سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - 11 Aug 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ / ۲۲:۰۶
کد مطلب: 38274
۱

همایش مشاوران مدارس استان های غرب کشور در همدان برگزار شد

همایش مشاوران مدارس استان های غرب کشور در همدان برگزار شد
میگنا: مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان در آیین افتتاحیه این همایش گفت: مسائل و مشکلات مدارس در حوزه های مختلف همچون حوزه های درسی، خانوادگی ،شخصیتی، شغلی، عاطفی و سازگاری بسیار متنوع است و بسیاری از این مشکلات باید با کمک مشاوران مدارس پیگیری، ساماندهی و رفع شوند.
مصطفی خزاعی افزود: نباید وظیفه تدریس برعهده مشاوران گذاشته شود بلکه باید فرصت کافی و ابزار لازم را در اختیار مشاوران مدارس قرار داد تا مشاوران تنها به کار مشاوره و راهنمایی دانش آموزان بپردازند.
وی تعمیم و ارتقای بهداشت روانی دانش آموزان را از مهمترین وظایف مشاوران مدارس عنوان کرد و گفت: اگر در محیط های آموزشگاهی، سلامت و بهداشت روانی دانش آموزان تامین نشود آموزش و تربیت دینی و اعتقادی دانش آموزان نیز به سرانجام درستی نمی رسد.
خزاعی با بیان اینکه دانش آموزان در هیچ یک از دوره های آموزشی از مشاوره بی نیاز نیستند تاکید کرد: نقش مشاوره درآموزشگاه ها نباید مقطعی باشد بلکه باید فرایندی مستمر از آغاز تا پایان دوران مدرسه باشد.
مدیرکل آموزش و پرورش همدان اضافه کرد: وجود تفاوت های فردی دانش آموزان یکی از مشکلات نظام آموزشی است و مشاوران می توانند برای ساماندهی آن کمک کنند و از آسیب های این حوزه بکاهند .
وی بیان کرد: نقش مشاوران در محیط مدرسه نباید یک نقش فردی باشد بلکه مشاوران باید با همراه کردن معلمان و دیگر کارکنان مدرسه ، آنها را نیز به تفاوت های فردی دانش آموزان آگاه کنند.
خزاعی عنوان کرد: مشاوران مدارس باید نسبت به شناخت استعدادهای عمومی و اختصاصی دانش آموزان با ابزارها و روش های علمی اقدام و در راستای کمک به پرورش و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان تلاش کنند.
وی با بیان اینکه تابستان امسال به دلیل اجرای طرح هدایت تحصیلی و شغلی دانش آموزان، دوره بسیار دشواری برای آموزش و پرورش بوده است گفت: بخشی از مشکلات اجرای این طرح به دلیل همراه نشدن دانش آموزان و خانواده هایشان در اجرای این طرح بود.
وی تاکید کرد: هدایت تحصیلی یک فرآیند طولانی مدت است و در این طرح برخی از مشاوران مدارس در راستای آگاهی بخشی و شناخت سلایق و استعدادهای دانش آموزان و اولیای آنها تلاش بسیاری کردند.
وی ادامه داد: تغییر روز افزون کمی و کیفی رشته های تحصیلی و لزوم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دانش آموزان در راستای انتخاب رشته تحصیلی از ضرورت های کار مشاوران است که لازمه موفقیت در این امر آموزش نیروی انسانی است.
مدیرکل آموزش و پرورش همدان راهنمایی دانش آموزان در دوران های مختلف سنی به ویژه دوران بلوغ را از ضرورت های کار مشاوره دانست و گفت: امروزه مسائل مدارس ما بسیار پیچیده تر از گذشته است و بسیاری از مسایل و خطراتی که لازم است در خصوص آن به دانش آموزان آموزش داده شود مورد غفلت واقع شده است که نقش مشاوران در این زمینه یک نقش کلیدی است.
خزاعی بر لزوم آموزش مهارت های زندگی به دانش آموزان تاکید کرد و گفت: در تدوین کتب درسی رویه جدیدی شکل گرفته که امید است این روند تداوم بیشتری پیدا کنند.
وی گفت: مشاوران باید برای حضور و برخورد با مشکلات محیط های آموزشی در مناطق حاشیه نشین و مهارت آموزشی به این دانش آموزان نیز آمادگی داشته باشند.
همایش کشوری آموزشی توجیهی روسای اداره های مشاوره استان ها و کارشناسان مشاوره مناطق غرب کشور روز یکشنبه در همدان آغاز شد و به مدت دو روز ادامه دارد.
استان همدان حدود دو هزار و 600 مدرسه با بیش از 12 هزار کلاس درس و 261 هزار دانش آموز دارد و حدود 24 هزار فرهنگی در مراکز آموزشی استان همدان فعال هستند.
-
منبع: خبرگزاری ایرنا

 

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا مردان به بهداشت روان خود بی توجه‌اند؟
بازی های کلامی برای کودکان و نوجوانان
تفاوت بین حمله پانیک و حمله اضطرابی
اگر این علائم را دارید، دچار کمبود ویتامین B12 شده‌اید
چرا به روانشناس مان دروغ می‌گوییم؟
طلاق پایان رنج یا آغاز رنج‌ها!
7 اصل واجب در تربیت کودک!
نگرانی با سلامت روانی افراد چه می‌کند؟
بچه‌هایی که همدلی تعامل و گذشت را یاد می‌گیرند
پروتکل بهداشتی برگزاري کنکور ابلاغ شد
افزایش افسردگی با تداوم شرایط کرونا
تولد سالانه ۳هزار نوزاد سندروم داون
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای