کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

خودآگاهی راهی در برابر اعتیاد/ پیشی گرفتن دختران از پسران

12 دی 1395 ساعت 17:43

اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی که به علل گرایش بیمار توجه نشود ، درمان جسمی و روانی فقط برای مدتی نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد اعتیاد آور می شود.


همچنین این مسئله اجتماعی زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها، هنجارهای فرهنگی و اخلاقی می شود و سلامت جامعه را به طور جدی به مخاطره می اندازد .
ایرنا در یک گفت و گوی پژوهشی با دکتر فریبا حنیفی، کارشناس آموزش و مدرس دانشگاه، به سؤالاتی با این رویکرد که، تدریس واحد درسی جدیدی با عنوان مهارت زندگی در پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه ها در آگاهی جوانان در مورد مواد مخدر چه میزان ضرورت دارد ؟، پاسخ داده است .
متن این پرسش و پاسخ به شرح زیر است :
*چندی پیش از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شد که یک واحد درسی جدیدی با عنوان مهارت زندگی در پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه ها تدریس خواهد شد ، از دیدگاه شما آموزش های ویژه شناسایی مواد مخدر به منظور آگاهی و مراقبت جوانان در برابر موادمخدر چه میزان ضرورت دارد ؟
- یکی از عناصر بسیار مهم در بروز رفتارهای پرخطر مانند گرایش به اعتیاد ، « میزان آگاهی افراد » است ، در واقع تدریس چنین واحد درسی در محیط دانشگاه ، سبب افزایش آگاهی جوانان از این رفتاراجتماعی و تبعات آن می شود .
در حقیقت هرچه به دانش و بینش افراد مرتبط شود سبب تغییر رفتار آنان می شود یعنی به عبارت دیگر ابتدا بینش و دانش و بعد بروز رفتار یا مهارت می باشد . بنابر این وقتی بینش و نگرش افرادنسبت به پدیده ای تغییر یابد در پی آن طرز تفکر و رفتار هم تغییر می یابد .
در مهارت های زندگی مبحثی به نام « خود آگاهی » است در این بحث یکی از مؤلفه های اصلی ، افزایش دانش افراد نسبت به خود است ، یعنی اینکه زمانی که فردی در شرایطی قرار می گیرد که ممکن است مبتلا به رفتار پر خطر مثل اعتیاد شود بتواند آگاهانه با مسئله برخورد کند. در سال های اخیر دیده می شود که دراماکنی مانند سفره خانه ها سنتی فضای بازی برای گرایش جوانان به رفتارهای پرخطرایجاد شده است که پیش زمینه های این رفتارها استعمال سیگار ، قلیان و گرایش به اعتیاد است .

* بنابر آمارهای اعلام شده 55درصد خانواده های ایرانی به دلیل نبود شناخت مواد مخدر پنج سال بعد از معتاد شدن فرزندان خود باخبر می شوند ، آگاهی خانواده ها در پیشگیری از اعتیاد را چگونه تحلیل می فرمایید ؟
- در سال تحصیلی 90-89پژوهشی در حوزه بررسی میزان آگاهی والدین از رفتارهای پرخطر دانش آموزان در دوره متوسطه انجام شد که در این پژوهش یکی از رفتارهای پرخطر، اعتیاد تعریف شد و نتیجه تحقیقات نشان داد میزان آگاهی والدین از رفتارهای پر خطر دانش آموزان زیر حد میانگین است و این یکی از چالش های مهم محسوب می شود. در حقیقت والدین در مورد چگونگی رفتار فرزندان خود درشروع ابتلا به اعتیاد آگاهی کافی ندارند .
همچنین در سال های اخیر محصولات جدیدی وارد بازار شده است که حتی با بوییدن آن ها جوانان دچار اعتیاد می شوند ویا دانش آموزان با خریدن تنقلات مختلف مانند شکلات ها ، خوش بو کننده دهان ، . . . معتاد می شوند . بنابراین آگاهی والدین از رفتارهای فرزندان بسیار مهم است به عنوان مثال نسبت به گوشه گیری ، پرخاشگری فرزندان خود بی تفاوت نباشند .
در حقیقت والدین هرچه زودتر متوجه اعتیاد فرزندان خود شوند می توانند اقدامات مؤثری برای پیشگیری آنان از ابتلا به اعتیاد انجام دهند زمانی که والدین بعد گذشت پنج سال متوجه اعتیاد فرزند خود می شوند این نشان از غفلت والدین است زیرادراین سالیان متوجه تغییر رفتار والدین نشده اند .

* مطالعات علمی انجام شده نشان می دهد که در حال حاضر در کشور یک میلیون و 325 هزار معتاد وجود دارد که بیشترین آنان در سنین 27-21سال هستند، حضرتعالی چه راهکارهای آموزشی و تربیتی را برای مقابله با اعتیاد جوانان پیشنهاد می فرمایید ؟
- اول‌ آنکه ضروری است والدین نسبت به تغییر رفتار فرزندان خود آگاهی کامل داشته باشند در حالی که نتیجه تحقیقات علمی نشان داده است که آگاهی والدین از تغییر رفتار فرزندان زیر حد میانگین است و این نتیجه خوبی نینست . آموزش خانواده در مورد چگونگی ابتلابه اعتیاد و راه های ورود به اعتیاداز طریق رسانه ها ی عمومی وحساس کردن آنان نسبت به تغییر رفتار فرزندانشان بسیار ضروری است . همچنین والدین فرزندان خودرا به صورت نمادین به مراکز ترک اعتیاد ببرند تا افرادی که با سنین مختلف دچار ابتلا به اعتیاد شده اند را مشاهده کنند .
دوم آنکه ، فیلم هایی با محتوای آسیب شناسی در حوزه اعتیاد تهیه شود و در شبکه های اجتماعی جهت آگاهی مخاطبان به نمایش گذاشته شود .
سوم ، آموزش های ویژه شناسایی مواد مخدر در فضای دانشگاه به منظور آگاهی و مراقبت جوانان در برابر موادمخدرراهکار بسیار عملیاتی است . بنابر پژوهش های علمی انجام شده در دانشگاه، میزان ابتلا به اعتیاد در دختران بیشتر از پسران است و این آسیب های اجتماعی حاکی از تغییر در هنجارها است .

 


کد مطلب: 39601

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/39601/خودآگاهی-راهی-برابر-اعتیاد-پیشی-گرفتن-دختران-پسران

میگنا
  https://www.migna.ir