چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ - 29 May 2024
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ / ۰۹:۴۱
کد مطلب: 38180
۳
۱۷
یادداشت انتقادی

محكوميت استعمال سيگار توسط مهران مديري در وسط یک نشست خبري!

محكوميت استعمال سيگار توسط مهران مديري در وسط یک نشست خبري!
دود سیگار کشیدن مهران مدیری به چشم خانواده ها می رود!

میگنا- علي عظيمي: در حاليكه بسياري از خانواده هاي ايراني نگران گرايش و روي آوردن فرزندانشان بسوي سيگار هستند و سالانه ميليونها تومان از سرمایه کشور از سوي دستگاه ها و نهادهاي حاكميتي صرف مبارزه و پيشگيري از اعتياد مي شود و در امتداد اين مسير فيلم ها و سريالهاي زيادي هم توليد مي شود و یا سخنراني ها و همايش هاي تخصصي زيادي برگزار مي شود تا همگان نسبت به آسیب ها و مضرات خانمانسوز سیگار و اعتیاد آشنا شوند و از طرفي به گفته بسیاری از پزشكان و كارشناسان سلامت دنیا، سيگار دشمن سلامتي و دروازه ورود به اعتياد و نابودی است يك حركت نسنجیده، غيرحرفه اي، خودخواهانه و تا حدی نمايشي از طرف اين هنرمند طنزپرداز آن هم وسط يك نشست خبري رسمی،و در حضور رسانه های بسیار و نه در یک مهمانی خصوصی و یا جشن تولد به قدري نادرست و زشت است كه بايد برگردیم به شیوه خود آقاي مديري؛ و بگوئیم: حتي شوخيش هم قشنگ نيست!! شما استاد طنز و الگوي يك کمدین موفق ايراني هستيد و هر حركت و رفتار شما از سوي طرفداران جوان و نوجوان شما رصد و حتی تقلید مي شود و روش و منش شما نیز منجر به الگودهي به سایر برنامه سازان جوان کشور و در نتيجه فرهنگ سازي نوع تربيت نسل آينده بازیگری خواهد شد .
آقای مدیری نباید فراموش کند که اعتبارشان یک شبه بدست نیامده است که براحتی چوب حراج بر آن بزنند چرا که آنها دیگر متعلق به خودشان نيستند بلكه سرمايه فرهنگي و هنری این مرز و بوم محسوب می شوند و براي رشد و ترقی حرفه ای آنها و کسب اعتبار ،افتخار و محبوبيت ملي آنها از سرمایه همین مردم شهر و روستا و بيت المال هزينه شده است تا آنها سریعتر رشد کنند و ديده شوند ولي با ارتکاب اینگونه رفتارهای تا حدی تکانه ای و غفلت آمیز، آمديد خیلی شیک سيگار كشيدن و فندک بدست گرفتن را به بچه ها و حتی جوانان آموزش دادید و آنها را تشويق به روی آوردن به این عادت بد كرديد! بدون اینکه به عواقب آن فکر کنید و براحتی زحمات بقيه دست اندرکاران پیشگیری و مبارزه با اعتياد و رفتارهای پرخطر را هدر داديد.
هر شهروندي در حريم خصوصي زندگی خود آزاد است آنطور كه دوست دارد و فكر مي كند بهتر است زندگي كند و رفتار نمايد بشرطي كه آسيبي به ديگران نزند ولي انجام همچین حرکاتی آنهم از سوی یک هنرمندان محبوب در وسط يك نشست خبري و رسانه ای و در ملاعام به جهت ترویج ناهنجاری و اثرگذاری منفی بر روی طرفداران و مخاطبین برنامه هایشان غیرمتعارف، عجیب و نوبرانه است و در اینجا دیگر داستان چاردیواری اختیاری هم مطرح نیست که با دیده اغماض از آن رد شویم بلکه همه موظف به رعايت هنجارهاي جامعه هستند. فرقي هم ندارد آن شخص دارای چه درجه،جايگاه و مقامي باشد. همه ما ملزم به رعایت قوانین و هنجارهای ارزشی و اجتماعی جامعه خود هستیم ، تفاوتی ندارد ستاره سينما باشد و يا یک فوتبالیست معروف!
تلاش کنیم برای سلامت روانی و اجتماعی افراد با گفتار و رفتارهایمان جوانان را امر به معروف و خوبی ها كنيم نه مروج منكرات و زشتی ها .
در پایان به جهت توانایی ها و شناختی که همگان  از ایشان سراغ داریم امیدواریم هرچه زودتر با استفاده از ابزار و امکانات هنری که در اختیار دارند به جبران مافات بپردازند تا دغدغه و نگرانی برخی خانواده ها نسبت به تربیت فرزندانشان که در معرض آسیب های اجتماعی و خطرات بسیاری هستند به حداقل برسد و به حق هم انتظارات قابل درک آنها از هنرمندان کشور خیلی بیشتر از افراد عادی است .


در همين حال به نقل از روزنامه صبا جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تهران استعمال سیگار مهران مدیری در نشست خبری فیلم سینمایی «ساعت 5 عصر» را محکوم کرد.
حسین باهر؛ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، در ارتباط با استعمال سیگار مهران مدیری در نشست خبری فیلم سینمایی «ساعت5 عصر»، اظهار داشت: علت این عمل وی را درک نمی‌کنم، همواره در قوانینی که مجلس شورای اسلامی یا هیات‌دولت به تصویب رسانده‌اند، استعمال سیگار درمقابل رسانه‌های گروهی و تصویری ممنوع بوده است.

وی با اشاره به این‌که از چهره‌های محبوب توقع می‌رود که ناهنجاری‌های غلط جامعه را محکوم کنند، گفت: بعضی از افراد تصور این را دارند که با استعمال دخانیات قدرتمندتر و مقتدرتر دیده می‌شوند، البته این مسئله محلی از اعراب ندارد، چرا که امروزه همه کشورهای بنیانگذار سیگار اعم از آمریکا، انگلیس، عربستان و... استعمال سیگار در اماکن عمومی را ممنوع کرده‌اند.
وی با اعلام اینکه دود سیگار مهران مدیری در چشم ملت ایران فرو خواهد رفت، گفت: از افرادی چون مدیری توقع بیش از این صحبت‌هاست، لذا کسانی که در برنامه‌های تهیه‌شده از مضرات استعمال دخانیات حرف می‌زنند، پس خودشان هم در این مسیر حرکت کنند، امیدوارم که این صحنه‌ها دیده نشود.

 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آرمینا
Iran, Islamic Republic of
سلام خدمت مدیرا زحمت کش سایت میگنا که بحق بیش از یک رسانه در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نقش دارد . بقول جناب آقای قرائتی که گفتن ما علم دین میدانیم امافهم آنرا ؟ شاید جناب مدیری علم مضرات مواد دخانی را میدانن ولی فهمش را ؟ دراین میان من بعنوان یک شهروند با علامت های سوال بیشماری مواجهم آیا این بقول نکوهش کردن تمام رسانه منجمله رسانه ارزشمند میگنا در عمل سیگار کشیدن آقای مدیری نوعی تبلیغ برای عمل ایشان بشمار نمی آید ؟ آیا نمیشد توان رسانه ای رابرای قبح این مسئله بکار برد بجای تبلیغ آن شاید این عمل آقای مدیری فقط در همان نشست خبری دفن میشد اگر رسانه ایس نمی شد ونوجوان الگو پذیر ما این را جمله را به والدین خود ذکر نمی کردن که ببین آقای مدیری نیز سیگار می کشد وآدم موفق ومعروفی است من چرا نکشم ؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
به جاي سيگار كشيدن ، بهتر است با ترويج اخلاق خوش و ديگر ارزش هاي انساني و اخلاقي ؛ در نشست هاي خبري حاضر شوند. البته مهران مديري هم مانند هر انسان ديگري ، هم داراي نقاط ضعف است و هم داراي نقاط قوت . ايشان بايد بيشتر در رفتار خود دقت كنند. ممنون از شجاعت نويسنده مطلب.
تقوي
Romania
متاسفم
به عنوان فردي كه فرزند جوان دارم و فرزندم بينهايت علاقمند به ايشونه،خيلي متاسفم.
كاش ارضاي اين نيازشونو قدري به تاخير مي انداختند و تو اين وضعيت بحراني و خراب جامعه، به اين راحتي هنجار شكني نميكردند.
حيف...
رامبد
Iran, Islamic Republic of
خداییش حرکت ضایعی بود! ميخواي سيگار بكشي برو تو خونت بكش. صدتا هم بكش چرا نمايش ميدي عامو
Parinaz
Iran, Islamic Republic of
باورم نميشه آدمی در این سن کنترل خودش و به تعویق انداختن نیازهایش رو نداره . شايدم فکر کرده جذابتر بنظر ميرسه، چه بد😂😂😂
sadegh
Iran, Islamic Republic of
این کار جناب مدیری را تایید نمیکنم اما فراموش نکنیم هر انسانی ازادی و حق انتخاب دارد. اگر به فرض فرزند شما سیگار میکشد مطمئن باشید دلایل خیلی محکمتری از دیدن سیگار کشیدن هنرمند محبوبش دارد.
آیا دلیل اینکه همیشه دیگران را مقصر میدانیم این نیست که خودمان راحت و بدون احساس گناه و بازنگری به مسیرمون ادامه بدیم؟
حمید رضا
Iran, Islamic Republic of
مادرم همیشه می گه آدم سنش بالا میره عقلش هم کم می شه. اینم نمونه اش :)
عبدالرضا
Iran, Islamic Republic of
باسلام این حرکت از طرف این هنرپیشه بسیار حرکت زشتی بود.
دانلیان
Germany
والا اگه ما آنقدر به این خبر دامن نمیزدیم کمتر تو چشم میرفت
هیاهوی راه انداختیم
این محکوم کردنتاتون بیشتر این دود رو شعله ور میکنه
مینا
Iran, Islamic Republic of
من صحنه سیگار کشیدن مدیری را ندیدم ولی عکس و فیلم های اعتراض و یا تعجب مردم بیش از هزار بار دیدم.
به نظرم کار ایشان بد بود اینقدر با استقبال روبرو نمی شد.
مهرسا
Romania
دلیل این همه هجمه را نمیفهمم.سالهاست در رسانه های ما سیگار کشیدن را تقبیح میکنند چه نتیجه ای داشته؟ این همه تبلیغ و هیچ نتیجه ای! رسیدن سن اعتیاد به زیر 12 نشان از کم فایده بودن این تبلیغات دارد.کاش مشکل را جای دیگری بررسی کنیم.
امیر
Iran, Islamic Republic of
هر کسی میخواد با یه رفتار یا صحبت خاصی خودشو متفاوت جلوه بده.اما این راهش نیست
س
Iran, Islamic Republic of
من از دیدن این عکس بسیار متاسف شدم.
لادن
Iran, Islamic Republic of
قطعا مصرف دخانیات در رسانه ها هم جرم است وهم اثربدآموزی دارد البته برای گروه هدف نوجوان .اما به نظرمن تاثیر سیگار کشیدن سوپراستاری مثل آقای شهاب حسینی درفیلم ها وسریال محبوبی مثل شهرزاد که ملیون ها بیننده دارد مخرب تر ی دارد نسبت به این رفتار ازشخصیتی مثل آقای مدیری که بازیگرمحبوب نسل دهه پنجاهی وشصتی ست وبا نحوه برخورد توهین آمیزش با کنایه ها وتمسخرهای مهمانانش در مجموعه ی دورهمی وداستان های مثلا طنزآمیزبی پرازتحقیرواهانت و غرور ومنیت نفرت انگیزش ،محبوبیت چندانی بیل نسل نوجوان وجوان ندارد.
Iran, Islamic Republic of
سلام به نظر میرسد عدهای برای جلب توجه همه کار انجام می دهند
سعید
Romania
خود شما خبرنگارا گندشو درآوردین.
خضراله
Iran, Islamic Republic of
حرکت بسیار زشتی بود که آقای مدیری انجام دادند
نوجوانی پل عبور از کودکی به بزرگسالی
این خوراکی خوشمزه شما را افسرده می‌کند
تاثیر میکروبیوم‌های روده بر تصمیم‌گیری اجتماعی
به خاطر توهین‌های همسرم اعتماد به نفس ندارم
نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
۷ شبهه غیرواقعی درباره تعطیلی پنجشنبه ها و پاسخ صحیح به آن
سوگ بعد از سقط و غمی‌ بی‌پایان
نقش تمایز یافتگی در رضایت زناشویی
مشکلات بلوغ در پسران
پرتناقض‌ترین سن کودک کدام است؟
تاثیر مخرب تجربه آزار در دوران کودکی بر سلامت روان
اینفلوئنسرهای نوجوان چگونه بر کودکان تاثیر روانی می گذارند؟
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند