يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - 19 Sep 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ / ۰۸:۱۶
کد مطلب: 40362
۱

اختلالی نادر که با رنج کشیدن دیگران احساس درد می‌کنید!

اختلالی نادر که با رنج کشیدن دیگران احساس درد می‌کنید!
به گزارش همشهري آنلاين،هارت به نوعي وضعيت عصبي مبتلا است كه به حس‌آميزي يا هم‌حسي لمس آينه شهرت دارد. زماني كه هارت فردي را درحال درد كشيدن مي‌بيند،‌ درد آن فرد را به صورت فيزيكي احساس مي‌كند. حتي زماني كه وي اجسامي را مي‌بيند كه مي‌توانند به بدن آسيب وارد كنند، مانند خلال دندان يا شيشه شكسته، پوست بدن وي درد ناشي از اين آسيب‌ها را احساس مي‌كند. با اين‌همه اين اختلال صرفا آزار‌دهنده نيست و نقاط مثبتي نيز براي هارت داشته‌است، دست كم در حين كار اين حس قوي به هارت كمك مي‌كند تا مناطق آسيب‌ديده بدن بيمارانش را بهتر شناسايي كند و به شكلي تاثيرگذارتر به آنها كمك كند.

هارت مي‌گويد با ديدن اجسام نوك تيز در پشت پاهايش احساس شوك الكتريكي مي‌كند. اگر فردي را ببيند كه دچار آسيب‌ديدگي شده، درد همان آسيب‌ديدگي را در بدنش احساس مي‌كند. اگر ببيند كه فردي بدن فرد ديگري را لمس مي‌كند،‌همان لمس را روي پوستش احساس مي‌كند.

هارت مي‌گويد هرروز شاهد رويداد‌هايي است كه امواج درد را در بدن او جاري مي‌كنند. همين احساس قوي باعث شده تا بهره بردن از سرگرمي‌هاي مختلف براي او با مشكلاتي مواجه شود. براي مثال وي يكي از طرفداران سريال مشهور بازي تاج و تخت است، اما به دليل وجود صحنه‌هاي خشن فراوان در اين سريال،‌ وي نمي‌تواند آن را تماشا كند. اما در مقابل در حين تماشاي برنامه‌هاي ورزشي مي‌تواند تمامي انرژي و هيجان ورزش را نيز در بدنش حس كند.

هارت مي‌گويد نمي‌تواند اين اختلال را در كنترل خود نگه دارد و در عين حال اگر اين اختلال در او درمان شود، مانند اين است كه بخشي از هويتش را از دست داده‌است. اختلال حس‌آميزي لمس آينه ناشي از تلفيق حس‌هاي مختلف است، آنچه كه به چشم ديده مي‌شوند روي پوست نيز احساس مي‌شوند.
اين اختلال بيشتر در ميان افرادي رواج دارد كه دچار نقص عضو شده‌اند، 30 درصد از انسان‌هاي معمولي و 16 درصد از افراد دچار نقص عضو اين وضعيت را تجربه مي‌كنند. اين اختلال مي‌تواند اكتسابي يا انتسابي باشد.
محققان مي‌گويند مناطقي از مغز وجود دارند كه با ديدن لمس شدن بدن ديگران فعال مي‌شوند، و احتمالا اين مناطق در افراد مبتلا به اختلال حس‌آميزي دچار بيش فعالي مي شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
نشانه‌هایی که می‌گویند شما با افراد سمی و سخت‌گیر در ارتباط هستید!
تفاوت بیماری و اختلال چیست؟!
نشانه های اعتیاد نوجوانان را چطور بشناسیم
استرس خطر حمله قلبی را 90 درصد افزایش می‌دهد
روانشناسی تغییر محل زندگی
تزریق دز اول واکسن کرونا سلامت روانی را افزایش می دهد
چرا چنین جملاتی را نباید به داغ‌دیدگان گفت؟/ 8 جمله ممنوعه به افراد سوگوار
اختلال دوقطبی و روابط
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن