شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - 8 Oct 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ / ۱۸:۰۹
کد مطلب: 41281
۱
۱
حسین ملکی

تصادفات و خطاهای انسانی!/ لزوم اخذ تست سلامت روان از متقاضیان گواهینامه رانندگي

حسین ملکی
تصادفات و خطاهای انسانی!/ لزوم اخذ تست سلامت روان از متقاضیان گواهینامه رانندگي

میگنا: الزامات سبک زندگی مدرن موجب استفاده زیاد و غیرضروری از وسایلی همچون خودرو شده است. مقایسه میزان و شیوه مصرف با دیگران نیز یکی از این عوامل است که موجبات مسابقه‌ای را فراهم آورده‌ که مصرف بیشتر در آن به منزله برد بوده و در مواقعی کمتر مصرف‌کردن باعث احساس محرومیت و ولع شدید برای پرمصرفی می‌شود. سوءگیری خدمت به خویشتن باعث می‌شود که تفسیر ما از اطلاعات به شیوه‌ای باشد که احساس بهتری در مورد خود داشته باشیم؛ لذا هرآنچه را که باعث خدشه در تفسیر و تصویر زیبا از خودمان باشد را حذف و هرآنچه را که باعث خودارزیابی مثبت شود، بزرگنمایی می‌کنیم.

این امر باعث می‌شود به جای کاری که باید انجام دهیم، کاری را انجام دهیم که می‌خواهیم. لذا گاهی اوقات دچار تحریف در تصویر ذهنی خود یا نادیده‌گرفتن نقش خود و رفتارهایمان در تعامل با محیط و برجسته‌کردن نقش منفی دیگران در این امر می‌شویم. مثلا استفاده بیش از حد از خودروی شخصی  و نادیده‌گرفتن قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را با دلایلی به نظر خودمان منطقی توجیه کرده و همین امر را برای دیگران نکوهش می‌کنیم.


صدمات ترافیکی و تصادفات نهمین عامل مرگ‌ومیر در جهان محسوب می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود که تا‌ سال 2020 حوادث جاده‌ای و تصادفات، سومین عامل مرگ‌ومیر بعد از بیماری‌های قلبی و افسردگی خواهد بود. بررسی تصادفات مختلف نشان داده که اکثر تصادفات ناشی از خطاهای انسانی است؛ به همین صورت، بررسی تصادفات در ایران نیز نشان می‌دهد که مهمترین عامل بروز تصادفات رانندگی عامل انسانی است.

با توجه به این‌که علت اکثر تصادفات رانندگی عوامل انسانی از قبیل نادیده‌گرفتن مقررات و خطاهای رانندگی، خستگی و خواب‌آلودگی، موادمخدر و الکل  و رانندگی در ساعات سیاه (زمان‌هایی مثل: آخرشب، اوایل صبح، بعد ازناهار)، ویژگی‌های شخصیتی، ویژگی‌های شناختی نظیر: زمان واکنش، حواس پرتی و خستگی، سرعت غیرمجاز، عدم استفاده از تجهیزات ایمنی، میزان ادراک ریسک  و نوع نگرش نسبت به رانندگی مخاطره‌آمیز است و اغلب آسیب‌های موجود در اجتماع انسانی فرهنگی و رفتاری است.

پیشگیری از حوادث و صدمات ترافیکی نیازمند اقدامات پایدار و موثر است. از این‌رو اقدامات فرهنگی و مداخلات روانشناختی از قبیل بررسی و معاینه وضع سلامت روان (ویزیت روانشناسی) و اخذ تست سلامت روان از متقاضیان گواهینامه وسایل نقلیه و آموزش مهارت‌های روانی- اجتماعی مانند مدیریت هیجان، کنترل خشم، مدیریت استرس و... به ايشان نیاز است.

نويسنده: حسین ملکی-روانشناس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
عالی
اختلال روان‌شناختی که پای آدم فضایی‌ها را به زندگی انسان باز می‌کند!
شلختگی نشانه این سندروم است
دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين