جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 20 May 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ / ۱۷:۲۴
کد مطلب: 41908
۱

طراحی نرم‌افزار شناسایی احتمال خودکشی

طراحی نرم‌افزار شناسایی احتمال خودکشی
محققان این نرم‌افزار با قابلیت نصب بر روی تلفن‌همراه هوشمند را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که می‌تواند احتمال خودکشی را تشخیص دهد.

 

بر اساس گزارش يو اس تو دي، در مرحله اول طراحی این نرم‌افزار، محققان دانشگاه سینسیناتی آمریکا، از طریق این اپلیکیشن، مکالمات روزمره بین دانشجویان و روان‌شناسان را در یک فایل صوتی ذخیره کردند، سپس با پردازش کلمات به کار رفته در هر مکالمه، احتمال خودکشی دانشجویان را به صورت عددی به دست آوردند.

طبق گفته‌های «جان پستین» (John Pestian)، مدیر آزمایشگاه محاسبات پزشکی این دانشگاه:"این نرم‌افزار کاربردی هوشمند طی دو سال گذشته به طور پیوسته توسط روانشناسان دانشگاه مورد آزمایش قرار گرفته است."

وی افزود:"این نرم‌افزار با شنیدن و پردازش صدای طبیعی افراد به صورت لحظه‌ای و با پردازش اصوات تولیدی از منظر الگوهای زبان‌شناسی و صوت‌شناسی، بیمار تحت معالجه را از نظر احتمال خودکشی شناسایی می‌کند."

 

طبق این گزارش، این نرم افزار کاربردی هوشمند با مجهزشدن به یک الگوریتم یادگیری عمیق می‌تواند از تجربیات گذشته جهت پردازش بهتر و ارائه نتیجه بهتر استفاده کند.

برای آزمایش این نرم‌افزار محققان 60 دانشجو را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند  که الگوریتم یادگیری ماشینی در تشخیص نحوه به کارگیری ضمایر و زبان جملات در افراد مستعد خودکشی به خوبی عمل می‌کند. 

در واقع افراد مبتلا به افسردگی شدید بیشتر از ضمایر "من، مال من، خودم" استفاده می‌کنند و زمان جملاتشان اغلب در گذشته است و همچنین از کلمات تایید مثل "موافقم، بله، راضی هستم" به ندرت استفاده می‌کنند.

طراحی این نرم‌افزار در حالی رخ می‌دهد که طبق آخرین مطالعات انجام شده آمار خودکشی در نوجوانان بین سنین 15 تا 24 سال در آمریکا از میزان مرگ‌ومیر ناشی از تصادف عبور کرده است.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد