دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - 21 Jun 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ / ۱۱:۵۸
کد مطلب: 40298
۱

«لذت» حلقه اصلی مازوخیسم و سادیسم

«لذت» حلقه اصلی مازوخیسم و سادیسم
یک روان شناس بالینی گفت: هر گونه آزار و اذیت نسبت به خود با جنبه لذت را مازوخیسم و هر گونه آزار و اذیت دیگران به قصد لذت بردن را سادیسم می‌گویند.

محمد یعقوبی در گفت‌و گو با ایسنا، با بیان اینکه خود آزاری با مازوخیسم متفاوت است، اظهار کرد: نباید خودآزاری را مازوخیسم عنوان کرد؛ در واقع مازوخیسم یک اختلال روانی و خودآزاری نشانه‌ای از ابتلا به بیماری‌های روانی است.
وی با بیان اینکه علل انجام خودآزاری با مازوخیسم متفاوت است، گفت: افرادی که به بیماریهای روانی اسکیزوفرنی و اوتیسم مبتلا هستند اقدام به خودآزاری می کنند.
یعقوبی ادامه داد: درمان مازوخیسم سخت‌تر از خودآزاری است، زیرا اختلال مازوخیسم پایدار است اما در خودآزاری فرد، درمان می‌شود.
وی با بیان اینکه خودآزاری بیشتر از جنبه جسمی مطرح است اما به خودآزاری روانی، عاطفی و احساسی نیز تقسیم می‌شود، خاطر نشان کرد: تشخیص خود آزاری روحی از خودآزاری جسمی بسیار مشکل‌تر است. برای نمونه فردی که رژیم غذایی را رعایت نمی‌کند خود آزاری جسمی و فردی که به تفریح و نشاط خود اهمیت نمی‌دهد نیز خودآزاری روحی می‌کند.

این روان شناس بالینی با بیان اینکه مفهوم مازوخیسم با سادیسم نیز متفاوت است، خاطر نشان کرد: هر گونه آزار و اذیت نسبت به خود را که جنبه لذت داشته باشد مازوخیسم و هر گونه آزار و اذیت دیگران به قصد لذت بردن را سادیسم تعریف می‌کنیم.
یعقوبی تصریح کرد: تفاوت بین مفهوم مازوخیسم و سادیسم این است که در مازوخیسم (اذیت و آزار جنسی) به خود شخص وارد می‌شود و به نوعی مستقیم است اما در سادیسم (آزار و اذیت جسمی) به دیگران وارد می‌شود و به نوعی غیر مستقیم و دگر آزاری است.

وی با بیان اینکه معمولا هدف فرد در بیماری سادیسم جنسی بهره کشی از دیگران و سلطه بر آنها است، اضافه کرد: در مازوخیسم و سادیسم جنسی فرد به خود و دیگران به گونه‌ای ضربه و آسیب می رساند که آثار کبودی و زخم بر بدن او و دیگران نمایان می‌شود تا به اوج لذت برسد.

این روان شناس بالینی تصریح کرد: این دسته بیماران، بیماری خود را قبول ندارد. درمان سادیسم و مازوخیسم با دارو و رفتار درمانی همراه است. البته درمان این دسته بیماران بسیار سخت است و به ندرت به درمان جواب می‌دهند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

طلاق در کمین چه کسانی است؟
چرا بیماری‌های ذهنی مطالعه را دشوار می‌کنند؟
پاسخ به پنج سوال کلیدی درباره وسواس
رابطه اثربخش در مشاوره
والدین به تفاوت های ذهنی بچه ها احترام بگذارند
حرف و عمل ما چه زمانی هم‌خوانی دارد
ازدواج سفید چیست؟
آینده دخترانی با مادران بداخلاق؛ از بیماری روانی تا فرار
شیوه برخورد با افرادی که مدام در محیط کار ابراز وجود می‌کنند
شکست عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می‌آورد
آیا مشاوره روانشناسی راهی برای تسکین یا نصیحت های بی پایان است؟
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...