يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - 4 Jun 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ / ۱۸:۳۲
کد مطلب: 39112
۲

آسيب هاي جبران ناپذیر هدفون بر شنوايي

آسيب هاي جبران ناپذیر هدفون بر شنوايي
میگنا: کارشناسان و صاحبنظران معتقدند تداوم این وضعیت باعث می‌شود تا گوش‌های جوانان زودتر از حد معمول پیر شود. به گفته آنان گوش کردن مداوم به موسیقی با استفاده از هدفون موجب می‌شود افراد توانایی شنیدن فرکانس‌های بالا را از دست بدهند. چنین افرادی همچنین در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا نمی‌توانند مکالمات مورد نظرشان را به آسانی بشنوند و تعقیب کنند.
متخصصان،وزوز گوش ، صداهای آزاردهنده در گوش،بي خوابي، کم شدن آستانه شنوایی و کاهش حساسیت گوش به صداهای بلند را از نتایج استفاده این سیستم ها دانسته اند.

دسي بل چيست ؟
واحد اندازه‌گیری آلودگی صوتی مانند صدا «دسی بل» است و آستانه تحمل گوش انسان در حدود ۱۳۰ دسی‌بل است. انتشار صدا بسته به اینکه در محیط باز یا بسته صورت پذیرد رفتار متفاوتی دارد. و ميزان صدا با توجه به زيري و بمي آن به ساختار شنوايي انسان، آسيب وارد مي كند. بعنوان مثال سرو صدا بين 57 تا 63 دسي بل حتي در صورتي كه ممتد و مداوم باشد هيچگونه آسيبي به گوش وارد نمي كند و معمولا بي خطر است ، افزايش دسي بل زماني كه از مرز 86 عبور كند منجر به كاهش شنوايي ميگردد.
هميشه آلودگي هاي صوتي و سر و صدا در اطراف ما وجود دارد :‌ در منزل بصورت موسيقي يا صداهاي ديگر ، در ترافيك يا محل كار و يا ... اما آنچه مهم است اين نكته است كه فرزندانمان را بدون آگاهي در حال هدايت به سمت مسيري نادرست هستيم .

همين چندسال پيش براي گوش دادن به موسيقي امكاناتي نظير هندزفري و هدفن وجود داشت اما بدليل ايجاد مشكل و يا دست و پاگير بودن آن و كمتر از آنها استفاده مي شد ، اما با پيشرفت بشر تكنولوزي ارتباط راديويي (بي سيم)  ما بيشتر در معرض خطر و حتي ناشنوايي و كم شنوايي قرار گرفته ايم.

قانون پتانسيل عمل و انتقال دهنده عصبي
در فيزيولوژي قانوني تحت عنوان پتانسيل عمل وجود دارد و به زبان خيلي ساده انتقال اطلاعات از يك انتقال دهنده عصبي به سمت سيستم مغزي را مي گويند و در طول روز ميليون ها انتقال رخ مي دهد و لازمه تاثيرات آن توجه به هر يك از اين انتقال دهنده ها مي باشد، به عنوان مثال ساعتي كه طي روز دست شما است به واسطه انتقال دهنده هاي عصبي كه روي پوست شما قرار دارد توسط دست شما حس مي شود اما چون بصورت دائمي و طولاني مدت اين انتقال صورت مي گيرد انتقال دهنده موقتا كار نمي كند و هيچ حسي را شما متوجه نمي شويد مگر آنكه با دست مخالف مجددا ساعت را لمس كنيد .
سيستم شنوايي و معظل جديد فرزندانمان
با توجه به مثال بالا ، توجه كنيد كه انتقال دهنده عصبي كه دائما سيستم شنوايي شما را تحريك مي كند، و ساعتها، روزها، ماهها و . . چه اتفاقي ممكن است رخ دهد، رفته رفته آستانه تحريك سيستم شنوايي بالا مي رود و فرد تبديل به يك كارگر در معرض صداهاي كارخانه پر از هياهو مي شود. يا مانند فردي كه دائما در مسير ترافيك و آلودگي هاي صوتي است .

اين اتفاق در نوجوانان به علت هيجان خواهي و علاقه به گوش دادن صداهايي با تن زياد، بيشتر رخ مي دهد.

● هشدارکارشناسان
کارشناسان هشدار می‌دهند که با تداوم این وضعیت در دهه آینده شاهد افزایش شدید تعداد افرادی خواهیم بود که از مشکلات متنوع شنوایی رنج میفبرند. نکته بسیار جالب آن که به اعتقاد متخصصان پزشکی، استفاده ازگوشی حتی برای جلوگیری از شنیدن صداهای مزاحم محیطی هم کار غلطی است و ممکن است در نهایت منجر به کاهش میزان شنوایی شود. مشکل مهمی که در اینجا پیش می‌آید، آن است که ماه‌ها و حتی چند سال پس از استفاده از گوشی عوارض این کار مشخص نمی‌شود و شاید یک دهه طول بکشد تا جوانان و نوجوانان بفهمند با استفاده مداوم از هدفون چه آسیب شدیدی به سلامتشان وارد کرده‌اند.

● پیشرفت فناوری به ضرر انسان!
یکی از نشانه‌های آسیب رسیدن به گوش به علت گوش کردن زیاد به موسیقی از طریق هدفون آن است که وقتی شما یک محل پر سر و صدا را ترک می‌کنید، گوشتان تا مدتی زنگ می‌زند. اگر مدتی به گوشتان استراحت دهید احتمالا وضعیت بهبود خواهد یافت، اما اگر مرتبا از هدفون استفاده کنید، گوش داخلی شما هم آسیب می‌بیند که در این صورت ممکن است قدرت شنوایی شما برای همیشه کاهش یابد. متاسفانه به علت تولید باتری‌های پرقدرت با عمر بالا کمتر کسی به گوشش استراحت می‌دهد و این از مواردی است که پیشرفت فناوری در عمل به ضرر انسان تمام شده است.

با این حساب اگر شب تا صبح و صبح تا شب هدفون در گوش دارید و موسیقی می‌شنوید بهتر است در این عادت غلط تجدید نظر کنید.

وظيفه پدران و مادران اينست كه به منظور حفظ سلامت شنوایی فرزندان خود به آنها فرهنگ و نحوه استفاده از اين دستگاهها را آموزش دهيم و كمك نماييم تا بچه ها از استفاده طولانی مدت از هندزفری و نیز گوش دادن به اصوات بلند اجتناب کرده و سعی کنند میزان صدا را طوری تنظیم کنند که شنوایی آنها دچار آسیب نشود.

-
• تهيه و تنظيم: محمد حسن طالبي
مرجع : الو دكتر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
نبود اضطراب مسئله ساز است،کمی اضطراب ارزش انطباقی دارد و اضطراب فراوان خرابی به بار می آورد.