جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - 9 Jun 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۷:۴۱
کد مطلب: 39986
۲
دكتر اللهياري: خانواده در کشور به دلایل مختلف در حال تهدید است

مراسم اعطای پروانه مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده+عكس

مراسم اعطای پروانه مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده+عكس
میگنا: دكتر عباسعلي اللهیاری در مراسم اعطای پروانه مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده که صبح امروز در با حضور وزير ورزش و جوانان برگزار شد اظهار کرد: در گذشته بیش از 85 درصد از کسانی که کار مشاوره انجام می‌دادند روانشناس و مشاور نبودند اما بر اساس سخنان دکتر صبحی مدیرکل دفتر ازدواج وزارت ورزش و جوانان فرآیند صدور مجوز مراکز مشاوره به گونه است که تنها برای کسانی صادر می‌شود که مطابق قانون صلاحیت تخصصی و حرفه‌ای دارند و فرآیند قانونی را طی کرده‌اند.
رییس سازمان روانشناسی و مشاوره گفت: نمی گویم همه سخت افزارها و ساز و کارهای ازدواج را داریم اما از جهت فراهم کردن امکانات مادی مقتضیات لازم را برای شکل گیری یک خانواده ترتیب داده ایم و وضعیت ما نسبت به سابق بهتر شده است.


وی افزود: چرا آمار طلاق در کشور ما بالا است و بنیان خانواده از تحکیم لازم برخوردار نیست؟ برای پاسخگویی به این سوال باید به سراغ شاخه های علوم انسانی برویم. و از علوم مرتبط برای رفع این مشکل بهره بگیریم .اللهیاری ادامه داد: اینکه انسان بتواند شکرگذار و شکرگوی نعمت های خداوند باشد را باید به مردم آموزش دهیم و به آنان یاد بدهیم تا نیمه پر لیوان را ببینند تا به اینده امیدوار شوند .

وی افزود: از چهار سال پیش که مسئولیت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره را عهده دار شدم اعتقاد داشتیم که باید به مفاد قانون عمل شود. متاسفانه در دولت قبل بر اساس قانون برنامه توسعه پنجم، ماده 43 که اشاره به ساماندهی مراکز مشاوره داشت، برای ساماندهی این مراکز آئین نامه‌ای ابلاغ شد که براساس آن مجوز صدور مراکز مشاوره به بعضی از دستگاه‌های دیگر در خارج از سازمان روان شناسی واگذار شد اما با تلاش جدی سازمان روانشناسی خوشبختانه این آئین نامه در مجلس باطل و تصریح شد که انحصاراً سازمان نظام روان شناسی امکان صدور مجوز مراکز مشاوره را به عهده دارند.

وی با اشاره به اینکه تفاهم نامه‌ای میان وزارت ورزش و جوانان و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور گفت: وزارت ورزش و جوانان در میان دستگاه‌هایی که کار مشاوره انجام می‌دهند جزو پیشکستوان و پیشتازان است که به قانون عمل می‌کنند.

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره گفت: تاییدیه مراکز مشاوره باید یکی از اسناد مهم در ثبت ازدواج قرار گیرد، در حال حاضر ما این موضوع را از پله اول آغاز کرده و آن را به مرور عملی کنیم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی اظهار کرد: خانواده بنیادی‌ترین نهادی است که سرنوشت فرد در آن تعیین می‌شود. بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند که شکل گیری شخصیت انسانی فرد بر عهده خانواده است و اگر مادر و سپس خانواده نباشد فرد به خصایل و خصایص انسانی آراسته نمی‌شود و با این نگاه متاسفانه خانواده در کشور به دلایل مختلف در حال تهدید است که اگر به این نیاز خانواده‌ها و افراد پاسخ علمی که همان مشاوره و روانشناسی با نگاه ارزشی و فرهنگی است توجه نشود. طبیعتا آنان به انرژی درمانی و عرفان‌های کاذب روی می‌آورند.

اللهياري با بیان اینکه متاسفانه خانواده در شرایط کنونی درمعرض تهدید است تاکید کرد که برای رفع این موضوع باید نگاه علمی درحوزه مشاوره ی ازدواج و تشکیل خانواده تقویت شود بنابراین ما ناچارهستیم موضوع مشاوره و روان درمانی در حوزه خانواده را در اولویت برنامه هایمان قرار دهیم .

وی افزود: بنابراین ملزم هستیم که به امر مشاوره و روان درمانی خانواده‌ها بپردازیم تا از همان ابتدا کانون گرم خانواده ایجاد شود و فرد در آن به رستگاری مد نظر برسد.

وی با بیان اینکه دوران کودکی از اهمیت بسیاری برخوردار است و 70 درصد از شخصیت افراد قبل از ورود به مدرسه شکل می‌گیرد اظهار کرد: ما این مقطع را فراموش کرده‌ایم و بیشتر امکانات را به دوران دبیرستان و بعد از آن اختصاص می‌دهیم. در حالیکه در کشورهای دیگر متخصصینی را در مهدهای کودک قرار می‌دهند تا اگر خلایی در خانواده وجود دارد جبران شود.

به گفته وی بسیاری از مشکلات بیقراری‌ها و بی حوصلگی‌های جوانان امروز به دوران کودکی‌ آنها بر می‌گردد. بنابراین توجه به کانون خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اللهیاری ادامه داد: خوشبختانه در این دوره قانون برنامه توسعه ششم نگاه پیشگیری از آسیب اجتماعی و تحکیم مبانی خانواده را در دستور کار نمایندگان مجلس قرار داده است و احکام خوبی در این زمینه وجود دارد. از جمله می‌توان به مشاوره قبل از ازدواج، حین ازدواج و تا 5 سال بعد از ازدواج اشاره کرد. تا با حمایت از جوانانی که قصد ازدواج دارند آنها را در مسیر انتخاب درست برای ازدواج هدایت کند و جوانان با بهره گیری از مشاوره و روان شناسی تکالیف زناشویی خود را بدانند. بنابراین وظیفه اصلی مراکز مشاوره این است که پایه‌های ازدواج را از همان ابتدا درست بنا شود.

وی اظهار کرد: در کمیته ملی پیشگیری از طلاق و تحکیم مبانی خانواده که در قوه قضاییه شکل گرفته است تاکید کردیم که اگر قانون در  لایحه حمایت از خانواده تصریح کرده است که در دادگاه‌ها مراکز مشاوره باشد، قوه قضاییه و دادگستری مرکز مشاوره تاسیس نکنند و از مراکز تخصصی استفاده کنند مگر آنکه در شهر یا استانی مرکز مشاوره تخصصی وجود نداشته باشد.

اللهیاری افزود: بر اساس تعرفه‌هایی که در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تعریف کرده‌ایم و به دلیل شرایط اقتصادی خانواده‌ها آن را حداقل در نظر گرفته‌ایم، اقتصاد این مراکز بدون حمایت دستگاه‌های دیگر نمی‌چرخد، بنابراین مذاکراتی با واعظ مهدوی و نوبخت در این زمینه انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اظهار کرد: در بحث تحکیم مبانی خانواده و آموزش ازدواج برای اولین بار در مجلس، سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در میان ديگر دستگاه‌های تخصصی به عنوان متولی ارائه آموزش و مشاوره برای کودکان، نوجوانان و جوانان در یکی از احکام برنامه آمده است. یعنی اگر قرار است آموزش و مشاوره‌ای داده شود باید با استانداردهای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باشد.

اللهیاری در پایان تصریح کرد: امیدواریم در آینده با تقویت هر چه بیشتر همکاری بین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و وزارت ورزش و جوانان الگویی برای همکاری بین دستگاه‌های دیگر نیز فراهم شود و دستگاه‌های دیگر نیز از این الگو تبعیت کنند.
-

عکاس: ماندانا میردریکوند

مرجع : وزارت ورزش-ايسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی