پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - 8 Jun 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ / ۱۲:۲۹
کد مطلب: 38332
۲

شایع‌ترین اختلالات روان‌پزشکی در کشور

میگنا: کارشناس سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان زنجان اظهار کرد: طبق آخرین پیمایش ملی سلامت روان (۱۳۹۰ - ۱۳۸۹) شایع‌ترین گروه اختلالات روان‌پزشکی، به ترتیب اختلالات اضطرابی و اختلالات خلقی بوده که شیوع تمام اختلالات اضطرابی وخلقی (به جز اختلال دو قطبی) در زنان بیشتر از مردان بوده است.

شهره نصر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات در سراسر جهان است و تاکنون تخمین زده می‌شود که در حدود ۳۵۰ میلیون مبتلا در جهان به این اختلال روانپزشکی دچار باشند، اظهار کرد: با شروع طرح تحول سلامت در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر، کلیه مراقبان سلامت، موظف شده‌اند تا با سوالات غربال‌گری در جمعیت تحت پوشش افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی را شناسایی کنند و مداخلات در جهت درمان آنها شروع شود.

وی در این خصوص ادامه داد: بیماری‌های روان‌پزشکی نیز قابل درمان و کنترل است و می‌توان این اختلال را در سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه PHC تشخیص داد و درمان کرد، به شرطی که افراد در این زمینه شناسایی شوند و همچنین همه خانوارها و عموم مردم به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند و پرونده سلامت تشکیل بدهند و در صورت وجود بیماری در خود و افراد خانواده با راهنمایی و یاری پرسنل مراکز جامع سلامت و پایگاه‌ها جهت پیشگیری و درمان اقدام کنند.

کارشناس سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان زنجان افزود: افسردگی، یک اختلال عودکننده و مزمن است که منجر به اختلال عملکرد و ناتوانی می‌شود، به طوری که رتبه دوم بار ناشی از بیماری‌ها را در سنین ۴۴ - ۱۵ سالگی در هر دو جنس به خود اختصاص داده است. (ناتوانی در طول عمر و سال‌های از دست رفته عمر به دلیل مرگ زودرس).

این کارشناس با اشاره به اینکه افسردگی به معنای خلق و روحیه افسرده یا بی‌حوصلگی مفرط است که فرد احساس علاقه و لذت و کاهش انرژی، اختلال خواب و اشتها و کاهش اعتماد به نفس می‌شود، اظهار کرد: از علایم دیگر این بیماری می توان به احساس ناامیدی از ادامه زندگی و تمایل به مرگ و شکایات جسمانی (که توجیه طبی دیگری نداشته باشد) اشاره کرد.

وی ادامه داد: این اختلال روانی در همه اقشار و طبقات اجتماعی مشاهده می‌شود که در زنان بیشتر از مردان بروز پیدا می‌کند. متوسط سن درگیرشوندگان این اختلال معمولا افراد چهل سال بوده ولی تحقیقات نشان داده که در سنین پایین نیز قابل مشاهده است.

نصر با بیان اینکه فقط علل اجتماعی در بروز این بیماری دخالت ندارند و عوامل دیگری نیز موثر هستند، ادامه داد: این اختلال سایکو بیوسوشیال است و علت آن فقط مشکلات اجتماعی نیست و علل ژنتیکی و استعداد ابتلا نیز در بروز این اختلال موثر هستند. معمولا استرس‌ها می‌توانند زمینه‌ساز بروز افسردگی شوند، مرگ یک فرد نزدیک، از دست دادن شغل و شکست تحصیلی و شکست در روابط عاطفی می‌تواند از عوامل بروز افسردگی باشد.

کارشناس سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان زنجان یادآور شد: کمی آموزش و منابع اطلاعاتی باعث می‌شود فرد قادر به شناخت و درک بیماری افسردگی نباشد؛ همچنین عواملی همچون تبعیض موجب دشواری و کند شدن روند درمان این اختلال خواهد شد.

وی ادامه داد: این بیماری‌ها نیز مانند بیماری‌های جسمی قابل کنترل، درمان و بهبودی هستند به شرط اینکه مراجعه به مراکز معتبر از طرف فرد و خانواده فرد صورت گیرد و بیماری سریع تشخیص داده شوند و درمان تحت نظر پزشک ادامه یابد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!