پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۹۵ / ۲۰:۲۸
کد مطلب: 38513
۱

مرگ ناشی از خودکشی در افراد معتاد 15برابر افراد عادی است

مرگ ناشی از خودکشی در افراد معتاد 15برابر افراد عادی است
استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: میزان مرگ و میر در اثر خودکشی افراد معتاد، 15 تا 17 برابر افراد عادی است.
میگنا: دکتر مهران ضرغامی استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران ؛ با اشاره به نقش الکل، مواد افیونی و دیگر مواد مخدر در افزایش اقدام به خودکشی، بیان کرد: میزان مرگ و میر در اثر خودکشی افراد معتاد، 15 تا 17 برابر افراد عادی است.
وی علل خودکشی در مصرف کنندگان مواد را متفاوت خواند و تصریح کرد: برخی از خودکشی ها عللی زیست شناختی داشته و به دلیل تاثیرات عصبی مواد، موجب تغییرات خلق و خو و افسردگی در فرد می شود که منجر به احساس نامیدی و در نهایت اقدام به خودکشی می شود.

استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تضعیف قدرت قضاوت را از دیگر تاثیرات مصرف مواد مخدر دانست و ادامه داد: مواد مخدر قدرت قضاوت را از فرد مصرف کننده می گیرد و با ایجاد احساس ناامیدی نتیجه ای جز اقدام به خودکشی ندارد.
وی تصریح کرد: بهم خوردن ارتباطات اجتماعی و همچنین کاهش حمایت های دریافتی از اطرافیان از تاثیرات غیرزیست شناختی مصرف مواد مخدر است که مهمترین عارضه این تاثیرات ایجاد ناامیدی در فرد است.

ضرغامی مصرف مواد سنگینی مثل هروئین، مدت طولانی مصرف و همچنین استفاده وریدی از مواد را اثرگذارتر عنوان کرد و گفت: اقدام به خودکشی در سنین جوان و خانم های معتاد شیوع بیشتری دارد در حالیکه خودکشی موفق در سنین بالا و آقایان بیش تر است.

وی یادآور شد: در جمعیت غیر معتاد و عمومی خودکشی آقایان چهار برابر بیش از خانم ها بوده ولی در گروه معتادین این نسبت کمتر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.