سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - 30 Nov 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ / ۱۱:۴۲
کد مطلب: 38115
۰

کاهش آمار سزارین/ علاقه قشر تحصیل کرده به زایمان طبیعی!

میگنا: ناهید خداکرمی رییس انجمن علمی مامایی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ از کاهش شش درصدی آمار سزارین پس از اجرای طرح تحول در کشور خبر داد و گفت: قبل از اجرای طرح تحول سلامت 56 درصد کل زایمان های کشور سزارین بوده ولی اکنون با تدابیر اجرا شده این میزان به 50 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه دولت مردان ما عادت به استفاده از نظرات کارشناسان و انجمن های علمی ندارند، ادامه داد: در سال 92 بالاخره پس از 12 سال بی توجهی دولت و وزارت بهداشت مبنی بر افزایش سزارین و مضرات آن، وزیر با شهامت وقت ترویج زایمان طبیعی را در دستور کار قرار داد که این اقدام در سلامت نسل آینده کشور نقش بسیار مهمی دارد.

رییس انجمن علمی مامایی ایران را رتبه اول زایمان از طریق عمل سزارین قبل از اجرای طرح تحول در سال 92 خواند و تصریح کرد: پس از اقدام موثر وزارت بهداشت و آسیب شناسی دلیل افزایش سزارین بلافاصله زایشگاه ها بهینه سازی و ماماها در مراکز درمانی فعال تر شدند.

وی از استخدام ماما در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: هرچند تعداد سزارین ها کاهش یافته ولی کافی نیست و پیشنهاد ما برای تدوام این سیر کاهش، پرداخت بخشی از تعرفه ها به عامل زایمان (ماما) و هم چنین تحت پوشش قرار گرفتن اقدامات پاراکلینیکی، آزمایشی و نسخ مامایی است.

رییس انجمن علمی مامایی ایران با تاکید بر نقش ماما در زایمان طبیعی،گفت: در صورت مراجعه خانم باردار به ماما از همان ابتدای بارداری، ماما علاوه بر آگاهی دادن درباره زایمان طبیعی و سزارین، با مشاهده وضعیت وی و اطلاع از پرخطری بارداری به متخصص زنان ارجاع می دهند.

خدا کرمی با اشاره به اینکه امروزه بیشتر زنان تحصیلکرده تمایل به زایمان طبیعی دارند، یادآور شد: ترس از درد زایمان طبیعی، ناآگاهی و برخی از تبلیغات مهمترین علل انتخاب سزارین توسط مادران ایرانی است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود