جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - 22 Oct 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ / ۱۴:۰۱
کد مطلب: 41112
۱
معاون دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مطرح کرد:

حضور تیم دو نفره روانشناسی در مجلس

حضور تیم دو نفره روانشناسی در مجلس
به گزارش میگنا علی اسدی (معاون دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ درباره شرایط و سلامت روان مجروحان حادثه تروریستی روز چهارشنبه ۱۷ خردادماه گفت: در روزهای اول حادثه باتوجه به امنیتی بودن منطقه و کارکنان تا ثابت شدن شرایط نمی‌توانستیم در این زمینه مداخله‌ای داشته‌ باشیم البته در همان روز اول حادثه سعی کردیم از طریق پیامک‌های تلگرامی پیام‌هایی را درباره مدیریت استرس در شرایط بحران را برای جمعیت عمومی جامعه ارسال کنیم.  

او همچنین درخصوص اقدامات صورت گرفته درباره وضعیت و سلامت مجروحان این حادثه افزود: از فردای روز حادثه سعی کردیم مشاوران خود را با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی به بیمارستان‌ها بفرستیم تا اقدامات روانشناسی برای آن‌ها انجام شود. البته این اقدامات در بیمارستان طرفه و امام حسین(ع) انجام شده است اما در بیمارستان سینا به دلیل شرایط خاص و ویژه‌ باید هماهنگی‌هایی از طریق مجلس صورت می‌گرفت تا بتوانیم برنامه‌هایی نیز برای سلامت روان این افراد داشته باشیم.

معاون دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه این اقدامات از امروز در بیمارستان سینا نیز انجام می‌شود، گفت: روز گذشته نیز نشستی با حضور دکتر حاجبی (مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت) و مدیران ارشد حوزه مجلس برگزار شد و در نهایت اولین جلسه مشاوره برای افرادی که مجلس به ما معرفی کرده بود؛ برگزار شد.

اسدی با بیان اینکه این جلسه براساس پروتکل وزارت بهداشت در شرایط بحران برگزار شد؛ تصریح کرد: روانشناسان از دانشگاه به مجلس رفتند تا وضعیت علایم، شرایط و واکنش‌های روانی افراد پس از این حادثه را از منظر روانشناسی برای این کارمندان توضیح دهند و مقرر شد دو روانشناس در محل مجلس مستقر شوند تا باتوجه به اطلاع‌رسانی‌هایی که در مجلس صورت گرفته؛ افرادی که با مشکل‌های روانی بعد از این حادثه مواجه هستند به این مشاوران مراجعه کنند.

او خاطرنشان کرد: این تیم دو نفره هر روز از ساعت ۹ تا ۱۲ در آنجا مستقر شده و افرادی که دارای مشکل روانی پس از وقوع این حادثه هستند به آن‌ها مراجعه می‌کنند. همچنین اگر افرادی نیازمند مداخلات روانپزشکی باشند و به دارو نیاز باشد با انجمن روانپزشکی ایران صحبت شده تا درمان‌های دارویی از طریق آن‌ها پیگیری شود.

معاون دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره مشاوره‌های لازم برای مجروحان بستری در بیمارستان سینا گفت: بیشترین تعداد مصدومان و مجروحان حادثه در بیمارستان سینا بستری شدند که تا امروز نیز تعدادی از آن‌ها از بیمارستان مرخص شده‌اند. از همین‌رو اداره کل سلامت مجلس لیست افرادی که در این حادثه مجروح شدند را باید ارائه دهند تا بتوانیم حتی افرادی که در شهرستان‌ها ساکن هستند و در روز حادثه در تهران بودند را شناسایی و مورد مشاوره قرار دهیم.

اسدی خاطرنشان کرد: همچنین قرار است از طریق خانواده‌ها پیگیر افرادی که مسئله‌شان کمی حادتر است و با مشکلات بیشتری روبرو شده‌اند؛ باشیم.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره برنامه‌های وزارت بهداشت درخصوص پیشگیری و آماده‌سازی مردم در شرایط بحران گفت: در کشور ما معمولا حوادث وقتی رخ می‌دهند مردم به فکر برطرف کردن عوارض آن می‌افتند اما طبق پروتکل وزارت بهداشت برای مداخلات روانی اجتماعی سه مبحث در نظرگرفته شده است.

معاون دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ مردم در زمینه پیشگیری بسیار پایین است؛ درباره این مباحث توضیح داد: در وزارت بهداشت ۷ بسته آموزشی برای افراد جامعه داریم و قبل از وقوع حادثه تمامی دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی آموزش‌های حضوری و غیرحضوری درباره واکنش‌های افراد پیش از وقوع، حین وقوع و پس از وقوع حادثه ارائه می‌کنند و در حقیقت کنترل شرایط بحران از نظر مسائل روانی را به مردم آموزش می‌دهند. همچنین در این پروتکل ارائه خدمات روانشناسی به مدت ۶ تا یکسال بعد از بحران نیز درنظرگرفته شده است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد