پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - 9 Dec 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ / ۱۵:۰۱
کد مطلب: 41711
۱

گلدان‌‌های خانگی بازار ماری‌جوانای ایران را تامین می‌کند؟

گلدان‌‌های خانگی بازار ماری‌جوانای ایران را تامین می‌کند؟

خبرآنلاين: سعید صفاتیان رئیس کارگروه کاهش اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: بعضی از افرادی که خودشان مصرف کننده هستند به اندازه مصرف خودشان می‌کارند، مثلا روزی دو تا گلدان می‌کارد برای مصرف روزانه خودش و در واقع سازمان یافته نیست یعنی در حجم وسیع اتفاق نمی‌افتد.

مهدیه بهارمست: سوم تیر ماه سال جاری ستاد مبارزه با مواد مخدر، پرویز افشار ستاد سخنگوی مبارزه با مواد مخدر، آماری ارائه کرد و گفت: تریاک با ۶۶.۸ درصد، حشیش و مشتقات آن شامل ماری‌جوانا، گل، گراس و علف با ۱۱.۹ در صدر مصرف موادمخدر‌ها هستند، ابتدا تمام نگرانی‌ها معطوف این شد که چرا مصرف ماری‌جوانا در رده دوم است؟

خبرآنلاین در این باره این سوال را  از عباس دیلمی‌‌‌زاده رییس کانون تولدی دوباره و پژوهشگر اعتیاد مطرح کرد که چرا ماری‌جوانا دومین ماده مخدر پرمصرف در ایران شده است؟ او در این باره گفت: در گذشته ماری‌جوانا بصورت پنهان مصرف می‌شد ولی امروزه آشکارتر شده، ممکن است شیوه مصرف ماری‌جوانا افزایش پیدا کرده باشد که این دو با هم متفاوت است و ما در این مورد نیاز به تحقیقات تکمیلی و دقیق‌تری داریم اما نهایتا باید بگویم تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، گفتگوها و ادبیات جهانی در مورد آزادسازی ماری‌جوانا در اکثر کشور‌ها مثل بعضی ایالت‌های آمریکا و بخشی از اروپا، می‌تواند در گرایش و مصرف ماری‌جوانا در جوانان ما هم تاثیر داشته باشد.

مدتی از این خبر نگذشت که شنبه 28 مرداد سردار مسعود زاهدیان عنوان کرد که کشت گل در مزرعه‌های در داخل کشور نداریم. اظهار نظر رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر این سوال را مطرح کرد که ماریجوانای موجود در بازار ایران چگونه تامین می‌شود از طریق کشت‌داخلی، قاچاق و ورود به کشور یا گلدان‌های خانگی. بر همین اساس در ادامه گفت و گو خبرآنلاین با سعید صفاتیان رئیس کارگروه کاهش اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام را بخوانید:

رئیس پلیس مواد مخدر در ایران گفته که ماری جوانا در ایران کشت نمی‌شود و چرخه تامین آن بر اساس کشت خانگی است. این مساله با توجه به حجم بالای وجود این مخدر صحت دارد؟

بله من هم موافق هستم، ماری‌جوانا موجود در ایران بیشتر تولید خارج است، افرادی هستند که در منطقه‌ای از ایران 100 یا 1000 متر از زمینش را به دور از چشم دیگران ماری‌جوانا کشت می‌کند، ولی نباید این تولید را تولید سازمان یافته دانست.

تولید سازمان یافته به چه معنا است؟

یعنی فرد در زمین ده هزار هکتاری خود بکارد و برای آن سیستم میکانیزه و نگهبان مسلح بزاره که در حال حاضر ما کشت و تولید ماری‌جوانا در کشور نداریم، الان فرد برای مصرف شخصی خود که خیلی هم مقدار کم می‌کارد و یا به صورت گلدانی که برای حجم‌های بسیار محدود است کشت می‌شود.

چه تیپ افرادی کشت گلخانه‌ای دارند؟

نباید گفت که افراد زیادی وجود دارند که می‌کارند، نه ولی بعضی از افرادی که خودشان مصرف کننده هستند به اندازه مصرف خودشان می‌کارند مثلا روزی دو تا گلدان می‌کارد و در واقع سازمان یافته نیست یعنی در حجم وسیع اتفاق نمی‌افتد.

در صورت وجود کشت خانگی و گلخانه‌ای آیا می‌توان گفت که حجم تولید به قدری است که توانسته تقاضای بازار این مواد را تامین کند؟

نه به هیچ وجه کفایت میزان مصرف در کشور نداره چون حداقل ما ده درصد مصرف کننده حشیش و دوازده درصد مصرف کننده ماری‌جوانا داریم طبق آمار یعنی حدود سیصد هزار نفر مصرف کننده حشیش هستند، حداقل ولی این ماری جوانا گلخانه‌ای مصرف دو هزار نفر است، بیشتر از خارج از کشور وارد می شود.

در کدام کشورها بیشتر حشیش کشت می‌شود؟

در گزارشات بین المللی کشورهای همچون عراق، سوریه، اروپای شرقی و افغانستان بیشترین تولید حشیش را دارند و البته میزان زمین‌های زیر کشت حشیش رو به افزایش است.

بیشترین واردات حشیش از مرز شرقی کشور است یا نه؟

همانطور که حشیش از شرق کشور وارد می‌شود باید مراقب مرزی غربی هم باشیم علی الخصوص عراق، آسیای میانه، افغانستان، سوریه، اروپای شرقی این کشورها مرکز تولید حشیش است. جالب است بدانید، داعش یکی از منابع درآمدش تولید حشیش است.

طبق آمار‌ها از کدام کشور واردات ماری‌جوانا بیشتر است؟

متغییر است، نمی‌توان گفت که میزان تولید کشورها چقدر است تا بتوان آمار و ارقام دقیق گرفت در بعضی فصل‌ها تولید یک کشور بیشتر است، که خوب بالطبع بیشتر از آن کشور وارد می‌شود، که بیشتر به صورت قاچاق است.

در مورد تیپ‌شناسی مصرف ماری‌جوانا به نظر شما می‌توان گفت این ماده مخدر ماده‌ای است که بیشتر در کلانشهر‌ها مصرف دارد؟

امروزه فرقی بین شهر و روستا وجود ندارد، در هر کجا این موار مصرف می‌شود، نمی‌توان بگوییم این ماده مختص روستا است و آن ماده مخصوص شهر نه همچین چیزی نداریم.

می‌توان گفت دسترسی به مواد مخدر ماری جوانا در شهر‌ها راحت‌تر است؟

نه خوب، طی تحقیقاتی که انجام گرفته دسترسی ماری‌جوانا در کلانشهر‌ها و روستا‌ها یکی است هر دو به آسانی پیدا می‌شود.

بیشتر مصرف کنندگان در چه گروه سنی هستند؟

بیشتر مصرف کنندگان ماری‌جوانا جوانان و نوجوانان است، که در گروه سنی آنان بین 17 تا 25 سال است.

طبق آمارهای که منتشر شد، تعداد مصرف کنندگان شیشه نسبت به سال‌های قبل افول پیدا کرده دلیل اصلی آن چیست؟

درست است، مصرف شیشه طی چند سال گذشته پایین آمده، زیرا سازمان غذا و دارو ایران ماده پیش سازی که در کشور تولید می‌شد، ماده اصلی تولید شیشه بود، به نام سودوافدرين است، که در داروهای ضد سرما خوردگی مصرف می‌شد را محدودش کرد و ترکیبات تمام داروهای سرما خوردگی را تغییر داد. الان این ماده فقط برای داروهای خیلی خاص پزشکی استفاده می‌شود. به همین دلیل موجب شد تولید شیشه پایین بیاد و همین امر هم موجب شد تا تعداد مصرف کنندگان پایین بیاد.

برای مبارزه با مصرف کنندگان مواد مخدر ابتدا باید از کجا شروع کرد؟

امروزه ما بیشترین معضلمان مقابله با معتادان چند ماده مصرف‌گرا است، مثلا ممکن فرد صبح شیشه و عصر ماری‌جوانا مصرف کند، که اکثر معتادان به سمت چند ماده مصرف‌گرا می‌روند، در حال حاضر برای مقابله با آنان تلاش می‌کنیم.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه درمورد مرگ با کودک صحبت کنیم؟
راهکارهایی برای دیدن نیمه پر لیوان!
آیا اگر در مورد هدفت حرف بزنی به آن نخواهی رسید؟
خود تخریبی یا (impostor syndrome) چیست ؟
۵ گامِ علمی که هر عادتی را در شما نهادینه می‌کند
تاثیرات کتاب‌ در دوران کودکی بر مغز در پیری
چرا شادبودن برای برخی افراد سخت‌تر است؟
چگونه با احساس بی‌ارزشی مبارزه کنیم؟
نقش مشاور در روند تحصیلی دانش آموزان چیست؟
مشاوره پیش از ازدواج در تشخیص «ازدواج پرخطر» تا چه حد موثر است؟
علل تپش قلب، تشخیص آن
13 رفتاری که نشان می دهد مردی از شما متنفر است
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.