پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱ - 30 Jun 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ / ۰۸:۴۹
کد مطلب: 39045
۱
۱

مخالفت وزارت بهداشت با اجبارى شدن آزمايش ژنتيك

مخالفت وزارت بهداشت با اجبارى شدن آزمايش ژنتيك
به گزارش میگنا دكتر حسن قاضی زاده هاشمى وزير بهداشت در گفت و گو باشگاه خبرنگاران با اشاره به مخالفت وزارت بهداشت با اجبارى شدن آزمايش ژنتيك پيش از ازدواج، گفت: اكنون ازدواج كردن با موانع كافى رو به رو است و ايجاد يك مانع جديد با مبانى غير علمى، موجب هدر رفت منابع شده و مورد تاييد ما نيست.
 
هاشمى علت بسيارى از معلوليت ها را غيرژنتيكى خواند و گفت: بخشى از بيمارى ها نيز با زمينه ژنتيكى، قابل تشخيص نيستند. از طرفى اين تست ها بسيار پر هزينه، و پاسخ آنها بسيار زمانبر است، براى افراد علاقمند به ازدواج بايد تسهيلات فراهم كرد نه با اجبار مانع سر راهشان قرارداد. از طرفى بايد امكانات كافى در كشور وجود داشته باشد.
 
وزير بهداشت عنوان کرد: اجبار كردن مردم  به انجام اين آزمايش، به ويژه بدون حمايت مالى، كار درستى نيست، سازمان هاى بيمه گر در خدمات پيش بينى شده خود جا زده اند بنابراين اين هزينه هاى جديد را نمي پذيرند، حاصل اجبارى شدن آزمايش ژنتيك، افزايش پرداخت مبالغ بيشتر از جيب مردم است.
 
هاشمى ادامه داد: بيمه منابع تعريف شده اي داشته كه هزينه كرد را نسبت به آن اولويت بندى مى كند. از طرفى مشكلات و هزينه هاي كمرشكن جدى ترى در زندگى روزمره براى دريافت خدمات سلامت وجود دارد، اولويت گذارى براى هزينه كرد منابع بيمه ها بايد توسط وزارت بهداشت صورت گيرد.
 
هاشمى يادآور شد: تست هاى ژنتيكى جزو اولويت هاى ما نبوده تا از منابع بيمه ها درخواست كنيم، اگر مواردي نيز به اجبار نياز داشته باشد بايد در شوراهاى علمى مختلف و با نظر محققان حمايت شود.
 
 
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Zahra
Iran, Islamic Republic of
بسياري هم قابل تشخيص هستند! چرا بايد مسئله به اين مهمي رو به خاطر موانع ديگه ي ازدواج ناديده گرفت !!
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...