کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

7عملکرد عجیب بدن

22 شهريور 1395 ساعت 10:24

بدن انسان‌ کارهای عجیب‌وغریبی انجام می‌دهد مانند خمیازه کشیدن، سکسکه کردن و.... اما چرا این‌ اتفاق ها می‌افتد؟


در این مطلب به 7عملکرد عجیب بدن اشاره و دلیل آن توضیح داده‌شده است .شاید با مطالعه این متن جواب سوالی را که همیشه در ذهن داشتید، بیابید.
 
*آپاندیس:

پزشکان طی سال ها، آپاندیس را عضو زائدی می دانستند که می‌تواند ملتهب و دچار پارگی شود و در این شرایط بسیار تهدیدکننده است. درگذشته برای پیشگیری از بروز این مشکل پزشکان عمل آپاندیس را انجام می‌دادند.اما پس از سال ها تحقیق، پژوهشگران سرانجام دریافتند که آپاندیس پناهگاه امنی برای باکتری‌های مفید است که در دوران بیماری سخت ، به آنجا پناه می‌برند. این پناهگاه باکتری ها را در امان نگه می‌دارد تا زمانی که بدن با عفونت مقابله می‌کند؛ سپس به سیستم گوارشی بر می‌گردند و سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.
 
 بغض در گلو:

آیا تابه‌حال احساس کرده اید که انگار در گلویتان چیزی گیرکرده است درحالی‌که چیزی وجود ندارد؟ معمولا این حالت وقتی به وجود می‌آید که خبر بدی می شنوید یا این‌که می‌خواهید گریه کنید. به این مکانیزم "مقابله یا فرار" می‌گوییم و هنگامی‌که تحت‌فشار شدید یا در معرض خطر قرار می‌گیریم، به وجود می‌آید. در این حالت فرآیند نفس‌ کشیدن هم سریع می شود. تارهای صوتی نیز با منبسط شدن زمینه ورود اکسیژن بیشتر را فراهم می کند. وقتی‌که سعی می کنید آب دهانتان را قورت دهید ، عضلات به‌طور مؤثر فعالیت می کنند و این حالت باعث می شود احساس کنید که غده یا چیزی در گلویتان وجود دارد.
 
*احساس لرز در ستون فقرات:

این حالت که همراه با سیخ شدن مو به وجود می‌آید، می‌تواند در وضعیت‌های مختلفی رخ دهد.این حالت اغلب زمانی ایجاد می شود که یک حالت پراسترس را تجربه می‌کنید. در این هنگام مغز مقدار زیادی آدرنالین رها می‌کند که باعث بالا رفتن توجه و هوشیاری فرد می‌شود. آدرنالین نیز باعث سیخ شدن موها و منقبض شدن عضلات می‌شود. همچنین هنگامی که دچار احساسات شدید می شوید، مانند شنیدن موسیقی موردعلاقه و ... این حالت به علت بالا رفتن آدرنالین رخ می دهد.
 
*چین‌وچروک شدن انگشتان دست‌وپا:

احتمالاً متوجه شده اید که پس از حمام یا شنا کردن ، انگشتان دست‌وپا چروک می شود. دانشمندان اعلام کرده اند که راز این موضوع را دریافته اند. نتایج آزمایش‌ها نشان می دهد که افراد با انگشتان چروکیده سطوح خیس را بهتر می‌توانند نگه‌دارند. این حالت به اجداد ما در استفاده بهتر از ابزارها در شرایط مختلف کمک می کرد.
 
*دریازدگی یا حرکت زدگی:

بسیاری از افراد در وسایل نقلیه در حال حرکت مانند خودرو، کشتی و هواپیما دچار حالت تهوع و سر گیجه می شوند؛ چرا که آنچه بدن حس می‌کند از آنچه چشمان فرد می‌بیند، متفاوت است . به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که در یک کشتی نشسته‌اید ،دریا به نظر آرام می‌رسد اما گوش حس می‌کند که کشتی تکان می‌خورد. این امر سبب احساس عدم توازن در درون گوش داخلی می‌شود که به حالت تهوع و در صورت درمان نشدن ، به استفراغ منجر می شود.
 
قلقلک دادن:

یک پژوهشگر به نام «کریستین هریس» توضیح داد که قلقلک راهی برای یاددادن مهارت‌های مبارزه به افراد است. در اغلب موارد قلقلک دادن فرد باعث می‌شود وی خود را جمع و راه فرار پیدا کند. درنتیجه یادمی گیرد چگونه در زمان خطر از دست مهاجم خود را نجات دهد.
 
*خمیازه کشیدن:

کافی است فقط به یک فرد یا حیوان در حال خمیازه کشیدن نگاه کنید تا خودتان هم خمیازه بکشید.در سال 2014، محققان توضیح دادند که خمیازه کشیدن مغز را خنک می‌کند. با وارد شدن هوای سرد هنگام خمیازه کشیدن، گردش خون در مغز افزایش می یابد و حرارت اضافه دفع می‌شود. قرار گرفتن در معرض استرس، قبل از ورزش کردن و در زمان خستگی، روند خون رسانی به مغز را افزایش می دهد که این امر مغز را هوشیارتر می کند.
  -
-

منبع:سلامت نیوز


کد مطلب: 38384

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/38384/7عملکرد-عجیب-بدن

میگنا
  https://www.migna.ir