يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - 2 Oct 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ / ۰۷:۴۳
کد مطلب: 40200
۱

تاثیر نگرش مثبت بر روند درمان سرطان

تاثیر نگرش مثبت بر روند درمان سرطان
برخورداری از نگرش مثبت برای حفظ وضعیت کلی سلامت جسم و روان مهم است اما نتیجه مطالعه جدید نشان می‌دهد که نگاه خوش‌بینانه و روشن می‌تواند نقش مهمی در چگونگی کنترل و مدیریت بیماری سرطان بازی کند.

محققان آمریکایی اظهار داشتند: بیمارانی که دچار مشکلات روانی ، اجتماعی از قبیل اضطراب، افسردگی یا نبود حمایت‌های اجتماعی پیش از پیوند مغز استخوان هستند بیشتر احتمال دارد مجدد در بیمارستان بستری شوند. همچنین این بیماران نسبت به افرادی که از وضعیت سلامت روان بهتری برخوردارند برای مدت زمان طولانی‌تری در بیمارستان بستری می‌شوند.

پیوند در مبتلایان به سرطان‌های خون بیشتر شایع است. همچنین احتمال بستری شدن مجدد در بیمارستان با کیفیت پایین زندگی و امید به زنده ماندن مرتبط است.

در این بررسی محققان آمریکایی دریافتند بیماران مبتلا به افسردگی و اختلال دوقطبی و اضطراب بیشتر احتمال دارد پس از پیوند مغز استخوان در بیمارستان بستری شوند.

پیوند مغزاستخوان فرآیند سخت و شدیدی به خصوص برای بیمارانی با فاکتورهای خطرزای روانی ،اجتماعی است. به گفته محققان آمریکایی، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد بیماران پیوند مغز استخوان در معرض خطر فزآینده افسردگی و اضطراب پس از طی مرحله درمان هستند.

محققان همچنین در رابطه با تاثیر سلامت روان بر دیگر انواع سرطان اظهار داشتند: مطالعات حاکی از آن است که بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب به طور کلی در تمامی انواع سرطان وضعیت سلامتی بدتری دارند و بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌ها هستند. هرچند درک چرایی آسیب‌پذیر بودن آنها در برابر عفونت مساله دیگری است و باید مورد توجه قرار گیرد.

محققان معتقدند: این وضعیت با هورمون کورتیزول و تاثیر اضطراب و افسردگی و افزایش سطح کورتیزول مرتبط است و یک شرایط نسبی نقص ایمنی را به وجود می‌آورد. ارتباط بین خطرات روانی – اجتماعی و پیامدهای آن مشخص است اما مکانیزم ایجاد کننده آن روشن نشده است.

به گزارش هلث لاین، همچنین باید توجه داشت به طور قطع نمی‌توان گفت مثبت بودن پیشرفت سرطان را تغییر می‌دهد اگرچه نتایج مطالعات حاکی از آن است که خوش‌بین بودن طول عمر و سلامت روان را بهبود می‌دهد و به همین دلیل به بیماران توصیه می‌شود در طول دوره درمان مثبت فکر کنند.

ایسنا

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.