پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - 1 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ / ۱۴:۴۲
کد مطلب: 41354
۱
سه درصد از پزشکان حذف شوند

سازمان نظام پزشکی مکانی برای تنبیه پزشکان نباشد

سازمان نظام پزشکی مکانی برای تنبیه پزشکان نباشد
به گزارش میگنا غلامعلی عکاشه در گفت‌وگو با تسنيم، با اشاره به اینکه برای راضی بودن مردم باید روابط بین پزشک و بیمار مناسب باشد، اظهار داشت: بیمار باید پزشک را امین خود بداند و این حس باید در بیمار ایجاد شود که پزشک معالجش‌ نزدیک‌ترین شخص به او بوده و به دور از هر گونه مسائل مالی و اندیشه‌های دیگر به کار طبابت‌ فرد بیمار می‌پردازد‌ و در نهایت جامعه باید به گونه ای باشد که ابزارهای‌ عمومی‌اش در اختیار سلامت قرار بگیرد.

عکاشه با بیان اینکه جامعه پزشکی سلامت مردم و جامعه را می‌خواهد، افزود: اگر سه درصد از پزشکان به عمد یا غیر عمد خلاف‌هایی را مرتکب می‌شوند سازمان نظام‌پزشکی باید در این موارد ورود پیدا کرده و با توقیف، تنبیه‌ یا حتی اخراج باعث خراب شدن وجهه‌ دیگر پزشکان در جامعه نشود.

وی با اشاره به اینکه بنده در زمان قبل از انقلاب یک پزشک عمومی بودم، اظهارداشت: در بین سال‌های 57 تا 67 تا پایان جنگ تعداد پزشکان در کشور کم بود و به دلیل نیاز بالای کشور این گروه سرمایه مملکت محسوب می‌شدند و آنها نیز خدمت صادقانه انجام می‌دادند و جامعه حرمت آنها را نیز حفظ می‌کرد.

رئیس سابق انجمن جراحان ارتوپدی ‌ایران تاکید کرد: پزشکان از لحاظ مالی تامین بوده و افرادی که در مناطق دور مشغول به خدمت هستند از امتیازات خاصی باید برخوردار باشند و در این صورت حرمت پزشکان حفظ می‌شود.

عکاشه ادامه داد: در گذشته حرمت و اعتبار پزشکی که در مناطق محروم طبابت می کرد با فرد ساکن تهران یکسان بود و اعتبار و ارزش فردی که در منطقه دور افتاده خدمت می‌کرد با یک پزشک ساکن تهران برابری می‌کرد.

عضو هیأت مدیره جامعه جراحان و عضو هئیت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ‌ایران با بیان اینکه در زمان‌های قدیم ارزش پزشکی به قدری بود که همه از آن استقبال کرده و این کار یک خدمت بزرگ می‌دانستند، افزود: اگر شرایط به گونه ای باشد  که فشار از بالا و مقاومت از پایین باعث شود که مساله واسطه گری ناسالم برای پزشکان پیش بیاید این مسئله به علت زیاد خواهی آنها نخواهد بود.

عکاشه ادامه داد: مقامات معتقدند که نباید ارتباط مستقیم مالی بین پزشک و بیمار ایجاد شود و به همین علت وقتی پزشکی حق ویزیت زیادی دریافت می‌کند نسبت به پرداخت هر مبلغی مردم معترض می‌شوند و این  مسئله باعث می‌شود تا اعتماد و اطمینان و شرافت اقشار مختلف پزشکان شکسته شود.

سازمان نظام پزشکی نباید مکانی برای بازخواست و تنبیه پزشکان باشد

عضو هئیت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ‌ایران با بیان اینکه هنگامی که پزشکان خلاف‌های مالی و غیر مالی انجام می دهند درنهایت تحت شعاع قرارمی‌گیرند، افزود: یک سازمان نظام پزشکی مقتدر در آینده می‌تواند مسائل حقوقی‌ پزشکان را در درون سازمان مانند یک خانواده حل کند و آنها نیز از سازمان نظام پزشکی در مورد مسائل و مشکلات مختلف‌شان راهنمایی بگیرند.

به گفته وی سازمان نظام پزشکی نباید مکانی برای بازخواست و یا تنبیه برای پزشکان باشد بلکه باید در روزهای تنهایی مانند خانواده به ما مراجعه تا ظلمی که با آنها وارد شده را در این سازمان مطرح کنند، همچنین این سازمان باید از اعمال نظر جدی برخوردار باشد تا در مقابل شدیدترین تنبیهات بهترین پشتیبان و حامی پزشکان باشد.

سازمان نظام پزشکی باید مقتدر و جایگاه بالایی داشته باشد

عکاشه با بیان اینکه متأسفانه نظام پزشکی ما به یک دادگاه غیرعادل روی آورده است، افزود: سازمان نظام پزشکی باید به گونه‌ای عمل کند تا اگر پزشکی بخواهد پرونده‌ای را در جهت خواست خودش تغییر دهد از یک جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد و اگر نظام  پزشکی ما مقتدر باشد می‌تواند حقوق دعاوی پزشکان در خصوص مسائل مختلف مالی و فردی را اجرا کند تا در نهایت سازمان نظام پزشکی از حقش دفاع کند.

عضو هیأت مدیره جامعه جراحان و عضو هئیت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ‌ایران اظهار کرد: مردم ما سلامت را از بخش درمانی حاکمیت و سازمان نظام پزشکی خواستار بوده و امروزه آسیب‌های روانی و جسمی مشکلاتی را برای جامعه ایجاد کرده که مردم رفع همه این مسائل را از پزشکان خواستار هستند. همچنین در کنار جامعه پزشکی کادر غیراداری‌، پرستاران و افراد غیر پزشک مشغول به فعالیت هستند و می‌توانند کمک بزرگی به بخش سلامت جامعه داشته باشند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای