کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رئیس همایش روانشناسی مدرسه اعلام کرد

لزوم شکل‌گیری نظام آموزشی یکپارچه در کشور

تسنیم , 26 بهمن 1395 ساعت 12:09

رئیس همایش ملی روانشناسی مدرسه با اشاره به اینکه حجم بالای کتاب‌های درسی امکان پژوهش و روش‌های خلاقانه را گرفته است، گفت: در ایران پایین ترین ساعت آموزشی را داریم اما حجم کتاب‌های درسی در مقایسه با سایر کشورها دو برابر است.


به گزارش میگنا دکتر فریبرز درتاج صبح امروز در همایش ملی مدرسه که با حضور وزیر آموزش و پرورش در دانشگاه الزهرا برگزار شد گفت: یکی از آرزوهای دیرین ما شکل‌گیری آموزش یکپارچه در کشور است و برای کاهش آسیب های روانی و اجتماعی باید از بدو ورود کودک به پیش دبستانی تا فارغ التحصیلی از دانشگاه یک وزارتخانه متولی آموزش باشد که این مسئله نیازمند جراحی آموزشی است.

وی افزود: تفاهم نامه‌ای میان سازمان نظام روان شناسی و وزارت آموزش و پرورش منعقد شده است تا زمینه های همکاری علمی بیشتر فراهم گردد.

رییس همایش روانشناسی مدرسه با انتقاد از قرار گرفتن برخی رشته‌ها زیر نظر وزارت بهداشت عنوان کرد: اقدام آموزش و پرورش با وزارت علوم در کوتاه مدت امکان پذیر نیست، اما حداقل می‌توانیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکپارچه‌ای داشته باشیم هم‌اکنون شاهد هستیم، اما نامه نگاری‌هایی انجام می‌شود تا دوباره رشته‌هایی را زیر نظر وزارت بهداشت قرار دهند.

درتاج ادامه داد: بیشترین ساعات درسی مربوط به کشور ژاپن با 240 روز آموزشی است و پس از آن کمترین  متعلق به آمریکا با 180 روز آموزشی است، در ایران اگر تعطیلی مدارس در روزهای پنجشنبه را حساب کنیم پایین ترین ساعت آموزشی را داریم اما حجم کتاب‌های درسی در مقایسه با سایر کشورها دو برابر است.

وی بیان کرد: حجم بالای کتاب‌های درسی امکان پژوهش، روش‌های خلاقانه، امکان ایجاد مدرسه زندگی و بانشاط را از ما گرفته است.  استفاده از کتاب درسی واحد برای سراسر کشور خطرناک است و برای هر استان باید تیمی مشخص شود تا محتوای بومی آن استان را تولید کند.

درتاج خاطرنشان کرد: معلمان باید حق انتخاب در کتاب‌های درسی و تولید محتوا داشته باشند اما امروزه موسسات تولید کتاب‌های کمک آموزشی که گردش مالی زیادی دارند این امکان را برای خودشان فراهم کردند.


کد مطلب: 40051

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/40051/لزوم-شکل-گیری-نظام-آموزشی-یکپارچه-کشور

میگنا
  https://www.migna.ir