دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - 4 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ / ۰۸:۳۵
کد مطلب: 38673
۱

خانم‌ها باهوش‌ترند يا آقايان؟ / مقایسه اندازه مغز زنان و مردان!

خانم‌ها باهوش‌ترند يا آقايان؟ / مقایسه اندازه مغز زنان و مردان!
میگنا: پروفسور "دیوید دکستر" با شروع تحقيقات خود سعی كرد اسرار تازه‌ای از مغز انسان را فاش کند. وي تحقيقات خود را به كمك بانک بافت مغز پارکینسون در لندن و در موسسه خیریه اي كه مردم اعضاي خود را براي مطالعه و درمان بيماري ها به دانشمندان اهدا مي كنند، انجام داد.
 
وي اظهار داشت: به طور كلي مغز زنان از مردان كوچكتر است به همين دليل از نظر ساختاري متراكم تر بوده و بهتر سازمان یافته است.
 
همه افراد مي دانند كه دختران و پسرها به ترتیب تمایل دارند در كودكي با عروسك و اسباب بازي پسرانه بازي كنند. از طرفی دخترها به رنگ صورتي و پسرها به آبي علاقه‌مندند. محققان دلیل این امر را در مغز جستجو کرده‌اند.
 
آنان در روند تحقيقات به دنبال تفاوت‌هاي ساختاری بین مغز زنان و مردان بوده‌اند. در مطالعه هاي انجام شده مشخص شد مردان بهتر مي توانند به عناصر اطراف از سه بعد مختلف نگاه كنند. از طرفی زنان نيز خاطرات بصری را بهتر و با جزئیات ظریف و بیشتری در ذهن خود ثبت می‌كنند.
 
"جوزف دولین" رئیس گروه روانشناسی تجربی در دانشگاه کالج لندن گفت: ما به دنبال شباهت ها و تفاوت هاي حيرت انگيز مغز مردان و زنان هستيم و در تحقيقات خود دريافتيم مغز مردان حدود 10 درصد بزرگتر از مغز زنان است؛ گرچه ارتباط مستقیمی بين "اندازه مغز" و "هوش" وجود ندارد.
 
یک مطالعه در اکتبر گذشته درباره تست IQ يا هوش نشان داد ارتباط معناداری بین اندازه مغز و عملکرد آن وجود ندارد. کیفیت ارتباط بین سلول های مغزی عامل مهم در ميزان هوش فرد بوده و به نظر می رسد ساختار مغز و یکپارچگی آن به عنوان یک پایه بیولوژیکی در هوش يا IQ نقش دارد.
 
در ماه نوامبر گذشته یک تیم عصب شناسی رفتاری مغز هزار و 400 نفر را اسکن كردند و دريافتند زنان جوانه های چشایی مغزي بیشتري در مقایسه با مردان داشته و در تشخيص عطر حساس تر هستند.
 
از این گذشته برخی تفاوت های ساختاری بین مغز زنان و مردان به چشم می‌خورد که از جمله آن می‌توان بهتفاوت در بخش هیپوکامپ چپ(یک منطقه از مغز در ارتباط با حافظه) اشاره کرد که معمولا در مردان بزرگتر است.
 
محققان تا به حال دست به بررسي های بسياري در این زمینه زده‌اند و به این نتیجه رسیدند که تفاوت كروموزمي و هورموني باعث شده عملكرد سلول های مغزی مردها و زن ها متفاوت شود که اين امر به معني پيچيده‌تر بودن مغز يا هوش افراد نیست.
 
منبع: Dailymail
-
باشگاه خبرنگاران
 
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا موکول کرد