شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ / ۰۸:۳۴
کد مطلب: 39247
۱

ایـران در میان صدرنشینان جدول اضطـراب

ایـران در میان صدرنشینان جدول اضطـراب
میگنا: تجربه استرس یک تجربه واقعی در جهت هرچه بیشتر سازگار شدن با واقعیات زندگی است. اما بیشتر ما در هیچ مرحله‌ای از زندگی سازگاری با‌ آن را نمی‌آموزیم و عدم سازگاری ما با استرس‌های روزانه و رشد‌دهنده ما را به سوی اضطراب و اختلالات اضطرابی سوق می‌دهد. اضطراب هنگامی در فرد بروز می‌کند که شرایط تنش‌زا در زندگی او بیش‌ازحد طولانی شود. يا به‌طور مکرر رخ دهد. ازدواج، بچه‌دار شدن، یافتن شغل، بیکاری، ورشکستگی، سودمالی، بیماری، جراحت، اتفاقات غیرمترقبه و... همگی در ایجاد تنش و اختلالات اضطرابی نقش دارند. لذا مدیریت آنها می‌تواند، درصد زیادی از تنش‌ها را کاهش دهد و از رسیدن به بیماری اضطراب جلوگیری کند. بسیاری از بیماری‌هایی که افراد با آنها روبرو می‌شوند، از استرس‌ها و اختلالات اضطرابی سرچشمه می‌گیرد. به گفته رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان، از هر سه نفر، یک نفر به اختلالات اضطرابی دچار بوده که چیزی حدود 30 درصد افراد را در جوامع بشری دربردارد.
این آمار نگران‌کننده است. چراکه با ریشه‌یابی و یافتن راهی جهت کنترل استرس می‌توان، از بسیاری از بیماری‌ها و به تبع آن از هزینه‌های بهداشتی و درمانی کاست.

علیرضا احمدیان، روانشناس بالینی می‌گوید: «بیماری‌های «سایکوسوماتیک» یا بیماری‌های روان‌تنی، بیماری‌های جسمی هستند که عوامل روانی در شروع و تشدید آنها موثر هستند. منظور این نیست که فقط علل روانی در به وجود آوردن این اختلالات دخالت دارند، بلکه عوامل دیگر هم دخالت داشته منتهی عوامل روانی به صورت عوامل تسریع کننده یا کاتالیزور عمل می کنند. براساس تحقیقات، مشخص شده که بیماری‌هایی که ریشه عصبی دارند، مانند، پارکینسون و ام‌اس، بیماری‌های خودایمنی، بیماری‌های قلبی و حتی عفونت‌ها با استرس و اضطراب رابطه زیادی دارند. امروزه مشخص شده است که اکثر بیماری‌ها از جمله دیابت هم رابطه زیادی با استرس دارد.» 10 درصد مردم آمریکای شمالی، اروپای غربی، استرالیا و نیوزلند با اختلال اضطراب گزارش شدند، این رقم در خاورمیانه به 8 درصد و در باقی آسیا به 6 درصد می رسد. هرچند نکته اینجاست که این گزارش برای افرادی است که به متخصص مراجعه می‌کنند. متاسفانه در خاورمیانه بخاطر هزینه بالای درمان مشاوره، بسیاری از افراد به متخصص مراجعه نمی‌کنند. در سال 2014 یک پیمایش جهانی انجام شد که نشان داده، در بین 91 کشور دنیا که اغلب توسعه یافته و در حال توسعه بودند، نزدیک به 480 هزار نفر با اختلال اضطراب روبرو بودند.

مسئول این پژوهش آلیز فراری گفته، این اضطراب‌ها بیشتر در نقاطی گزارش می‌شود که درگیری‌های سیاسی و امنیت داخلی در جریان است. همچنین در مقایسه با روستاییان، بیماری‌های عمومی ناشی از اضطراب مثل میگرن و رفلکس معده تا چهار برابر بیشتر در بین شهروندان شهرهای بزرگ دیده شده است. وی تاکید کرده که سنجش اضطراب به صورت بین‌المللی یک چالش جدی است، چراکه فرهنگ‌ها تعاریف مختلفی از اضطراب دارند. مثلا در کشور ژاپن همیشه درصدی از اضطراب ضروری بوده و حتی تحسین هم می‌شود. مثل اضطراب برای انجام کار خوب و احترام به افراد با جایگاه بالاتر و انجام وظیفه. لذا نمی‌توان به صورت کلی یک شاخص استاندارد جهانی برای اضطراب پیدا کرد. در آسیا همیشه استقبال کمتری از درمان‌های تخصصی روانشناسی و مشاوره می‌شود و مشکل دیگری که با آن مواجه هستند، این است که تعداد مشاور و روانشناس متخصص کم است. مثلا در کشورهای اروپایی به صورت متوسط هر صد هزار نفر 20 تا 40 مشاور دارند. در کانادا و آمریکا هم هر صد هزار نفر 13 مشاور دارند. اما چنین رقمی در آسیا وجود ندارد.
لينك ورود به كانال میگنا
( سایت سایک‌سنترال)
 
 
مرجع : به نقل از سپيدآنلاين
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم