چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - 22 Sep 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۵:۱۳
کد مطلب: 40078
۱

چرا زوج ها از مشاوره می ترسند؟/ الزامی شدن مشاوره آمار طلاق را کاهش می دهد

چرا زوج ها از مشاوره می ترسند؟/ الزامی شدن مشاوره آمار طلاق را کاهش می دهد
میگنا: هر چند دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور چند ماه پیش گفته بود که به دنبال تصویب طرح اجباری کردن مشاوره قبل از ثبت ازدواج در مجلس شورای اسلامی هستیم، اما سمیه محمودی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به جام جم آنلاین گفت: این طرح هنوز در کمیسیون اجتماعی مطرح نشده است هر چند با مطرح شدن این طرح احتمالا خیلی سریع و با قدرت تصویب خواهد شد.
این نماینده مجلس می گوید: در کنار الزامی شدن مشاوره های پیش از ازدواج حتما باید به آموزش خانواده ها هم تاکید بسیار شود تا شاید آمار طلاق به ویژه در چند سال اول ازدواج کاهش یابد.

50 سال زندگی ارزش چند ساعت مشاوره را دارد
به نظر می رسد کفه ترازوی موافقین این طرح نسبت به مخالفانش سنگینی می کند هر چند به راحتی می توان متوجه شد که اندک مخالفان این طرح هم از طیف جوانانی باشند که در پشت سد ازدواج مانده اند و این طرح را مانعی دیگر برای رسیدن به وصال خود می دانند.
دکتر مژگان نیکنام متخصص روانشناسی بالینی درباره الزامی شدن مشاوره های پیش از ازدواج نظرهای متفاوت و شنیدنی دارد. او معتقد است که بحث مشاوره پیش از ازدواج از دیرباز مطرح بوده است.
او با اشاره به آمار طلاق می گوید: با توجه به اینکه آمار تعارضات زناشویی و اختلافات خانوادگی خیلی زیاد بوده و اینها شاید لایه های پنهان است به همین جهت به نظر من الزامی شدن مشاوره پیش از ازدواج امر بسیار مثبتی است.
مژگان نیکنام تصور رایج و اشتباه درباره مشاوره پیش از ازدواج را یکی از دلایل سرباز زدن زوج ها در انجام مشاوره ها می داند و می گوید: منظور ما از مشاوره پیش از ازدواج این نیست که ما به زوج ها بگوییم شما به درد هم می خورید یا نه. وقتی یک زوج با یکدیگر به هر طریقی آشنا می شوند، تفاوت های فرهنگی، اقتصادی، خانوادگی و تحصیلات بسیار زیادی دارند و البته قابل تایید است. چرا که ما باید با این تفاوت ها با هم باشیم و هنر در انعطاف پذیری رفتار افراد است اما در وهله اول مهم ترین چیزی که برای ما در مورد ازدواج مهم بوده و خیلی از آمار طلاق را در بر می گیرد مساله اختلال های روانی هست.

به گفته وی این خیلی مهم است که در همان مرحله اول که مصاحبه انجام می شود ما بتوانیم انواع اختلال های روانی مثل اختلال شخصیتی یا اختلال های بالینی دیگر را در این زوج ها ردیابی کنیم. اگر این مساله غربال شد و رد شد تست ها و تکنیک هایی وجود دارد که می توان تشخیص داد. بعد از آن بحث تناسبات است، بحث مسائلی که در دراز مدت تجربه نشان داده خودش را در فرآیند زندگی نشان می دهد.
این متخصص روانشناسی بالینی مشکلات الزامی شدن این طرح را برمی شمارد. به اعتقاد او در این مسیر دو مشکل وجود دارد که اولی از لحاظ زمانی است. « اولین نکته وقت گیر بودن ماجرا و شاید وقفه افتادن در روند ازدواج است. اینکه زوج ها مشاوره های پیش از ازدواج را وقت گیر می دانند. خب بدیهی است که این مورد به نفع زوج هاست. زندگی یک آزمون نیست، زندگی قرار نیست یک سال باشد زندگی درازمدت قرار است برای 50 سال باشد. پس ما اگر برای این 50 سال بخواهیم فکر کنیم که یک ازدواج نامناسب داشته باشیم، سردی عاطفی ، طلاق روانی و ... پس بدون شک ارزش دارد که فقط چند ساعت از وقتمان بگذاریم و بدانیم که طرف مقابلمان کی هست؟ »
اما دومین مانع برای مشکل ساز بودن الزامی شدن مشاوره ها تصور اشتباهی است که زوج ها از این نوع مشاوره دارند.
مژگان نیکنام می گوید: مشکل بعدی در الزامی شدن این طرح ترس زوجین از شنیدن جواب منفی است.کسی که روبروی ما می نشینند تازه وقتی که اعتماد به مشاورها پیدا می کنند بیان می کنند که می ترسند از اینکه جواب مشاوره ازدواج آنها منفی باشد.» به گفته وی مشاوره پیش از ازدواج قرار است این بینش را به طرف ها بدهد که آیا در آینده شما مسائلی برایتان پیش می آید به خاطر تفاوت ها یا خیر؟ ما هیچ وقت حق نداریم بگوییم که شما به درد همدیگر می خورید یا نه ؟ هر جوری که بخواهیم فکر کنیم مشاوره پیش از ازدواج واقعا ارزشش را دارد که الزامی بشود.

انتخاب عاقلانه؛ زندگی عاشقانه
دکتر حسن فدایی استاد دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری الزامی شدن این طرح را منوط به طی شدن سازوکار قانونی اش می داند، هر چند این وکیل خانواده هم معتقد است که مشاوره پیش از ازدواج ارزشش را دارد که الزامی باشد. او می گوید: « یکی از نوآوری های قانون خانواده از ماده 16 در سال 92 بحث رجوع مشاوره و کسب مشورت از کارشناسان و خبرگانی بود که مشخص کرده بودند. این افراد هم متشکل بودند از گروه های مختلف. تشکیل خانواده و بحث های مربوط به آن مختصر و محدود به یک بعد نیست و باید از جنبه های مختلف بررسی شود.»

به گفته وی مطلب مورد اشاره وزیر ورزش و جوانان درباره الزامی شدن مشاوره الزام آور نیست، چیزی که بخواهد قانونی شود طبعا باید مجاری قانوی را طی کند. اما درباره تاثیرات الزامی شدن مشاوره در وضعیت آمار طلاق باید بگوییم که اگر اساس ازدواج ها، ملاک ها و معیارها واقعا بر اساس ملاک ها و معیارهای منطقی و عقلانی باشد و احساسی و گذرا نباشد ما شاهد این نوع انحلال ها و اضمحلال و فروپاشی در خانواده نیستیم. این نشان دهنده این است که خیلی از این تشکیل خانواده ها ناشی از احساسات زودگذر و عشق های رنگی است و بر اساس ملاک های تنزل یافته ای است که اساس زندگی را دچار تزلزل می کند. طبیعی است اگر دو زوج با کسب مشاوره اقدام کنند شاهد این نوع اختلاف ها نخواهیم بود» «عامل طلاق ازدواج است»
این شوخی با مسمایی است که بسیار مصطلح است.ظاهر این جمله طنز است اما اگر به ژرفای این جمله دقت کنیم کاملا متوجه می شویم که ما داریم برخلاف معیارها و ملاک هایی که برای ما مشخص کرده اند اقدام به ازدواج می کنیم. بسیاری از ازدواج ها بر اساس احساس های زودگذر شکل می گیرد و همین است که این زوج ها حتی چهارفصل زندگی را هم نمی بینند.
دکتر فدایی با اشاره به اهمیت مشاوره پیش از ازدواج می گوید: «طبعا افرادی که می خواهند شریک دنیوی و اخروی همدیگر شوند بهتر است با شناخت کافی وارد این شراکت شوند. در بعضی از پرونده های طلاق که ریشه یابی می کردیم متوجه می شدیم که در این پرونده ها تحقیقات کافی انجام نشده یا بعضی از خانواده ها می گویند که مهر سنگین می گیریم تا نیازی به تحقیقات نداشته باشیم چرا که اگر آدم بدی بود مهر را اجرا می گذاریم! »
به اعتقاد حسن فدایی وقتی شما عشق ظاهری و صوری پیدا می کنید به تعبیر روایاتی این علاقه شما را کور می کند. دیگر شما به ابعاد و زوایای شخصیتی طرف مقابلتان نگاه نمی کنید. در ابتدا سعی کنید با چشمان باز و تیزبین یا به تعبیری «عاقلانه» انتخاب کنید و «عاشقانه » زندگی کنید، در صورتی که عکس این قصه مشکلاتی را پیش می آورد، بسیاری انتخابشان را «عاشقانه» انجام می دهند و بعد از بروز مشکلات تصمیم می گیرند که با تعقل زندگی را ادامه دهند.
به گفته وی کسب مشورت پیش از ازدواج قطعا می تواند بسیاری از مشکلات زندگی زناشویی را کمتر کند اما اینکه بخواهد الزامی شود سازوکار قانونی خود را طلب می کند.

جام جم آنلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۱۵ روش تقویت روحیه و انرژی مثبت در زندگی
زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
قوانین خانه امن
اختلالی که با تغییر فصل خود را نشان می‌دهد
پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
چرا بلاگرنماها مضر هستند؟/ خسارات مادی و معنوی بلاگرها به کاربران فضای مجازی چیست؟
خود شفقتی برای اختلال اضطراب اجتماعی
۱۷ روش یادگیری دوست داشتن خود و شاد بودن
چگونه احساس تنهایی نکنیم ؟
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.