پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ / ۱۷:۲۹
کد مطلب: 39111
۰

تصاوير/ برگزاری کنگره ملی نماز و سلامت روان در دانشگاه تهران

تصاوير/ برگزاری کنگره ملی نماز و سلامت روان در دانشگاه تهران
کنگره ملی نماز و سلامت روان با حضور رئیس و جمعی از استادان دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی و دانشجویان علاقه‌مند و نیز مسئولان ستاد اقامه نماز کشور و با مشارکت اندیشمندان و محققان برگزار شد.
-
به گزارش میگنا، دکتر محمد خدایاری فرد، رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی در این کنگره، طی سخنانی، با اشاره به اینکه در ده سال اخیر با سیر نزولی دینداری و خواندن نماز در جامعه مواجه بوده‌ایم گفت: -

«تحقیقات و مطالعات علمی انجام گرفته نشان می‌دهد که عوامل مختلفی از جمله سیاسی، ‌ فرهنگی و اقتصادی در ایجاد این مسئله تأثیرگذار هستند. مطالعات نشان می‌دهند در ده سال بین ۸۲ تا ۹۲ ما سیر نزولی داشتیم و از سال ۹۲ تا کنون این امر تثبیت شده است.»
-

-
وی، مطالعات علمی و تحقیقاتی انجام شده برای تبیین این مسئله را ناکافی دانست و گفت: «مشکل عمده جامعه ما این است که بودجه‌های کلانی برای وضعیت دینداری صرف می‌شود، اما هیچ نهاد و سازمانی مطالعه‌ای در ارتباط نسبت این بودجه و وضعیت دینداری انجام نداده است. تنها مورد در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم صورت گرفته که دانشکده روانشناسی هم در این حوزه فعالیت‌هایی را انجام، و نتیجه آن برگزاری این کنگره است.»

دکتر غلامعلی افروز، رئیس کنگره، نیز درباره هدف برگزاری این نشست و همچنین نقش دانشکده روانشناسی در اشاعه فرهنگ نماز گفت: «هدف از برگزاری این‌ کنگره آشنایی پژوهشگران و دانشجویان با سلامت و بهداشت روانی با عنایت به مقوله نماز است، نماز کامل‌ترین پاسخ به عالی‌ترین نیاز انسان و عالی‌ترین نیاز انسان، نیاز به خود شکوفایی و نیل به کمال وجود است و خود شکوفایی در بستر دل‌آرامی و بهره‌مندی از نشاط معنوی مقدور و میسور خواهد بود.»

وی، دستیابی به مفاهیم ارزشمند آرامش با نماز، حضور قلب و بهداشت روان را از اهداف دیگر این کنگره دانست و اظهار کرد: «سازمان بهداشت جهانی تعاریف بسیاری از سلامت روان دارد اما تعریفی که من ارایه می‌دهم احساس آرامش، بهره‌مندی از اندیشه پویا و آمادگی برای تعاملات بین فردی و اجتماعی است.»

استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، در ادامه گفت: «در بسیاری از شاخص‌های جهانی چند رشته است که دانشکده‌های روانشناسی مکلف هستند، به آن‌ها بپردازند از جمله روانشناسی‌دینی، روانشناسی و دین، معنویت ودین و مثبت اندیشی. پس روانشناسی دینی از رشته‌های تخصصی است، اگر ما درباره دین بخواهیم صحبت کنیم نماز پرچم و نماد مسلمانی در جهان است. دین اسلام جهان شمول و نماز سمبل عبادت‌ها است. همه ادیان الهی نیایش دارند وظیفه رشته روانشناسی این است که با دیدگاه علمی و پژوهشی به رابطه نماز و سلامت روانی که نیاز جامعه است بپردازد. همچنین وی از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی "نیایش و آرامش روان " در دو سال آینده به میزبانی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی خبر داد.»
-

دکتر علی اکبر ارجمندنیا، دبیر علمی کنگره، درباره نحوه پذیرش مقالات کنگرۀ نماز گفت: «با بررسی‌های به‌عمل آمده ۸۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت، که تعدادی برگزیده و به صورت سخنرانی ارایه می‌گردد.

-
در ارزیابی مقالات دو ملاک در نظر گرفته شد، نخست روش‌شناسی؛ در تهیه و تدوین مطالعات دینی و مذهبی خیلی از محققین برداشت‌های شخصی خود را ارایه می‌دهند، البته آن‌ها هم باارزش هستند اما تلاش شد مقالاتی که از یک روش نسبی و مناسبی برخوردار هستند پذیرش شوند. ملاک دیگر، داشتن نگاه نو به آثار و پیامدهای مثبت نماز در سلامت روان بود.»
-

دکتر محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز نیز گفت: «یکی از مهم‌ترین نقش‌ها و کارکردهای نماز در بازداری از منکرات است. برای اصلاح جامعه تغییر رفتارها و باورهای بنیادین فرد فرد اعضای آن لازم است. آنچه که مهم است دوری از مقوله ضایع کردن نماز است، که غیر از نخواندن و ترک آن می‌باشد. کسی که نماز می‌خواند ولی بدون رعایت شرایط آن یا با تأخیر چنین کسی نماز را ضایع کرده و آن را سبک شمرده است. باید نمازی خوانده شود که بروز آن در جامعه تجلی یابد و تداوم داشته باشد.»

در این کنگره سخنرانان دیگر به تبیین نظرات و دیدگاه‌های خودر باره نماز پرداختند.

مرجع : روابط‌عمومی دانشگاه‌تهران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
از آدمهای حسود؛ متنفر نباشید، دلیل حسادت آنها این است که فکر می کنند شما از آنها بهتر هستید... پائولو کوئلیو