پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ / ۲۳:۱۴
کد مطلب: 39269
۱

نظر استاد ممتاز دانشگاه تهران درباره انتقال رشته روان شناسی بالینی

نظر استاد ممتاز دانشگاه تهران درباره انتقال رشته روان شناسی بالینی
به گزارش میگنا دکتر افروز نوشت: من چندي پيش در نامه اي كه براي جناب آقاي دكتر فرهادي، وزير محترم علوم ، تحقيقات و فناوري در ارتباط با بحث انتقال روان شناسي باليني نوشتم و تصوير آن را به جناب آقاي دكتر هاشمي وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تقديم نمودم چند نكته مهمي در نا معقول بودن چنين انديشه اي را ياد آور شدم. از جمله آن كه : روان شناسي يك رشته بنيادي در قلمرو علوم انساني است، در حقيقت، روان شناسي همانند يك درخت پر شاخه و متعادل است كه ريشه و تنه اصلي آن مباني و اصول مسلم روان شناسي است كه شاخه هاي متنوع و در عين حال متوازن و همسويي دارد ، از اين منظر علمي جدا كردن يك شاخه از شاخه هاي هماهنگ اين درخت بنيادين و پيوند زدن آن به درخت پزشكي نمي تواند امري معقول و منطقي باشد!

همان قدر كه روانشناسي كودك و خانواده و تربيتي ، سلامت و استثنايي ، اجتماعي و يا صنعتي سازماني در سلامت عمومي و بهداشت رواني و پيشگيري از ناهنجاري ها و آسيب ها نقش دارند كه از روان شناسي باليني انتظار مي رود! بدون ترديد، موثر ترين روش درماني در عرصه اختلالات روان شناختي ، همان درمانگري يكپارچه و خانواده محور در بستر توجه خردمندانه به محيط زندگي و محل اشتغال و چگونگي حاكميت ارتباطات و پيوند هاي انساني است و لذا، شاخه باليني روان شناسي فقط در كنار ديگر شاخه هاي موثر و مرتبط شجره اصيل روان شناسي مي تواند معنا يابد.

وزارت بهداشت مي تواند در همراهي با اين مهم در غني نمودن تجارب حرفه اي دانشجويان دوره هاي كارشناسي ارشد و دكتري روان شناسي در غالب رشته ها، همانند كودك و توان بخشي و استثنايي و سلامت ، سالمندي و بالينى همكاري بيشتري با دانشكاه هاي تحت زعامت وزارت علوم داشته باشد. پس شايسته است با اندكي تامل و تعقل شاخه هاي موزون روانشناسي را ناقص و پريشان نكنيم.
لینک ورود به کانال میگنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی