پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - 30 Nov 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۰:۲۴
کد مطلب: 39974
۱
طول دوره رشته پزشکی عمومی 6.5 سال می شود

لیسانسه ها می توانند پزشکی بخوانند!

لیسانسه ها می توانند پزشکی بخوانند!
به گزارش میگنا دكتر باقر لاریجانی، روز یکشنبه در نشست خبری که درمحل وزارت بهداشت برگزار شد، درباره پذیرش در رشته پزشکی از بین لیسانسه ها نیز گفت: این کار از چند سال پیش در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع شده است و بیشتر از بین فارغ التحصیلان پرستاری و مامایی دانشجو گرفته است، برنامه وزارت بهداشت این است که امکان پذیرش دانشجوی پزشکی از سایر رشته های کارشناسی حتی رشته های وزارت علوم نیز در آینده فراهم شود و امیدواریم در آینده بتوانیم با اصلاحاتی در این نوع پذیرش زمنیه ورود سایر کارشناسان را به رشته پزشکی فراهم کنیم.
وی همچنین از تصویب برنامه آموزشی جدید رشته پزشکی خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه بازنگری شده ، طول دوره رشته پزشکی عمومی 6.5 سال می شود در حالی که در گذشته در اغلب دانشگاهها این دوره بیشتر و حدود 7 تا 7.5 سال بود.
-
**250 هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور
لاریجانی گفت: 250 هزار دانشجوی علوم پزشکی در دانشگاههای علوم پزشکی و آزاد مشغول تحصیل هستند، 20 هزار عضو هیئت علمی نیز در این دانشگاه تدریس می کنند، 50 درصد این دانشجویان دررشته های بالینی و بقیه در رشته های علوم پایه تحصیل می کنند.

وی افزود: از بین 201 نفر دانشمند ایرانی که جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا هستند، 44 نفر از رشته های علوم پزشکی هستند، در ایران در 72 رشته فلوشیب، در 24 رشته فوق تخصص و در 27 رشته در رشته های تخصصی پزشکی و 79 رشته phd و 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته کارشناسی دانشجو پذیرش می شود و سالانه 25 آزمون مختلف در کشور برگزار می شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین از تصویب افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای غیر دولتی در شورای گسترش وزارت بهداشت در هفته گذشته خبر داد.
وی اضافه کرد: برای پذیرش دستیار رشته پزشکی خانواده نیز هفته گذشته 227 نفر در آزمون شرکت کردند و هم اکنون نیز 130 دانشجو در این رشته مشغول تحصیل هستند.
لاریجانی از تصمیم وزارت بهداشت برای ثابت مانده ظرفیت پذیرش رشته های دانشگاههای علوم پزشکی خبر داد و گفت: تصمیم مهم دیگر این شورا این است که از این پس امکان ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رشته های بالینی در رشته های علوم پایه و بر عکس در دانشگاههای کشور فراهم شده است. معاون وزیر بهداشت همچنین از راه اندازی آموزش الکترونیک برای همه پزشکان عمومی که در حوزه پزشکی خانواده فعالیت می کنند به صورت دوره های شش ماهه و نیز برگزاری آزمون های علمی صلاحیت بالینی به صورت الکترونیک در 35 دانشگاه خبر داد.

وی گفت: در 25 دانشگاه علوم پزشکی هم اکنون آزمونهای جامع به صورت الکترونیک انجام می شود و تا پایان این دولت همه دانشگاههای علوم پزشکی این آزمونها را الکترونیکی برگزار خواهند کرد؛ علاوه بر آن 18دانشگاه علوم پزشکی به دانشگاه مجازی علوم پزشکی متصل شده اند و به زودی تعداد آنها به 22 دانشگاه می رسد، این دانشگاه 17 آزمون بین المللی را برگزار می کند، 27 هزار دانشجوی علوم پزشکی نیز اکنون با این دانشگاه ارتباط دارند.
-
وی ادامه داد: دانشجویان ایرانی که در هر جای دنیا در یکی از دانشگاههای معتبر تحصیل می کنند، اگر به ایران بیایند برای پذیرش آنها مشکلی نداریم. معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره سرنوشت دانشجویان ایرانی که به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل می روند نیز پاسخ داد: بیش از یک میلیون نفر در کنکور شرکت می کنند که حدود10 هزار نفر آنها که اغلب دانش آموزان نخبه و با معدل ها ی بالای 19 هستند در رشته های علوم پزشکی پذیرش می شوند اما برخی افراد هستند که با نمره بسیار پایین معدل 9 و 10 به دانشگاههای نامعتبر برخی کشورها مثل فیلییپین می روند که نمی توانیم مدرک آنها در کشور قبول کنیم.

وی گفت: افرادی که برای ادامه تحصیل قصد رفتن به خارج از کشور را دارند بهتر است برای انتخاب دانشگاه مقصد به فهرست دانشگاههای معتبر وزارت بهداشت توجه کنند، این فهرست هرسال نیز روزآمد می شود و درصورتی که دانشجویان به دانشگاههای دیگرغیرمعتبر بروند، برای پذیرش آنها معذوریت داریم زیرا با این کار نیزحق سایر دانشجویان از بین می رود و هم ممکن است سلامت مردم به خطر بیفتد.

لاریجانی افزود: برخی افراد هستند که به عنوان مثال به برخی دانشگاههای نامعتبر کشورهای همسایه می روند و مدرک دندانپزشکی می گیرد اما در تمام طول تحصیل حتی یکبار هم کار با دندان نکرده اند. وی ادامه داد: افرادی که به دانشگاههای خارج از کشور می روند، می توانند برای پذیرش در داخل در یکی از آزمونهای بین المللی یا ملی که در داخل برگزار می شود، شرکت کنند.

معاون وزیر بهداشت درباره پذیرش دانشجوی پرستاری در بیمارستانهای آموزشی گفت: کشور ما از نظر تعداد پرستار با کمبود شدیدی مواجه است بین 100 هزار تا 200 هزار پرستار در کشور کم داریم، و ظرفیت دانشکده های پرستاری کشور جوابگوی این نیاز نیست در عین حال یکی از رویکردهای وزارت بهداشت توسعه آموزش بالینی پرستاری است و همین آیین نامه جذب هیئت علمی بالینی پرستاری ابلاغ شده است. وی افزود: در صورتی که برخی بیمارستانهای بزرگ آموزشی توانایی پذیرش دانشجوی پرستاری را داشته باشند و این درخواست با همکاری دانشکده های پرستاری دانشگاهها به وزارت بهداشت برسد، این درخواستها را بررسی می کنیم و اگر شرایط و توانایی لازم را داشته باشند، مجوز پذیرش دانشجوی پرستاری به آنان داده می شود و این پذیرش ممکن است به صورت آزمون جداگانه باشد یا از از طریق کنکور انجام شود.
-
فراخوان جذب دو هزار هیئت علمی
لاریجانی گفت: سال 95، حدود هزار هیئت علمی در دانشگاههای علوم پذیرش شدند و به زودی در چند روز آینده فراخوان جذب دو هزار هیئت علمی دیگر نیز در دانشگاههای علوم پزشکی منتشر می شود و تلاش می کنیم ظرفیت و نسبت هیئت علمی به دانشجو را در این دانشگاهها اصلاح کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه های وزارت بهداشت، افزایش جذب دانشجوی خارجی است، هم اکنون حدود دو هزار دانشجوی خارجی در دانشگاههای علوم پزشکی تحصیل می کنند که در آینده نزدیک این تعداد بیشتر می شود، به خصوص اینکه با هماهنگی سازمان نظام پزشکی برای این دانشجویان در داخل کشور شماره نظام پزشکی موقت صادر می شود و می توانند در زمان مشخص طبابت کنند.

معاون وزیر بهداشت همچنین از بازبینی محتوای آموزشی همه رشته های علوم پزشکی و اعتباربخشی همه دانشگاههای علوم پزشکی به صورت درونی تا پایان امسال و انجام اعتباربخشی بیرونی در سال آینده و نیز ایجاد سایت دانشجویان شاهد و ایثارگر که حدود 15 هزار نفر هستند برای رفع مشکلات آموزشی آنها خبر داد. لاریجانی همچنین از اعتباربخشی 190 انجمن علمی پزشکی کشور خبر داد و گفت: از سال آینده تمام انتخابات این انجمن ها به صورت الکترونیک انجام می شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند