پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - 21 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ / ۱۰:۳۵
کد مطلب: 38858
۰
معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد اعلام کرد

ارائه طرح «شناسایی ژن‌های مصرف مورفین در معتادین فوت‌شده»

ارائه طرح «شناسایی ژن‌های مصرف مورفین در معتادین فوت‌شده»
دکتر محمدرضا زرین‌دست در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در مرکز ملی مطالعات اعتیاد سعی بر این است فعالیت‌های تحقیقاتی علوم پایه انجام شود، اظهار کرد: با توجه به ضعفی که در پایه علم اعتیاد داریم، باید این بخش به صورت دقیق تقویت شود و تحقیقات اولیه ابتدا بر روی حیوانات انجام شود و سپس کارهای بالینی بر روی انسانها صورت گیرد تا بتوانیم کار درمان را به درستی انجام دهیم.

 

معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با اشاره به اینکه هنوز نتوانسته‌ایم به اهداف تعیین شده خود برسیم، افزود: متاسفانه مرکز ملی مطالعات اعتیاد بودجه مستقلی ندارد و در حال حاضر سالانه در حدود 30 تا 40 میلیون تومان بودجه از دانشگاه علوم پزشکی تهران یا وزارت بهداشت دریافت می‌کند و مابقی هزینه‌ها نیز از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: البته ریاست مرکز در حال رایزنی برای دریافت بودجه مستقل است که به احتمال زیاد این امر در آینده محقق می‌شود؛ زیرا بدون داشتن بودجه مستقل به هیچ عنوان نمی‌توان به اهداف و برنامه‌هایی که مدنظر داریم، برسیم.

وی با بیان اینکه اگر بودجه مستقلی دریافت کنیم، می‌توانیم اقدامات خوب و موثری انجام دهیم، گفت: یکی از برنامه‌های اصلی ما شناسایی ژن‌های درگیر اعتیاد در افراد ایرانی است تا بتوانیم از این طریق تعویض ژن‌های افراد معتاد را انجام دهیم که البته هنوز حتی موفق به شناسایی ژن‌ها نشده‌ایم.

زرین‌دست افزود: البته این موضوع هم زمانبر و هم وقت‌گیر است و به سادگی قابل عملیاتی شدن نیست؛ از این رو باید بودجه زیادی در اختیار مرکز برای انجام این گونه طرح‌ها قرار گیرد.

معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد تصریح کرد: با بودجه کنونی مقالاتی در ارتباط با پایه علم اعتیاد در خصوص مصرف مورفین، ماری جوانا و مواردی از این دست ارائه می‌دهیم و پروژه و طرح‌های پژوهشی کوچک انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه برای آغاز فعالیت‌های گسترده و کلان و مطالعات حیوانی نیاز به بودجه‌ای در حدود 2 میلیارد تومان داریم،‌ اظهار کرد: هم‌اکنون طرح کلانی مبنی بر تحقیق بر روی ژن‌های مربوط به مصرف مورفین در معتادین فوت شده داریم که برای اجرا نیازمند بودجه زیادی است که البته این طرح طی روزهای آینده به موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) ارائه می‌شود.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
علی فتحی آشتیانی، رئیس جدید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شد
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی