شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - 25 Jun 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ / ۱۲:۴۱
کد مطلب: 38738
۷
۷
درباره روز جهانی و هفته بهداشت روان

بگوئیم هفته بهداشت روان نه هفته سلامت روان!

درباره روز جهانی و هفته بهداشت روان
بگوئیم هفته بهداشت روان نه هفته سلامت روان!
میگنا: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است: 'اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد، بیماری روانی تا سال 2030 میلادی شایع ترین بیماری در جهان می شود'؛ بر این اساس، بیماری روانی را نباید عارضه ای ناخوشایند دانست که برای دیگران رخ می دهد و لازم نیست فکر ما درگیر آن شود. به واقع، روز جهانی بهداشت روان، زمانی برای آموزش دادن و اطلاع رسانی درباره بیماری روانی و تبعات آن روی زندگی مردم سراسر جهان است.

به گزارش میگنا این سازمان برای این روز در هر سال، یک شعار خاص را انتخاب می کند. در ایران و در بین مشاوران مدارس هفته پایانی مهرماه (18 لغایت24 مهرماه) به عنوان هفته بهداشت روان نام گذاری شده است و یکی از ماموریت های اصلی معاونت مشاوره و امور روانشناختی وزارت آموزش و پرورش طراحی و اجرای برنامه ها و فعالیت هایی برای ارتقای سطح بهداشت روانی دانش آموزان بوده است.


*این روز چه اهمیتی دارد؟

خودکشی و خودآزاری گرچه به خودی خود از مسائل سلامت روانی نیست، اما ارتباط روشنی با سرخوردگی روانی دارد. به واقع، در حال حاضر در انگلیس و ولز، خودکشی مهمترین علت مرگ مردان 20 تا 49 ساله است؛ این حقیقت ناخوشایند نشانگر طیف گسترده اقداماتی است که هنوز انجام نشده است.
بهداشت روان علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماعی كه تمام زوایای زندگی را در بر می گیرد. سازمان جهانی بهداشت، بهداشت روان را قابلیت ارتباط هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب تعریف كرده است.

بهداشت روان، دانش و هنری است كه به افراد كمك می‌كند تا با ایجاد روش هایی صحیح از لحاظ روانی و عاطفی بتوانند با محیط خود سازگاری نموده و راه حل های مطلوب‌تری را برای حل مشكلاتشان انتخاب نمایند. سازمان جهانی بهداشت، خواستار تخصیص خدمات و سرمایه گذاری های بیشتر در حوزه سلامت روان است.

سلامت روان به حالتی از سلامتی گفته می شود كه فرد به کمک آن به توانایی های خود پی می برد، بر استرس های طبیعی زندگی اش غلبه می كند، به طور مؤثر كار می كند و قادر به همكاری با اقشار جامعه است.
در حقیقت بهداشت روان را می توان یكی از قدیمی ترین موضوعات به شمار آورد، زیرا بیماری های روانی از زمان های قدیم وجود داشته، طوری كه بقراط حدود 400 سال قبل از میلاد معتقد بوده كه بیماری های روانی را مانند بیماری های جسمی باید درمان كرد.
تقریبا از سال 1930، یعنی بعد از تشكیل اولین كنگره بین المللی بهداشت روان بود كه این رشته بصورت جزئی از علوم پزشكی درآمد. در سال 1948 در سومین كنگره بین المللی بهداشت روان كه در لندن تشكیل شد، اساس "فدراسیون جهانی بهداشت روان" بنیان گذاری شد و در همان سال این فدراسیون به عضویت رسمی سازمان یونسكو و سازمان جهانی بهداشت درآمد.

* برای مراقبت از بهداشت روانی چه کاری می توان انجام داد؟
- درباره احساسات خود صحبت کنید
- ورزش کنید
- تغذیه سالم داشته باشید
- از مصرف نوشیدنی های الکلی بپرهیزید
- با عزیزان و بستگان خود در ارتباط باشید
- از درخواست کمک از دیگران خودداری نکنید
- به خود استراحت دهید
- فعالیت هایی در حرفه مورد علاقه خود داشته باشید
- ظرفیت ها و توانمندی های خود را بپذیرید و توقع بیشتر نداشته باشید
- دیگران را دوست داشته باشید و به آنها اهمیت دهید -
-
بهداشت روان از مباحث علم روان شناسی است نه پزشکی
هیچ انسانی در برابر بیماری های روانی مصونیت ندارد. یکی از مباحث و ماموریت های اصلی همه دانش آموختگان رشته های روان شناسی و مشاوره کمک به ارتقای سطح بهداشت روانی افراد جامعه است تا با آموزش پیشگیری و خود مراقبتی و تغییر نگرش؛ فرد بتواند احساسات،افکار ،هیجانات مخرب خود را کنترل نماید تا در دام بیماریهای روانی گرفتار نشود و در نهایت با داشتن یک زندگی سالم کمک نماید سطح بهداشت روانی جامعه ارتقاء یابد از قدیم هم گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. پیشگیری از پیدایش بیماری های روانی و سالم کردن محیط روانی از ضروریات اولیه تامین بهداشت روانی محسوب می شود.

یک انتقــــاد به سلامت روان!
اگر به برخی اسناد و منابع علمی تخصصی چند دهه اخیر علم روان شناسی در ایران نگاهی بیندازیم مشاهده خواهیم نمود که اصطلاح Mental Health در زبان فارسی به بهداشت روان ترجمه شده است نه سلامت روان!
درست است که در محاوره ایندو موضوع ( بهداشت روان یا سلامت روان) در امتداد و مترادف هم بکار برده می شوند اما در مباحث تخصصی با نگاهی ریزبینانه ایندو با همدیگر کمی زاویه دارند. معمولا اصطلاح بهداشت روان، ذهن ها را به سوی اقدامات پیشگیرانه با استفاده از علم روان شناسی و مشاوره سوق می دهد ولی برعکس سلامت روان، اذهان را به سمت مداخلات پزشکی و دارویی منتهی می کند. یکی در خط اول سلامت است و دیگری در پایان مسیر درمان؛ بنابراین از نظر سازمان بهداشت جهانی اقدامات پیشگیرانه است که مهم است زیرا پیشگیری بهتر از درمان است و رنج و هزینه ای کمتری بر فرد و جامعه وارد می کند.
اما در کشور ما گویا طی پنج سال گذشته دیده می شود عده ای از دوستان و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و بیمارستانی متاسفانه اصرار دارند دانسته یا نداسته، این اصطلاح علمی تخصصی روان شناسی و مشاوره ای را که بیش از 20 سال است در شرح وظایف مشاوران مدارس برای ارتقای سطح بهداشت روان دانش آموزان روان افتاده است و بیشتر ماهیت پیشگیرانه دارد تا درمانی با اهدافی غیرکارشناسی به " سلامت روان "تغییر دادند!

همانطور که همه می دانیم هر اقدام و طرح پیشگیرانه ای اگر قرار باشد منجر به نتیجه و ثمره ای در سطح جامعه باشد فرهنگ سازی آنرا باید در محیط مدرسه و کلاس آغاز کرد و بهترین سن آموزش هر برنامه یا مهارتی دوران کودکی و مدرسه است تا در ذهن کودک این آموزش ها نهادینه شود چرا که دانش آموز امروز ما، زنان و مردان آینده این کشور را تشکیل می دهند. بنابراین اگر دنبال متولی حاکمیتی بحث های بهداشت روان و مشاوره ای باشیم این مشاوران وزارت آموزش و پرورش هستند که با جذب 17 هزار نفر نیروی مشاور در خدمت 13 میلیون دانش آموز هستند و حق آب و گل دارند و دستگاهها و سازمانهای دیگر تنها می توانند نقش همکار را ایقا نمایند.

در شرح وظایف مشاوران مدارس نیز همه ساله هفته اخر مهرماه هفته بهداشت روان نام برده می شد اما به جهت تداخل با برنامه های هفته پیوند انجمن اولیاء و مربیان(24 الی 30مهرماه) با تدبیر اداره کل امور تربیتی و مشاوره مقرر شد از سال 1396 برنامه ها و فعالیت های دانش آموزی همزمان با بزرگداشت روز جهانی بهداشت روان در روزهای 18 الی 24 مهرماه برگزار گردد. 
   
-
از سوی دیگر از نظر لغوی هم بنگریم واژه «سلامت» یک کلمه عربی است که از دیرباز شامل ترکیب سلامت جسم و روان با هم بوده است و دارای مفهومی عام و کلی است اما در کتب روان شناسی اصطلاح  Health بیشتر به بهداشت ترجمه شده است که ماهیت پیشگیرانه دارد نه مداخلات درمانی. که واژه ایست کاملا فارسی و تخصصی تر  از سلامت است . مانند: سازمان بهداشت جهانی. بنابراین فارسی را پاس بداریم و بگوییم هفته بهداشت روان.
-

آیا تاکنون در هیچ منبع فارسی دیده اید که نام سازمان بهداشت جهانی (WHO) یا World Health Organization؛ ترجمه شده باشد به فدراسیون سلامت جهانی!... اما در همه منابع نام سازمان بهداشت جهانی مصطلح است.
-
علی عظیمی
مشاور شاغل در آموزش و پرورش
کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی

-
شما چه نظری دارید؟


مرجع : بخشی از مقدمه از ایرنا به نقل از سایت مترو
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

جمال
Romania
سلام
شعار هفته بهداشت روان امسال با عنوان (کمک های اولیه روان شناختی و سلامت روان برای همه )نام گذاری شده است. اگر امکان داره چند اقدام عملی که از آن ها به عنوان کمک های اولیه روانشناختی قلمداد شوند در سایت درج نمایید با تشکر
م.عابدین
Germany
بسیار عالی و روشنگرانه.حتما در متون در دست ترجمه،اعمال خواهم کرد.
[جمال
Iran, Islamic Republic of
بسیار ممنون و متشکر از زحمات شما- اینجانب نیز یک مشاور مدرسه هستم ولی در درس بهداشت روانی که خود در دانشگاه پاس کردیم مطلبی منسجم درباره کمک های اولیه روان شناختی و سلامت روان نداشتیم اگر شما از منابع خارجی ترجمه کنید قابل تقدیر خواهد بود
راد
Iran, Islamic Republic of
در مورد بحث بهداشت روان يا سلامت روان، به طرق مختلفي مي شه مساله ترجمه اش را توجيه كرد. ولي در هر صورت ترجمه سلامت روان درست است. و معادل بهداشت مي شود hygiene كه اتفاقا در متون لاتين، مي گن كه بهداشت خيلي با پزشكي در ارتباطه!! و خيلي بحث است كه از بهداشت رواني روانشناسها زياد استفاده نكنند (در انگليسي). اگرچه اقدامات طولاني مدت و پيشگيرانه مربوط به بهداشت روان است و منجر به سلامت رواني مي شود ولي اين بدين معني نيست كه سلامت روان فقط كار روانپزشكها و درمان دارويي است. بنابراين ترجمه درست سلامت روان هست.
📚اينجانب مدرس درس بهداشت رواني در دانشگاه هستم و با مطالعه اين مساله را عرض مي كنم.
فاطمه
Romania
ببخشید چون مدرس دانشگاه هستید یعنی حق با شماست. خب منم استاد دانشگاهم . در مجموع به نظرم نویسنده مطلب تحلیل درستی داشتن . نمونش همون معنی سازمان بهداشت جهانی که اشاره کردند
حسین عبتدیان
Iran, Islamic Republic of
سلام آقای عظیمی عالی .با نظر شما موافقم
United Arab Emirates
موافقم
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
ارتباط خود زنی و پردازش درد
همراهی با افراد سمی و پیج‌های اینفلوئنسر‌ها آسیب‌زا است؟
روان‌شناس ایستاده
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود