يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - 29 May 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ / ۱۵:۰۹
کد مطلب: 40122
۱

طی دو سال اخیر به اندازه 30 سال گذشته در بهداشت سرمایه‌گذاری کردیم

طی دو سال اخیر به اندازه 30 سال گذشته در بهداشت سرمایه‌گذاری کردیم
دکتر علی اکبر سیاری در این اجلاس که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، هدف از برگزاری این اجلاس را رصد اجرا و تحقق برنامه ها در سالجاری و بیان برنامه ها و اولویت های سال آینده عنوان کرد.

وی اظهار کرد: در 2 سال اخیر به اندازه 30 سال گذشته سرمایه گذاری در بخش بهداشت انجام شده است. تاکنون تعمیر و تجهیز 20 هزار واحد بهداشتی با اعتباری بالغ بر 10 هزار و 350 میلیارد ریال انجام شده است.

سیاری بیان داشت: امسال نیز 2 میلیون و 500 هزار متر مربع فضای فیزیکی در 6 هزار و 200 پروژه با 40 هزار میلیارد ریال اعتبار در حال ساخت است. در بخش ترابری نیز یک هزار و 400 خودرو به ناوگان ترابری حوزه بهداشت افزوده شده است.

وی تصریح کرد: روستاها در برنامه طرح تحول نظام سلامت از جایگاه و اولویت ویژه ای برخوردار هستند، به طوری که قبل از اجرای این طرح سه هزار و 400 پزشک در روستاها وجود داشت که این تعداد اکنون به 6 هزار و 800 نفر رسیده است.

سیاری با اشاره به برنامه های سال آینده بخش بهداشت اظهار کرد: سند ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، کاهش آسیب رفتارهای پرخطر، افزایش سواد سلامت، نظام ارجاع روستایی و پزشک خانواده شهری از برنامه هایی است که در این سال نیز ادامه می یابد و دارای اولویت است. آسیب های اجتماعی نیز جدی گرفته شده و نباید با آنها برخورد انکاری داشت زیرا با این اقدام دچار مشکلات بدتری خواهیم شد. برای توسعه کشور باید بخش‌های اقتصادی، اجتماعی با هم کار کنند و برای اینکه خدمات بهتر مدیریت شود باید قابل اندازه‌گیری باشد. برنامه‌های گذشته نیز باید تقویت شود به طوری که هم اکنون افزایش جمعیت و سلامت باروری با فاصله گذاری مناسب بین فرزندان و به صورت اقناعی پیگیری می شود.

سیاری ضمن اشاره به 15 برنامه ملی و 10 پروژه پشتیبان حوزه بهداشت گفت: دسترسی مردم به خدمات سلامت در جمعیت شهری یکی از مهمترین این برنامه ها است. برای رسیدن به این مهم، نظام ارائه خدمات سلامت در حوزه بهداشت بازبینی شد و با جذب و جایگزینی مراقبین سلامت، کارشناسان تغذیه و روان شناس بالینی در مراکز خدمات جامع سلامت در شهرها به ارائه خدمات فعال سلامت پرداخته شد.

معاون وزیر بهداشت، اجرای برنامه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، توسعه واحدهای بهداشتی، پیگیری موضوع آسیب های اجتماعی به ویژه اچ آی وی / ایدز، اجرای برنامه بسیج سلامت نوروزی از ابتدای اسفند تا 15 فروردین ماه سال 96 و پیگیری پرونده الکترونیک سلامت را از اولویت ها و برنامه های مورد نظر اجلاس معاونان بهداشت برشمرد.

سیاری در ادامه با اشاره به اینکه 76 درصد علت مرگ و میر در کشور مربوط به بیماریهای غیرواگیر است، گفت: با کنترل عوامل خطر رفتاری شامل تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات، مصرف الکل و کم تحرکی همچنین کنترل عوامل بیولوژیک شامل بالابودن قندخون ، چربی خون، فشار خون و اضافه وزن و چاقی می توان به کنترل بیماری های غیرواگیر دست یافت.

غربالگری رایگان بیماری های غیرواگیر
بنا بر اعلام وب‌دا، معاون وزیر بهداشت گفت: طرح غربالگری رایگان ایرانیان در زمینه بیماری های غیر واگیر سال گذشته درشورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور به تصویب رسید و توسط ریاست محترم جمهوری ابلاغ شد.  براساس این طبقه بندی افرادی که به لحاظ ابتلا به بیماری های غیر واگیر سالم باشند، کارت سبز می گیرند، افراد در معرض عوامل خطر پیشرفته کارت قرمز و دو گروه دیگر در معرض خطر ابتلا کارت نارنجی و زرد دریافت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: این طرح به صورت آزمایشی تاکنون در استان های اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کرمان انجام شده است. در قالب این غربالگری علاوه بر بیماری‌های غیر واگیر، ایرانیان از نظر ابتلا به سه سرطان روده بزرگ، پستان و دهانه رحم مورد غربالگری قرار می گیرند.

به گفته وی، غربالگری ایرانیان در سنین بالای 30 سال در عرض 5 سال پیش بینی شده است. در حال حاضر مهمترین علت مرگ ومیر بیماری های غیر واگیر است. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی تمامی کشورها باید به میزان 25 درصد مرگ‌های نابهنگام مردم‌شان را در گروه میانسالان ( 30 تا70 سال) تا سال 2030 کاهش دهند.

وی افزود: در حال حاضر 76 درصد مرگ و میر مردم ایران بر اثر 4 بیماری غیر واگیر شامل بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های تنفسی حاد است که هشت عامل خطر رفتاری و بیولوژیک در ایجاد این بیماری‌ها نقش موثری دارند.

سیاری مصرف دخانیات، تغذیه نادرست، کم تحرکی و مصرف الکل و عوامل خطر بیولوژیک شامل قند، چربی و فشار خون بالا و چاقی و اضافه وزن را از جمله عوامل خطر رفتاری بر شمرد. خوشبختانه در خصوص آنفلوآنزا تاکنون مشکل خاصی نداشتیم و پیرامون آنفلوانزای حاد پرندگان نیز هیچ موردی از ابتلای انسانی تاکنون در سطح کشور گزارش نشده است.

آموزش سه میلیون سفیر سلامت

سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این اجلاس از برنامه سفیران سلامت به عنوان یکی از برنامه های مهم دفتر آموزش و ارتقاء سلامت نام برد.
دکتر شهرام رفیعی فر گفت: با اجرای برنامه سفیران سلامت شامل سفیران خانواده، دانش آموز و دانشجو سه میلیون سفیر سلامت با حوزه بهداشت وزارت همکاری می کنند. سفیران سلامت افرادی هستند که حوزه سلامت را مستقیما با خانواده مرتبط می‌کنند؛ به طوری که ضمن ارتقاء سواد سلامت ایشان بتوان قبل از بروز مشکل و درد مداخلات لازم را انجام داد. در این برنامه با افزایش سواد سلامت سفیران به ارتقاء آگاهی و سلامت جامعه دست خواهیم یافت.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت در ادامه ضمن تاکید بر نقش اطلاع رسانی های عمومی، اجرای برنامه ملی خود مراقبتی به عنوان پنجمین برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت را بسیار مثمر ثمر خواند.

رفیعی‌فر، اجرای کمپین های چهارشنبه سوری ایمن، مهار همه گیری اچ آی وی / ایدز، 1، 2، 3 غذای سالم، لبخند زیبا، غلبه بر دیابت، اهدای خون، ازدواج مناسب، سالم و پایدار، رمضان 95 ، قلیان ها را گلدان کنیم، 1000 روز طلایی ( شیرمادر- مهر مادر)، ایمن برانید، نمایشگاه پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت، جشنواره فیلم سلامت، مستند خیرین سلامت، تهیه سریال پریا با تاکید بر آموزش راه‌های پیشگیری از اچ آی وی/ ایدز و تهیه انیمیشن سالم و ناسالم را از فعالیت‌های آموزش دفتر آموزش و ارتقاء سلامت برشمرد.

ضرورت توجه مردان به خودمراقبتی
مدیر کل سلامت جمعیت، خانواده ومدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه اجلاس معاونین بهداشت در مشهد ، اظهار داشت: از یکم تا هفتم اسفند ماه به عنوان هفته سلامت مردان نامگذاری شده است .

دکتر محمد اسماعیل مطلق افزود: مقایسه شاخص های سلامتی مردان و زنان نشان دهنده آن است که مردان توجه کمتری به خود مراقبتی و سلامت دارند. امید به زندگی در مردان72.8 و در زنان 74 سال است. وقوع حوادث ترافیکی در مردان 5 برابر، اعتیاد 10 برابر زنان است.

مطلق با اشاره به تحقیقات انجام شده در زمینه سلامت مردان گفت: حوادث ناشی از نیروهای مکانیکی، قتل، خشونت، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه ، بیماری‌های قلبی، خودکشی، سوختگی، بیماری‌های روانی، ایدز و ابتلا به HIV در مردان بیشتر از زنان است. ابتلا مردان به بیماری‌های غیرواگیر شامل چاقی مفرط، مصرف دخانیات، کلسترول بالا و دیابت همچنان در مردان تظاهر بیشتری نسبت به زنان دارد.

مدیر کل سلامت جمعیت، خانواده ومدارس، برنامه‌های هفته سلامت مردان را هفت محور شیوه زندگی سالم، پیشگیری از حوادث ترافیکی، ارتقاء سلامت روانی، پیشگیری از حوادث قلبی و عروقی وعوامل خطر آن، ارتقای سلامت باروری مردان، سلامت مردان و خانواده برشمرد.
بنابر اعلام وب‌دا، اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی مشهد به مدت 3 روز با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جمعی از مدیران کل دفاتر معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مشهد برگزار شد.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا ازدواج می‌کنید؟
۸ نشانه افسردگی در کودکان ۵ تا۶ ساله
نگاهی به خدمات روان شناسی و مشاوره حرفه ای
در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
اعلام اسامی روانشناس نماهای فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود