يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - 28 Nov 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ / ۱۷:۴۷
کد مطلب: 41381
۰

عواملی که سبب تجاوز به کودکان می‌شود

عواملی که سبب تجاوز به کودکان می‌شود
به گزارش میگنا مجتبی انصاری شهیدی در گفت‌وگو با فارس،‌ با اشاره به حادثه ناگوار قتل آتنا اصلانی و ابعاد روانشناختی این موضوع، اظهار داشت: متأسفانه گاهی شاهد انتشار چنین اخباری در جامعه بوده که سبب ایجاد دل‌نگرانی بسیاری از خانواده‌ها می‌شود و تکرر این حوادث نشان از این داشته که باید جدی‌تر به فکر پیشگیری از این معضلات در سطح جامعه باشیم.

 

افرادی که دست به تجاوز می‌زنند اختلال شخصیتی و اختلالات جنسی داشته و می‌تواند این اختلال در افراد مختلفی اعم از مغازه‌دار و معلم گرفته تا ... بروز یابد لذا خانواده‌ها باید هوشیار باشند و آموزش مسائل جنسی را به کودکان خود ارائه دهند؛ البته این آموزش‌ها به طوری باشد که تابوها را نخواهیم بشکنیم.

والدین باید از طریق الفاظ ساده حریم خصوصی را به فرزندان خود آموزش دهند و این موضوع نیز باید از طریق مراکز فرهنگی، مدارس و حتی مهد کودک‌ها نیز ارائه شود تا شاهد کاهش آمار قربانیان تجاوز باشیم البته باید توجه داشت که لازم نیست به هیچ عنوان این آموزش‌ها بسیار باز به کودکان ارائه شود.

نکته دیگر اینکه باید توسط خانواده‌ها مدنظر قرار گیرد این بوده که کودکان خود را با زیورآلات چشمگیر نپوشانند چرا که این مسأله می‌تواند تشدیدکننده بروز حوادث تجاوز در افرادی که اختلالات جنسی دارند شود لذا والدین باید وسایل قیمتی و زیورآلات را تنها در مواردی که خود بر کودکشان نظارت دارند در اختیار آنها قرار دهند.

دولت از سازمان نظام روانشناسی در یک برنامه مدون باید نظام جامع غربالگری روانشناسی را مدنظر قرار دهد به طوری که همه کارمندان و حتی افرادی که مشاغل آزاد دارند مورد بررسی سلامت روان قرار گیرند به عبارتی حتی در هنگام استخدام و ارائه پروانه کسب این موضوع در نظر گرفته شود تا اختلالات مختلف روان در سطح جامعه مشخص شود. 

تشخیص این اختلالات باید از طریق تست‌های معتبر که مجهز به دستگاه‌های دروغ‌سنج بوده انجام شود همچنان پزشکان و روانشناسان متخصص مصاحبه‌های لازم را با افراد انجام دهند.

این موضوع در مسائل حوادث رانندگی نیز بسیار ملموس است چرا که اختلالات شخصیتی می‌تواند سبب افزایش آمار نزاع و تصادفات شود لذا غربالگری روانشناسی افراد امری ضروری در جامعه است. 

عدم تأمین به موقع نیازهای جنسی افراد به صورت مشروع نیز می‌تواند سبب دامن زدن به چنین حوادثی شود لذا متولیان امر باید شرایط ازدواج را در جامعه فراهم کرده و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند چرا که از طریق توجه به این موضوع آمار قربانیان تجاوز نیز بسیار کاهش می‌یابد.

متخصص روانشناسی سلامت خاطرنشان کرد: موضوع تجاوز آتنا شاید از محدود موارد رسانه‌ای شده باشد چرا که بسیاری از افراد از ترس و یا حفظ آبرو اصلاً این موضوع را بیان نمی‌کنند که راهکار پیشگیری از چنین حوادثی توجه به مسائل قید شده در بالا است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.