شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ / ۲۳:۱۷
کد مطلب: 38852
۰
20 تا 22 درصد افراد در طول حیات به اختلالات روانی مبتلا می‌شوند

شیوع اختلالات اضطرابی در بانوان بیشتر است

شیوع اختلالات اضطرابی در بانوان بیشتر است
به گزارش میگنا محمد باقر صابری زفرقندی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و مدیر گروه اعتیاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران؛ گفت: میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در ایران تقریبا مشابه کل جهان بوده و شایع‌ترین نوع آن اختلالات اضطرابی است. 
 
وی با بیان اینکه اختلالات اضطرابی شامل "اختلال اضطراب منتشر" (GAD)، انواع فوبیا و وسواس است، تصریح کرد: مجموعه اختلالات اضطرابی در زنان شایع تر است.
 
صابری با تاکید بر اینکه برخی استرس و واکنش های ناشی از آن را با اختلال اضطرابی اشتباه می گیرند، عنوان کرد: در جامعه امروز به دلیل تغییر و تحولات اجتماعی، اقتصادی، وضعیت سیاسی کشورهای همسایه (به دلیل وجود جنگ و تنش های منطقه خاورمیانه و انتشار فیلم ها و تصاویر مربوط به جنگ در شبکه های اجتماعی)، بحران های طبیعی مثل سیل و زلزله، عوامل استرس زا در مقایسه با برخی کشورها در جامعه ما بیشتر است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با سایر اختلالات روان‌شناختی که اعتیاد یکی از انواع آن محسوب می‌شود، اظهار داشت: اختلالات دیگر روانپزشکی از نظر شیوع جهانی در رده میانه بوده و شیوع اختلالات روانپزشکی مثل اعتیاد در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر دنیا در یک سطح قرار دارد. این در حالی است که نوع مصرف مواد در ایران با کشورهای دیگر متفاوت بوده و با توجه به وضعیت جغرافیایی آب و هوایی و همسایه های ما شایع ترین نوع مواد مخدر در ایران تریاک است. 
 
وی بیان کرد: طبق آمار جهانی تقریبا بین 20 تا 22 درصد افراد جامعه در طول عمرشان ممکن است به اختلالات روانی مبتلا شوند، همچنین در کشور ما پس از حوادث و بیماری های قلبی، از نظر بار بیماری اختلالات روانپزشکی و اعتیاد در رده دوم و سوم قرار دارند. 
 
صابری تصریح کرد: در مقایسه با کشورهای همسایه از نظر میزان دسترسی به مراکز روانپزشکی در سراسر کشور خصوصا پزشکان خانواده برای ارائه خدمات اولیه به مردم در جایگاه مطلوبی قرار داریم اما با کشورهای پیشرفته فاصله زیادی داریم.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: رویکرد نظام سلامت کشور در سالهای گذشته بر مبنای تسهیل دسترسی به خدمات درمانی ارزان برای مردم بوده است که تنها با توسعه و تقویت نظام شبکه های بهداشتی و درمانی میسر می شود، هرچه قدر نظام سلامت بتواند بر شبکه های بهداشتی، درمان و پزشک خانواده سرمایه گذاری کند ما شاهد کاهش بیماران، ناتوانی و مرگ و میر ناشی از آن و همچنین هزینه‌های درمان خواهیم بود.
 
وی یادآور شد: همیشه پیشگیری بر درمان اولویت دارد و سرمایه گذاری در این زمینه موجب کاهش هزینه های درمان خواهد شد. در حوزه اختلالات روانپزشکی یکی از اقدامات خیلی مهم بحث غربالگری است که ما باید از طریق مراقبت از مادر، توسعه شبکه های بهداشتی درمانی و پزشک خانواده بتوانیم در مراحل اولیه، بیماری های روانپزشکی را تشخیص و درمان کنیم تا از پرداخت هزینه های گزاف که برای ساخت بیمارستان های مزمن روانپزشکی در حوزه نظام سلامت به عمل می آید، صرفه جویی کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.