کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

هدف اصلی از فرزندپروری از نگاه دكتر افروز

18 مهر 1396 ساعت 11:11

یک استاد برجسته روانشناسي با بیان اینکه همه ادیان ابراهیمی خانواده را باغ تلقی می‌کنند، گفت: فرزندآوری مایه تفاخر نیست اما فرزندپروری ارزشمند و پرثواب است و روانشناسی کودک از دمیدن روح الهی آغاز می شود.


به گزارش ميگنا، دکتر غلامعلی افروز در نشست فرزندپروری خردمندانه که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: فرزند هبه الهی است. هبه در ادبیات فارسی آمیزه‌ای از هدیه و امانت است، فرزند موهبت الهی است، فرزند مایه افتخار نیست، فرزندآوری مایه تفاخر نیست اما فرزندپروری ارزشمند و پرثواب است.

دکتر افروز اظهار داشت: در آیه‌ای از سوره شوری خدا می‌فرماید من به هر کس بخواهم پسر می‌دهم و به هر کس بخواهم دختر و به بعضی هر دو را می‌دهم. خدا تاکید می‌کند که‌ من بچه را می‌دهم. پرورش فرزندان پویا، سالم، خلاق و توانا ارزش است. هر کشوری جوانان متعهد، خلاق و پویا داشته باشد، قدرتمندترین کشور در جهان است.

وی با طرح این سوال که هدف اصلی از فرزندپروری چیست، عنوان کرد: یک هدف غایی داریم و بقیه اهداف قهری است، فرزندآوری الزامی و اجباری نیست. زن و شوهری که بچه‌دار نمی شوند یا نمی‌خواهند بچه‌دار شوند اشکالی ندارد و این خانواده نقص ندارد. خانواده دو رکن دارد زن و شوهر، بچه رکن خانواده نیست، خانواده سقف نیست بلکه پیوند ماندگار تا به بهشت است. خانواده تنها نهاد فطری، طبیعی، جاودانه و بی بدیل جامعه بشری است. خانواده باغ و بوستان است و مادرها باغبان هستند و پدرها سنگربان این باغ هستند، بچه ها نیز گلها و میوه‌های این باغ هستند.

 این روانشناس با بیان اینکه همه ادیان ابراهیمی خانواده را باغ تلقی می کنند، تصریح کرد: طراوت باغ به باغبان است. اگر زنان وجودشان آرامش شد، گل‌ها رشد می‌کنند. پدر وظیفه امنیت‌بخشی دارد و باید باغبان را پرنشاط کند. پیامبر اکرم (ص) فرمودند اگر برای تربیت 10 مهم قایل شویم 9 تای آن برای مادر است و یکی برای پدر، در واقع بچه‌ها مهمان خانواده هستند.

 دکتر افروز با طرح این سوال که چرا باید بچه‌دار شویم، گفت: نباید برای جلوگیری از سر رفتن حوصله بچه‌دار شد. از طرفی بچه سفارش پدربزرگ و مادربزرگ و یا عروسک نیست. باید فکر کنیم که کی بچه‌دار شویم و سوال بعدی این است که چرا باید بچه‌دار شویم. بقای نسل و سرگرمی نتیجه بچه‌دار شدن است. بهترین هدف بچه‌دار شدن این است که عروس و دامادی بار بیاوریم که آنها با احساس آرامش خانواده تشکیل دهند. در حقیقت تأسیس خانواده یا خانواده های دیگر هدف بچه دار شدن است.

 این پژوهشگر و نویسنده اظهار داشت: در پاسخ به این سوال که کی بچه‌دار شویم، باید گفت: هر وقت قابلیت همسری را احراز کردیم، هر وقت احساس کردیم همسر خوبی هستیم، هر وقت احساس کردیم به اوج آرامش رسیدیم و خوشبختی را تجربه کردیم بچه‌دار شویم. اینکه بچه‌دار شویم تا تنها نباشیم انگیزه خوبی برای بچه‌دار شدن نیست. برخی می گویند به خاطر بچه با همسرم زندگی می کنم این صحیح نیست زیرا بچه بدسرپرست از بچه بی سرپرست آسیب‌پذیرتر است. بسیاری از بچه های بزهکار بچه های بدسرپرست هستند نه یتیم. وقتی پدر و مادر در مقابل بچه همدیگر را تخریب می کنند بچه ها شورشگر می شوند، زن و شوهر باید به خاطر هم با یکدیگر زندگی کنند نه به خاطر بچه. بعضی بچه می آورند چون بلد نیستند همدیگر را دوست داشته باشند سراغ نفر سوم یعنی بچه می روند.

 دکتر افروز اظهار داشت: زن و شوهر باید یاد بگیرند همدیگر را دوست داشته باشند. سر سفره مرد باید اول برای خانم غذا بکشد و سپس برای بچه اول، خانم هم همینطور، در واقع باید اول به همسر رسیدگی شود و سپس به بچه بزرگتر زیرا حسادت بزرگ به کوچک ماندگار است. حسادت کوچک به بزرگ مسئله ای نیست. زمانی که زن و مرد همدیگر را دوست داشتند باید بچه دار شوند، برای بچه دار شدن سن مهم نیست، دوست داشتن مهم است. خانم های 40 ساله امروز مثل خانم های 20 ساله 90 سال پیش هستند. اینکه می گویند بارداری بالای 30 سال ریسک است برای 100 سال پیش است نه الان.

 این روانشناس در مورد بهترین زمان برای انعقاد نطفه بیان کرد: دوران بارداری 40 هفته است و متخصصان سه تا سه ماهه را مطرح می کنند. برخی متخصصان می‌گویند سه ماهه اول خیلی مهم است زیرا سلول های مرکزی مغز رشد می کند. در سه ماهه اول مغز جنین شکل می گیرد، بنده طبق مطالعات قرآنی می گویم سه ماهه دوم از نظر سلامت روانی، رشد شخصیت و هوشمندی مهم است. آغاز روانشناسی هنگامه دمیده شدن روح الهی در جنین است. روانشناسی انسان از زمان دمیدن روح الهی در جنین آغاز می‌شود. بچه بعد از این زمان واکنش نشان می دهد و نیاز به اکسیژن بیشتری دارد، اکسیژن در تابستان بیشتر است، آلودگی هوا از پاییز شروع می شود و در زمستان نیز وارونگی هوا داریم. بر این اساس بهتر است سه ماهه دوم بارداری که ملازم با دمیده شدن روح الهی در جنین است در تابستان قرار گیرد، در نتیجه بهترین زمان انعقاد نطفه آغاز بهار است.
-

 منبع:شبستان


کد مطلب: 42124

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/42124/هدف-اصلی-فرزندپروری-نگاه-دكتر-افروز

میگنا
  https://www.migna.ir