کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مشاور عالی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور:

حمایت استانداری فارس از احداث پارک سلامت روان شیراز قابل‌ تقدیر است

خبرگزاری فارس , 14 اسفند 1395 ساعت 20:09

مشاور عالی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور حمایت مجموعه استانداری فارس از احداث پارک سلامت روان شیراز را قابل‌ تقدیر دانست.


به گزارش روابط عمومی پارک سلامت روان این شهر، دکتر محمد حاتمی با ابراز خرسندی از اجرایی شدن پروژه پارک سلامت روان شیراز بیان داشت: حضور و مشاوره برخی از اساتید سرشناس روان شناسی دانشگاه شیراز در این طرح نشان می‌دهد که علاوه‌ بر ممتاز بودن آن باید بعد علمی فاخری را برای پارک سلامت روان در نظر بگیریم.

 

وی تصریح کرد: دانشگاه شیراز پشتوانه علمی بسیار مناسبی در علم روان شناسی دارد و می‌تواند در کنار چنین پروژه‌ای حرف‌های بسیاری برای گفتن در سطح بین‌الملل داشته باشد.

معاون نظارت حرفه‌ای و امور کمیسیون‌های سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ضمن تأکید بر لزوم تجاری‌سازی علم اظهار داشت: در دنیای امروز علمی که نتواند خود را به منبع درآمدی برای بهره‌بردارانش تبدیل کند ناگزیر و محکوم به فنا است بنابراین علم روان شناسی نیز باید با ابداع و نوآوری اقتصادی و تجاری شود.

وی تصریح کرد: باید این توانایی وجود داشته باشد که علم، پشتکار و سرمایه مادی و نیروی انسانی در کنار یکدیگر قرار گیرد تا بتواند از حالت تئوریک به منبعی برای رشد اقتصادی تبدیل شود و این نمونه ایده‌آل را می‌توانیم در اجرای طرح پارک سلامت روان شیراز به‌خوبی درک و احساس کنیم.

حاتمی ادامه داد: در دنیای امروز و کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه روان شناسی خط مقدم مواجهه با مسائل و برنامه‌ریزی‌ها را تشکیل می‌دهد و علوم و نقشه راه دولت‌ها در حوزه‌های مختلف مانند اشتغال، اقتصاد، تولید، امنیت و ... از مسیر این علم می‌گذرد.

وی تأکید کرد: جامعه مدیریتی کشور مدتی است به این سمت در حال حرکت است و این نگاه در مسؤولان ارشد نظام و مدیران کلان به‌خوبی به چشم می‌آید.

معاون نظارت حرفه‌ای و امور کمیسیون‌های سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به تجمیع علم، تجربه و کارآفرینی در احداث و راه‌اندازی پروژه پارک سلامت روان تصریح کرد: شاید شیراز میزبان ازجمله موارد نادر سرمایه‌گذاری در کشور است که در پروژه پارک سلامت روان فردی با بیش از دو دهه تجربه مدیریت در موضوع روان شناسی و بهزیستی، با پشتوانه تحصیلات دانشگاهی و با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری شخصی و بدون کمک گرفتن از منابع دولتی و بانکی اقدام به کارآفرینی و خدمت به هم‌وطنان می‌کند و باید این اقدام ارج نهاده شود.

حاتمی با اشاره به حرکت شیب جمعیتی کشور به سمت سالمندی عنوان کرد: این موضوع در روان شناسی سلامت به‌عنوان یک ویژگی باید موردتوجه قرار گیرد و در طرح‌ها و پروژه‌های حوزه‌های روان شناسی باید به موضوعات به‌صورت جامع نگاه کنیم.

وی افزود: اینکه در پروژه پارک سلامت شیراز طرحی جامع با موضوعاتی از جمله معلولیت‌های ذهنی، اعصاب و روان، مباحث بیمارستانی و کلینیکی، سوءمصرف مواد، سلامت سالمندان، درمان‌های فیزیولوژیک، طب ورزشی و ... با حاکمیت فرهنگ و علم دیده‌ شده مایه مباهات است و به سهم خود این اقدام را مورد تأکید و تقدیر قرار می‌دهیم.

مشاور عالی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: حرکت ساختار جمعیتی ایران به سمت سالمندی مخاطراتی ازجمله جهش نرم بیماری‌های مزمن در ساختار اجتماعی را به دنبال دارد و ما ناگزیریم به‌عنوان سیاست‌گذاران و خدمتگزاران مردم برای این موضوع تمهیدات لازم را در نظر گیریم.

حاتمی گفت: تغییر ساختار جمعیتی کشور، لزوم توجه بیش‌ازپیش به سبک زندگی را مورد توجه ویژه قرار می‌دهد و برنامه‌ریزی‌ها باید به‌گونه‌ای پیش برود که ضمن حفظ و حراست از زندگی به شیوه ایرانی اسلامی، رفاه عمومی و سطح خدمات به گروه‌های سنی مختلف را گسترش دهیم.

وی تأکید کرد: در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای ارائه خدمت در پارک سلامت روان شیراز موضوع پیشگیری به‌عنوان یک اصل در نظر گرفته شده و ارتقای سلامت مردم بیش از هر موضوع دیگری برای مجری این طرح حائز اهمیت است که این می‌تواند به دلیل تجربیات سال‌ها تلاش در امر بهزیستی، خدمت‌رسانی به جامعه هدف و تحصیلات دانشگاهی و ممتاز مدیریت این مجموعه باشد.

معاون نظارت حرفه‌ای و امور گروه های سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: در واقع خلأها، تهدیدها و فرصت‌های موجود در فصل پراهمیت روان شناسی سلامت جامعه به‌خوبی توسط تیم اجرایی مجموعه پارک سلامت روان در شیراز ارزیابی و از تمام کلیدواژه‌ها به‌عنوان امکانی برای ارائه خدمت به انسان‌ها استفاده شده است.

حاتمی ارتقای سلامت را به‌عنوان اولویت نخست کشور دانست و بیان داشت: اکنون با جامعه هدف 80 میلیون نفری روبه‌رو هستیم و باید بتوانیم دامنه خدمات را آن‌چنان گسترده کنیم که در مرحله نخست با پیشگیری‌ها از بروز بیماری‌ها و نارسایی‌های روحی روانی جلوگیری کنیم.

وی گفت: جامع‌نگری در پروژه پارک سلامت روان شیراز باعث شده تا فرصت برای آموزش‌های کاربردی در مباحثی مانند حفظ، بهبود و ارتقای سبک زندگی، توانمندسازی اجتماعی مردم، بهداشت روانی عمومی مردم و ... فراهم شود.

مشاور عالی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: واقعیت امر آن است که در سازمان روان شناسی کشور به‌یقین پارک سلامت روان شیراز را به‌عنوان یک نقطه عطف در ارائه خدمت به انسان‌ها مورد توجه و تأکید قرار می‌دهیم و این پروژه را به‌عنوان یک پایلوت کشوری مطرح خواهیم کرد.

حاتمی بیان کرد: دولت، مسؤولان عالی‌رتبه قوه مجریه، وزرا و سایر مدیران کلان باید از چنین اقدام شایسته‌ای در شهر شیراز مطلع شوند و البته به‌عنوان یک افتخار بین‌المللی از آن حمایت ویژه‌ای به‌عمل آورند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه علمی دکتر بهمن حاجات‌نیا به عنوان یک چهره دانشگاهی و مؤسس پارک سلامت روان بیان داشت: عصاره علم، تجربه، تلاش برای تجاری‌سازی علم را در تفکر بیان‌گذار پارک سلامت روان می‌بینیم و ظرفیت موجود می‌تواند این پروژه را به یک شاخص برای کشور تبدیل کند.

معاون نظارت حرفه‌ای و امور گروه های سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اذعان کرد: نوآوری خلاقانه، تلاش و پشتکار، جامع‌نگری و از همه مهم‌تر منحصربه‌فرد بودن طرح پارک سلامت روان در شیراز باعث خواهد شد تا این شهر در آینده نزدیک به قطب روانشناسی کشور تبدیل شود و این نتیجه همت مجریان این پروژه خواهد بود.

حاتمی در پایان تاکید کرد: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور طی نامه‌ای به وزیر کشور از اقدام استانداری فارس در حمایت از پروژه پارک سلامت روان شیراز قدردانی خواهد کرد.

 


کد مطلب: 40277

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/40277/حمایت-استانداری-فارس-احداث-پارک-سلامت-روان-شیراز-قابل-تقدیر

میگنا
  https://www.migna.ir