چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ / ۰۰:۲۸
کد مطلب: 38309
۰
استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی:

پر نشدن اوقات فراغت جوانان و بیکاری بر معتاد شدن بیشتر جوانان دامن می‌زند

ماه منیر افشنی افزود: البته تاکنون دولت اقدامات زیادی برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و از بین بردن بیکاری انجام داده و در این رابطه تلاش زیادی کرده که البته تا حد مطلوب هم فاصله زیاد است.

 

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر پر نشدن اوقات فراغت جوانان و بیکاری بر معتاد شدن بیشتر جوانان دامن می‌زند، اظهار کرد: مقابله با زمینه‌های گرایش به مصرف مواد مخدر در حیطه وظایف یک ارگان خاص نیست، ضعف قانونی و نوظهور بودن پدیده مواد صناعی سبب شده که نیروی انتظامی و قوه قضاییه در این زمینه موفق نباشند، بنابراین نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید برای مبارزه اجتماعی با مواد مخدر خارج از نوبت اقداماتی از جمله تصویب لایحه انجام دهند.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی در عین حال نقش اطلاع رسانی و آموزش به خانواده‌ها را نیز برای مقابله با اعتیاد مهم دانست و اضافه کرد: پیوند فکری و مشاوره‌ای والدین با فرزندان در هیچ‌یک از مراحل زندگی نباید قطع شود، اگر پدرها و مادرها فکر می‌کنند که جوانان بزرگ شده‌اند و می‌توانند بدون تکیه به آنها خود را در جامعه اداره کنند باید بدانند مشکلات وتهدیدکننده‌ها نیز در یک قواره نمی‌مانند و آنها نیز رشد می‌کنند.

افشنی تاکید کرد: اهمیت نقش خانواده، کارکرد خانواده، مدرسه و دانشگاه،پلیس، دستگاه قانونگذاری و دیگر مراجع ذی‌صلاح برای مبارزه اجتماعی با مواد مخدر صنعتی و شیمیایی مهم است و به موازات یکدیگر باید اقدامات پیشگیرانه و اساسی را انجام دهند.

وی تصریح کرد: هر یک از نهادهای یاد شده در قبال جوانان وظایفی دارند که کمرنگ شدن این وظایف به پر رنگ شدن خطرات و تهدیدها می‌انجامد.

این استاد دانشگاه، ایجاد زمینه‌های فراوان اشتغال، فراهم آوردن شرایط عادلانه تحصیلی برای تمامی اقشار، برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان بویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، اضافه کردن آموزش‌های لازم درباره آسیب‌های اجتماعی به کتب درسی، کنترل مراکز آموزشی و دیگر محل‌های تجمع جوانان و پاکسازی این اماکن از وجود عوامل توزیع و دست‌اندرکار فروش مواد مخدر صنعتی و شیمیایی را ضروری عنوان کرد.

به گفته افشنی، تقویت پلیس و آموزش نیروهای مجرب، تصویب قوانین بازدارنده از جرایمی مانند خرید و فروش مواد مخدر، پشتیبانی قضایی مورد نیاز برای تشدید برخورد با سوداگران مرگ، کنترل مرزها و مبادی ورودی مواد روانگردان،‌ تصویب قوانین مورد نیاز برای تشدید برخورد با عوامل دست‌اندرکار توزیع مواد مخدرو راه‌اندازی مراکز مشاوره ویژه واطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌ها بویژه صدا و سیما درباره ناهنجاری‌های موجود در اجتماع از جمله موضوع مواد مخدر صنعتی و شیمیایی و خسارات ناشی از آن،از جمله راهکارهایی هستند که بی‌توجهی به آنها صدمات مادی و معنوی جبران‌ناپذیری بر پیکره اجتماع وارد خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی خاطرنشان کرد: مسوولان و مردم باید با اتحاد یکدیگر یا انجام اقدامات پیشگیرانه ، عملیاتی و رفاهی با یک برنامه بلندمد ت بتوانند رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را به سرانجام برسانند.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.