دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ / ۰۸:۱۲
کد مطلب: 40904
۱

روانشناسی علل عادتی به نام «جویدن جداره دهان»!

روانشناسی علل عادتی به نام «جویدن جداره دهان»!
شکوفه اویار حسینی کارشناس ارشد مشاوره خانواده مي گويد: جویدن جداره دهان یکی از عادات غلطی است که در نتیجه استرس و اضطراب بروز پیدا می‌کند. این رفتار در حیطه روانپزشکی جز رفتارهای وسواسی-اجباری طبقه بندی می‌شود.
در اثر جویدن جداره دهان دندان‌ها با پوسته لب تماس برقرار می‌کنند که این امر باعث خراشیدگی دهان و زخم شده و با کندن لایه روی زخم این ضایعات عمیق‌تر می‌شوند؛ بنابراین افرادی که به طور مستمر پوسته لب خود را می‌جوند در معرض ابتلا به زخم‌های دهانی غیر قابل درمان و در موارد شدید و نادر سرطان دهان قرار می‌گیرند.
میزان شیوع این رفتار‌ها پس از سن ۳۵ سالگی نادر است و این عادت‌ها در دوران کودکی و نوجوانی بیشتر در پسران مشاهده می‌شود و در دوران نوجوانی و جوانی تا ۳۵ سالگی در دختران از شیوع بالایی برخوردار است.
 
اویارحسینی در خصوص روش‌های ترک عادت جویدن جداره دهان افزود: اشخاصی که دچار این عادت هستند باید در مرحله نخست به دندانپزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز از یک محافظ که جسمی نیمه سخت است به منظور جلوگیری از سایش دندان‌ها به هم استفاده کنند. همچنین این محافظ مانع از برخورد تیزی دندان‌ها با جداره داخلی دهان نیز می‌شود.
 
به دلیل اینکه جویدن جداره دهان در زیر مجموعه رفتارهای وسواسی- اجباری قرار می‌گیرد، بنابراین فرد با وجود اینکه می‌داند این یک رفتار ناکارآمد است، ولی به خاطر اجبار و فشاری درونی اقدام به انجام آن می‌کند.
 
اشخاصی که پوست لب خود را می‌جوند باید برای ترک این عادت به روانشناسانی که رویکرد درمانی آن‌ها رفتار درمانگر بوده مراجعه کنند.
 
اویارحسینی با اشاره به اهمیت مصاحبه انگیزشی در ترک عادت جویدن جداره دهان تصریح کرد: هدف از انجام مصاحبه این است که فرد به لزوم ترک این عادت پی برده و بداند که انجام این رفتار چه صدماتی را به روابط فردی و اجتماعی وی وارد کرده است.
 
مشاور جنبه مثبت ترک عادت را به مراجعه کننده تذکر داده و به فرد می‌گوید که اگر این رفتار را انجام نمی‌داد به چه موفقیت هایی دست پیدا می‌کرد در نتیجه این امر در شخص ایجاد انگیزه می‌کند.
 
این کارشناس ارشد مشاوره خانواده افزود: در مرحله بعد و به کمک خود شخص با رویکرد ثبتی- نگارشی موقعیت‌های زمانی و مکانی که در آن زمان‌ها فرد جویدن جداره دهان را انجام می‌دهد شناسایی شده و از طریق جداول علت یابی دلایل پیدایش و تداوم این عادت مشخص می‌شود.
 
اویارحسینی با بیان اینکه در زمان انجام عادت برای مثال ناخن جویدن یا جویدن جداره دهان انجام رفتار جایگزین ضروری است، عنوان کرد: هنگامی که وسوسه انجام این کار به ذهن فرد خطور می‌کند باید به مدت حداقل ۲ دقیقه رفتار جایگزین را به همراه تنفس دیافراگمی انجام دهد؛ بنابراین با پیروی از این شیوه به احتمال بالای ۸۰ درصد دیگر آن عادت را در آن موقعیت انجام نمی‌دهد.
 
اشخاصی که عادت به جویدن جداره دهان دارند به صورت ژنتیکی، تربیتی یا محیطی مستعد اضطراب هستند بنابراین انجام روزانه ریلکسیشن (تن‌آرامی) به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه دراین گروه از افراد ضروری است.
 
انجام فعالیت‌های شاد و لذت بخش که در آن سطح هورمون سروتونین (شادی) و هورمون آدرنالین (هیجان) فرد افزایش پیدا می‌کند نیز سبب کاهش اضطراب و استرس شده که نقش موثری در ترک عادت جویدن جداره دهان و لب دارد. همچنین احتمال بروز این عادت در خانواده هایی که سابقه خانوادگی و فامیلی وسواس فکری و عملی در آن‌ها وجود دارد، بیشتر است.
 
فرزندانی که در دوره کودکی یا نوجوانی نیازهای جسمیشان به موقع و به اندازه برطرف نشده نیز بیشتر امکان دارد که دچار عادت جویدن جداره دهان شوند.
 
انسان پنج نیاز هیجانی دارد که نیاز به دوست داشته شدن غیر شرطی (نیاز به محبت)، احساس امنیت، داشتن حس توانمندی، استقلال و کفایت، نیاز به تفریح و احتیاج به ناکامی به هنگام از جمله این نیاز‌ها محسوب می‌شوند که نیاز به ناکامی به موقع باید از سن سه سالگی به کودکان آموزش داده شود. سبک فرزندپروری سهل گیر یا سخت‌گیر به این نیازهای پنج گانه انسان آسیب می‌زند.
 
اویارحسینی یادآور شد: در صورتی‌که کودکی به عادت جویدن جداره دهان دچار است والدین باید از سرزنش و تحقیر کردن وی اجتناب کرده، زیرا منع کردن کودک از انجام این رفتار این حس را در وی ایجاد می‌کند که انسانی دوست داشتنی نیست. همچنین سبب تقویت احساس گناه در کودک نیز می‌شود.
باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه انتخاب رشته‌ای رایگان داشته باشیم؟
خبرچینی و تمسخر و اسکرین‌شات ممنوع!
اشتباهاتی که بعد از طلاق رُخ می‌دهد
نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
رتبه اولی‌های کنکور چه رشته‌ای انتخاب می‌کنند؟+عكس
زمان آغاز انتخاب رشته کنکور اعلام شد
علت شب ادراری کودکان چیست؟
انواع سبک های دلبستگی در کودکان
۵ دلیل طلاق، از خیانت تا ازدواج برای فراموشی
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.