش در این ورطه فرو رود و با این‌که الان 2 سال از زایمان دوم او گذشته است، حالات روحی سحر بسیار به‌هم ریخته است.
 
او اصلاً حوصله و توان کافی برای رسیدگی به امور منزل را ندارد، کودکش به خوبی وزن نگرفته، به ظاهر خود اصلاً نمی‌‌رسد، وقت و بی‌وقت گریه می‌‌کند و از همه بدتر رابطه‌اش با همسرش کلاً مختل شده است و الان ماه‌‌هاست که هیچ رابطه عاطفی و جنسی با او ندارد. سیاوش بسیار نگران است و آرزوی آن را دارد که به روز‌های نخست زندگی‌اش باز گردد.
 
بازتاب افسردگی در زندگی مشترک
متأسفانه اختلال افسردگی، فقط زندگی خود فرد را درگیر نمی‌‌کند، بلکه اطرافیان هم به شدت تحت‌تأثیر این شرایط قرار گرفته و خصوصاً در افراد متاهل، زندگی همسر نیز بسیار متشنج و دچار مشکل می‌‌گردد.
 
وقوع افسردگی آن هم وقتی به درازا کشیده می‌شود، قادر است قوی‌ترین روابط زناشویی و خانوادگی را تحت‌تأثیر خود قرار دهد. هنگامی‌که یکی از زوجین دچار افسردگی می‌شود، طرف دیگر ضمن این‌که ممکن است دچار کشمکش‌‌های درونی و یأس شود و تصور کند که بدترین حادثه در دنیا برای او اتفاق افتاده است، اما بایستی قادر باشد که این موقعیت را مدیریت کند و طرف مقابل خود را در حل این مشکل یاری نماید.
 
سیاوش برای حفظ زندگی‌اش باید کاری بکند
توصیه‌‌های زیر به‌طور کلی می‌تواند به سیاوش کمک کند تا به بهبود روابط زناشویی خود با سحر بپردازد:
 
1. به یاد داشته باشید که زن و مرد متفاوت از یکدیگر هستند و در مواجه‌شدن با تجربه‌‌های تلخ، روش‌ها و رفتار‌های متفاوت دارند.
 
2. زمان مشخصی را برای با یکدیگر بودن و صحبت‌کردن با یکدیگر اختصاص دهید تا به این طریق، به احساس مشترکی دست یابید.
 
3. همسرتان را تشویق کنید که به انجام کار‌های روزمره و همیشگی بپردازد.
 
4.فرصت‌هایی را فراهم کنید تا با یکدیگر برخی کار‌های مورد علاقه مانند قدم زدن، دیدن فیلم و... را انجام دهید.
 
5. حداقل به مدت یکسال، از انجام تغییرات اساسی در زندگی‌تان پرهیز کنید.
 
6. به همسرتان فرصت دهید ناراحتی، اندوه و حتی عصبانیت خود را بروز دهد؛ بدون آن‌که شما به مقابله بپردازید.
 
سیاوش باید از سحر حمایت کند
برای تسریع جریان درمان سحر نیز به سیاوش توصیه می‌شود که:
 
1. علایم و نشانه‌های افسردگی را بشناسید تا بتوانید به درستی در خصوص همسر خود قضاوت کنید. مهم‌ترین این نشانه‌ها عبارتند از ناراحتی و ‌اندوه مزمن، کج‌خلقی و بی‌علاقگی، بی‌علاقه شدن به فعالیت‌هایی که قبلاً برایش لذت‌بخش بوده، کناره‌گیری از اقوام و دوستان، منفی‌بافی، بحث و جدل، تغییرات حائز اهمیت در عادت خوردن یا خوابیدن، سست و بی‌انرژی بودن و یا گرایش به مواد مخدر و....
 
2. از ناچیز شمردن شرایط همسرتان خودداری کنید. افسردگی یک بیماری جدی است؛ بنابراین تمام صبحت‌ها و تهدید‌های همسرتان از جمله تهدید به خودکشی را جدی بگیرید.
 
3. به همسر خود کمک کنید. منظور از کمک‌کردن به فرد افسرده این نیست که طوری رفتار کنید که او مجبور شود افسردگی‌اش را پنهان کند، یا دروغ بگوید و یا برای او عذر و بهانه‌ای جور کنید.
 
4. همسرتان را در تقاضای کمک از دیگران تشویق کنید. او را متقاعد کنید که به دنبال درمان رفتن، نشانه ضعف و ناتوانی نیست. پیشنهاد کنید که به هنگام مراجعه به درمان‌گر او را همراهی کنید. اگر در برابر رفتن نزد مشاور مقاومت کرد، به او انجام یک‌سری آزمایش کامل نزد پزشک خانوادگی‌تان را پیشنهاد کنید. احتمالاً این پیشنهاد را راحت‌تر خواهد پذیرفت و به این ترتیب یک قدم به درمان نزدیک‌تر می‌شود.
 
5. از همه مهم‌تر؛ عشق و محبت بی‌قید و شرط خود را از او دریغ نکنید و همواره در طی فرآیند معالجه‌ همسرتان او را به طور کامل حمایت کنید. 
 
سیاوش نباید این نکات را فراموش کند
در طول درمان سحر نیز به موارد زیر توجه داشته باشید:
1. هرگونه کمک و حمایتی را که همسرتان به آن نیازمند است، برایش مهیا کنید. در زمان‌بندی و برنامه‌ریزی به او کمک کنید و به او روحیه و امید دهید.
 
2. مطمئن شوید تمام دارو‌هایش را طبق تجویز پزشک مصرف می‌کند. کمکش کنید که با شما در خصوص احساساتش صحبت کند. به هیچ‌وجه او را تحت فشار قرار ندهید.
 
3. بدانید که تأثیر روش‌های درمانی نیازمند گذشت زمان است. اگر دارو‌هایی تجویز شده است، این دارو‌ها به طور فوری علایم بیماری را از بین نخواهد برد و گاهی اوقات چندین دارو و درمان مختلف باید آزمایش شوند تا مؤثرترین آن‌ها شناسایی شود.
 
4. از همسرتان بخواهید که فعال و پرجنب و جوش باشد. با هم به پیاده‌روی بروید. با هم به تماشای یک فیلم یا برنامه شاد بپردازید و یا به دیدن موزه و یا رستوران بروید.
 
5. غذا‌های سالم بخورید، مثال‌ها و نمونه‌های خوب را در حرف‌هایتان مطرح کنید و او را به سمت نگرشی مثبت سوق دهید.
 
سیاوش باید مراقب خودش هم باشد
لازم به ذکر است که در این دوره سیاوش نیز باید مراقب سلامت جسمی‌ و روحی خود نیز باشد برای این منظور باید به نکات زیر توجه کند:
 
1. اگر به کمک دیگران نیاز دارید حتماً آن را مطرح کنید. افسردگی همسرتان عوارضی نیز برای شما به دنبال خواهد داشت. سعی نکنید همه کار‌ها را به تنهایی انجام دهید. استرس و فشار زیاد، سبب احساسی بی‌رغبتی، بیهودگی و کم‌حوصلگی در شما می‌شود.
 
2. بپذیرید که شما به تنهایی نمی‌توانید همسرتان را معالجه کنید.
 
3. نگرانی‌ها و احساسات خود را به زبان بیاورید و از سکوت و ریختن در درون خود، خودداری کنید؛ زیرا با این کار زمینه بی‌میلی، کم‌حوصلگی و بیماری خود را مهیا می‌کنید. در عوض با همسرتان صحبت کنید زیرا ارتباط و گفت‌وگو در کاهش اثرات این بیماری مؤثر است. هر چند باید توجه داشت که این گفت‌وگو‌ها و ارتباطات، عاری از هرگونه علامت و سرزنش پیدا و پنهان باشد.
-
 
مریم عطاریان-مهرخانه
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.