جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۱:۵۰
کد مطلب: 40074
۱
معاون وزارت ورزش و جوانان:

تصویر ذهنی جامعه به خانواده روانشناسی منفی است

تصویر ذهنی جامعه به خانواده روانشناسی منفی است

محمدرضا رستمی در مراسم اهدای پروانه اشتغال تخصصی به ۱۰۵ نفر از روان‌شناسان و مشاوران که امروز در سازمان ملی روان‌شناسی و مشاوره برگزار شد، افزود: اگر سازمان نظام روان شناسی و مشاوره بتواند نقش خود را  در هدف گذاری‌ها، برنامه ریزی‌ها، صدور پروانه و نظارت بر عملکرد به سمت توسعه سلامت فردی و اجتماعی سوق دهد کارکرد این سازمان تا حد زیادی می‌تواند محقق شود و جهت گیری درست خود را پیدا کند.

رستمی در ادامه گفت: امروزه روان‌شناسی و مشاوره در جامعه ایران بیشتر از آنکه رویکرد سلامت‌محور و پیشگیرانه داشته باشد، رویکرد درمانی دارد. معمولا مدیران و متخصصان مراکز روان شناسی و مشاوره در مراکز خود منتظر می‌نشینند تا افرادی با انواع اختلالات و امراض در جهت درمان به آنان مراجعه کنند. اگر قرار باشد سازمان نظام روانشناسی و اعضای آن چنین روندی را در پیش بگیرند به نظر می رسد جامعیت سازمان زیر سوال می‌رود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه گفت: سازمان نظام روان‌شناسی باید یک برنامه جدی ارتباطی با هدف تقویت جایگاه روان‌شناسان و مشاوران و در جهت تصحیح تصویر ذهنی مردم در مورد این قشر و ارتقای این تصویر تدوین کند تا جامعه گریزان از مشورت، نسبتا خودمحور و فرد گرای ما بتواند به مصالح جمعی‌تر و مشورتی‌تر اقبال پیدا کند.

وی افزود میزان فعالیت گروهی و کارهای مشارکتی در بین روان شناسان و مشاوران ضعیف است البته اگر قرار باشد در این حوزه کارهای ماندگار و اثر گذار صورت بگیرید باید ما از الگوی اشتراک منابع استفاده کنیم؛ الگویی که اکنون در تمام صنعت‌ها بخصوص در صنایع فرهنگی و اجتماعی ورود پیدا کرده است.

رستمی پیشنهاد کرد: ما از این الگو و مدل برای اشتراک‌گذاری و مشارکتی کردن ارائه خدمات و محصولات روان شناسی و مشاوره استفاده کنیم و این جمع‌سپاری را در فرهنگ روان‌شناسی و مشاوره ایران وارد و این کار را به عنوان یک مساله کلیدی در سازمان نظام روان‌شناسی دنبال کنیم.

وی افزود: با توجه به خلاء موجود در بازار محصولات روان‌شناسی و استقبال عمومی که از این محصولات وجود دارد، پیشنهاد می‌شود رئیس سازمان نظام روان‌شناسی با کمک همکاران و دانشمندان این سازمان، برنامه‌ای تدوین کنند که محصولات روان شناسی کاربردی در تراز جهانی توسط اعضای این سازمان تولید و به بازار ایران، منطقه جهان عرضه شود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: این کار باعث می‌شود هم توانمندی این قشر به حوزه اجتماعی کشانده شود و هم در عرصه جهانی، منافع اجتماعی و منافع اقتصادی ایجاد کند تا از این طریق بتوانیم در راستای منافع ملی، فرهنگ ایرانی و اسلامی را - که مورد نیاز و تایید همه اقشار  جامعه است- را به همه بشناسانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان رستمی در پایان گفت: با توجه به مرجع بودن سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در امر سلامت روان، به نظر می‌رسد این سازمان باید نقش پررنگ‌تری را در ساماندهی خدمات روان‌شناسی و مشاوره در حوزه‌هایی مانند روان شناسی صنعتی و سازمانی، روان شناسی اجتماعی، روان شناسی رسانه و فضای مجازی- به عنوان یک موضوع کلیدی که در آینده ما به شدت به آنها احتیاج خواهیم داشت، روان شناسی شهری که ساحت زندگی فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و در عین حال مورد غفلت قرار گرفته است، روان شناسی حوزه سیاست و قانون و در حوزه  روان شناسی ورزش داشته باشند.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.