يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - 29 May 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ / ۱۲:۴۶
کد مطلب: 40862
۰
تهران در صدر صدور مجوز سقط

رشد ۲۳ درصدی مراجعه برای سقط جنین

همه ساله تعدادی از متقاضیان سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی در کشور مراجعه می‌کنند که ضمن بررسی شرایط و مدارک پزشکی برای تعداد قابل توجهی از آنان مجوز سقط صادر می‌شود. در سال گذشته نیز تعداد کل متقاضیان سقط جنین درمانی که برای دریافت مجوز به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند، 12 هزار و 281 نفر بود که تعداد این افراد در مقایسه با سال قبل از آن 23.4 درصد افزایش یافت.

از کل مراجعین سقط درمانی در سال گذشته هشت هزار و 537 نفر حائز شرایط دریافت مجوز سقط جنینن درمانی تشخیص داده شدند و برای آنان مجوز صادر شد که نسبت به سال قبل از آن تعداد مجوزهای سقط جنین درمانی صادر شده 19.8 درصد بیشتر شده است.

بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، از کل افرادی که در سال گذشته متقاضی دریافت مجوز سقط درمانی بودند، برای دو هزار و 642 نفر به دلیل نداشتن شرایط لازم مجوز صادر نشد و یکهزار و 102 نفر بعد از نخستین مراجعه درخواست خود را پیگیری نکردند.

همچنین بر اساس آمارهای موجود در سال 1394، استان‌های تهران با دو هزار و 71 مراجعه (یکهزار و 145 مجوز)، خراسان رضوی با یکهزار و 154 مراجعه (966 مجوز) و خوزستان با یکهزار و 90 مراجعه (911) مجوز بیشتر آمار متقاضیان سقط جنین درمانی را داشته‌اند.

استان‌های سمنان با 102 مراجعه (60 مجوز)، ایلام با 108 مراجعه (40 مجوز) و خراسان جنوبی با 121 مراجعه (77 مجوز) کمترین آمار متقاضیان سقط جنین درمانی را در سال گذشته داشتند.

بر اساس این گزارش، مجوز سقط درمانی بر اساس ماده واحده قانون سقط جنین درمانی مصوب سال 1384 مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن بر عهده  سازمان پزشکی قانونی کشور است و بر اساس آنچه در قانون مورد تأکید قرار گرفته تنها در صورت داشتن شرایط خاص برای مادر باردار صادر می‌شود که مهم‌ترین آن سن بارداری کمتر از 19 هفته است. 

به بیان دیگر اگر سن باردای از 19 هفته گذشته باشد به دلیل ولوج روح (زمان دمیدن روح) در جنین، امکان صدور مجوز سقط به هیج وجه وجود نخواهد داشت. علاوه بر سن بارداری باید وجود ناهنجاری در جنین که بعد از تولد موجب حرج مادر شود و یا بیماری مادر به نحوی که ادامه بارداری برای او خطر جانی به همراه داشته باشد توسط سه پزشک متخصص به تأیید برسد تا پزشکی قانونی نسبت به صدور مجوز اقدام کند.

بنابراین، این تصور که تمام ناهنجاری‌های موجود در جنین و یا هر بیماری مادر به صدور مجوز سقط می‌انجامد تصوری کاملاً نادرست است زیرا تنها ناهنجاری‌های جنینی که موجب حرج مادر شود و یا بیماری‌هایی که  در صورت ادامه بارداری برای مادر خطر جانی به همراه داشته باشد به صدور مجوز منجر خواهد شد.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا ازدواج می‌کنید؟
۸ نشانه افسردگی در کودکان ۵ تا۶ ساله
نگاهی به خدمات روان شناسی و مشاوره حرفه ای
در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
اعلام اسامی روانشناس نماهای فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود