پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ / ۲۳:۰۶
کد مطلب: 40214
۱
عضو انجمن نخبگان علمی آلمان هشدار داد:

کویری شدن مازندران از سمت گلستان آغاز شده است

کویری شدن مازندران از سمت گلستان آغاز شده است
به گزارش ایسنا، پرفسور عطاءالله قبادیان در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های زیست‌محیطی با اشاره به اینکه مازندران، گلستان و گیلان باید در راستای یکدیگر فعالیت کنند، از کانون‌های بحرانی به‌عنوان سیاه چاله‌های مرگبار زیست‌محیطی نام برد و تصریح کرد: این کانون‌های بحران به شدت در حال تخریب هستند.

عضو انجمن نخبگان علمی آلمان با بیان اینکه سیاه چاله های زیست محیطی موجب شکل گیری کویرهای بزرگ و کوچک هستند، خاطرنشان کرد: استان خوزستان که در گذشته وضعیت بسیار مطلوبی داشت امروز، شرایط بسیار نامطلوبی پیدا کرده است و استان مازندران نیز با این بحران روبه رو می‌شود.

قبادیان با ابراز تاسف از برخی فعالیت‌های تهاجمی که در حال نهادینه شدن است، گفت: کشور گرفتار یک فرهنگ تهاجمی شده است به طوری که برخی از طرح‌های گردشگری یک فاجعه زیست محیطی محسوب می‌شود.

عضو انجمن نخبگان علمی آلمان یکی از کانون‌های بحرانی را خشک شدن سفره های آب زیر زمینی، برکه‌های آبی و دریاچه‌ها دانست و افزود: حفر چاه های عمیق، سفره های زیر زمینی را در به نابودی می کشاند و با از بین رفتن دریاچه باید منتظر یک  فاجعه جبران ناپذیر بود.

وی، خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی را یکی دیگر از بحران‌های پیش‌رو عنوان و خاطرنشان کرد: خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی به معنای نابودی است در حالیکه قنات‌ها به افزایش بیلان آبی کمک می‌کند.

قبادیان با پیشنهاد ایجاد بنیاد ملی نخبگان برای نجات منابع طبیعی و جلوگیری از نابودی پوشش گیاهی گفت: در کنار آمایش سرزمینی، باید مشکلات نیز برطرف شود و ورود سمن‌ها، و مشارکت‌ نهادهایی مانند شهرداری‌ها، شوراها و نمایندگان مردم برای مقابله با بحران‌های پیش‌رو ضروری است.

وی، پیشنهاد تشکیل صندوق حمایتی مالی را برای حمایت از محیط‌زیست بسیار مهم و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: لازم است درصدی از منابع طبیعی زیرزمینی به منابع طبیعی زیستی اختصاص یابد که مرتبط با حیات و زیست مردم و کشور است. همچنین کمک خیران، موقوفه‌ها و همچنین تخصیص درصدی از درآمدهای نفتی و منابع زیر زمینی برای حفظ منابع روی زمین و محیط زیستی بسیار مفید است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه وین بابیان اینکه تلاش یک ملت برای حراست از بستر حیات و هستی میزانی برای اعتبار و استواری آن جامعه در جهان است، افزود: ملتی که منابع طبیعی زیستی و بستر حیات را نابود کند با دست خود مرگ و نیستی‌اش را فراهم می‌کند و ایران اکنون گرفتار آن شده است و این ‌یک نظر سیاسی نیست.

قبادیان خاطرنشان کرد: در میان دو کویر آسیایی یک گنجینه تاریخی و گران‌بها به نام جنگل هیرکانی وجود دارد و با وجود ثروتمند بودن کشور، نتوانستیم آن را حفظ کنیم.

وی از حرکت بسیار مناسب بانوان با عنوان سمن‌های زیست‌محیطی که در سطح شهر آغاز به کار کرد و موجب فرهنگ‌سازی در این زمینه شد، تشکر کرد و افزود: برای تصمیم‌گیری در مقابله با کانون‌های بحرانی گسترده که به‌ شدت در حال تخریب و نابودی است باید همکاری کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه وین با تاکید بر اینکه کویر بزرگ صحرای ایران توران گنجینه تاریخی و به صورت ژنتیکی و اکوسیستمی است، گفت: برخی نقاط کشور بر روی کمر بند خشک قرار دارند و اقدامی برای احیای آن نمی‌توان انجام داد اما  غده های سر طانی در حال گسترش هستند و مازندران نیازمند توجه حمایت ملی است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!