چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ / ۰۹:۲۴
کد مطلب: 42178
۱
۱

شیوه رفتاری والدین با دروغ کودکان

شیوه رفتاری والدین با دروغ کودکان
میگنا: فرید توکلیان روانشناس تربیتی اظهار کرد: افراد در هر سنی گاهی دست به دروغ گفتن می زنند ولی معمولا در سنین کودکی نباید این عمل را دلیلی بر دروغگویی فرد دانست زیرا کودک در سنین پایین تر هنوز معنی این واژه را به درستی نمی داند و به دلیل کودکی و اقتضای سنش این کار را انجام می دهد.

کودکان به دلیل تفاوت در ویژگی های شخصیتی خود در زمان دروغ گفتن ممکن است عوامل و حالات مختلفی را به خود گرفته و آن را بروز دهند که باید در نظر داشت که هرگز نباید این کار را بطور مستقیم با آنها مطرح کرده و از تنبیه بدنی آنها خودداری کنید.

چهره عصبی، مضطرب و ناراحت یکی از نشانه های دروغگویی در کودکان به دلیل ترس از برخورد والدین و اطرافیان در هنگام برملا شدن واقعیت است در صورتی که در زمان گفتن حقیقت، چهره کودک آرام است.

این روانشناس با بیان اینکه از دیگر نشانه های دروغ گفتن در کودک این است که مطلب را با آب و تاب بسیار تعریف می کند در حالی که برای گفتن سخن راست با همان گفتار ساده کودکی مطلب خود را بازگو می کند،ادامه داد:کودک برای مخفی کردن دروغ اولیه نیاز به گفتن تعداد دروغ های بیشتری برای پشتیبانی دارد که در نتیجه این گفته ها با یکدیگر تناقض پیدا کرده و برای والدین روشن خواهد شد.

هيچگاه نبايد تشويق ها برای کودک به گونه ای باشد که از يک دروغ او به راحتی گذشت کنید بلکه بايد او بداند مسئوليت کار اشتباهی که مرتکب شده را بر عهده بگیرد.

هنگامی که کودک کار اشتباهی را انجام داد اگر قبل از اينکه شما متوجه شويد، اشتباه خود را بازگو کرد او را تشويق کنید همچنین اشتباهاتش را با جملات خبری بيان کنيد نه جملات سوالی و از همه مهمتر اينکه جريمه دروغگويی بايد از جريمه رفتار اشتباهی که مرتکب شده است، جدا باشد.

این روانشناس با بیان اینکه نباید جريمه های خيلی شديد برای دروغگویی کودک در نظر گرفت، افزود: جریمه باید متناسب با سن و خطايی که از او سر زده در نظر گرفته شود، همچنین به یاد داشته باشید که هیچگاه مدام به او نگوييد که تو دروغ می گويی و به او برچسب دروغگو را نچسبانید زیرا باعث تثبيت اين ويژگی در کودک شده و به مرور زمان باور می کند که یک فرد دروغگوست.

توکلیان در پایان گفت: اگر فرزندتان در جمع دوستان و اطرافيان شما دروغ گفت به هيچ عنوان نسبت به دروغش واکنش نشان ندهيد زیرا باعث می شود که به مرور احساس بی ارزشی کند، همچنین در مقابل دیگران او را سرزنش نکنيد و هنگام تنهایی با او پيامد رفتارش را به او گوشزد کنيد و به یاد داشته باشید لزومی ندارد که به خاطر دروغ گقتنش احساس منفی به او القا کنيد.

 منبع: ميزان

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بهمن معین نیا
Romania
بادرودوتشکر، بزرگوارعز یز،بسیارروان،منطقی وقابل درک،اما به خوبی میدانید "مسله تربیت"یک پروسه وفرایند است،نهادهای ذیربط،درراس آن نظام آموزشی، مدرسه وخانواده وسپس" متخصصان وصاحنظران واقعی فضاهای مناسب وکارآ واثر بخش را به صورت علمی وکاربردی به مرحله اجرا وعمل در آورند....
توضیح:(منظورازبیان علمی-کاربردی)،یعنی هم تدریس آموزش های نظری،درقالب اجرای سخنرانی،وهم تشکیل "کارگاهها ی آموزشی"که ازطریق.
"خود مدیریتی"،والدین،"خانواده"،مربیان مدرسه آغازشود، تاباایجاد انگیزه وحس خودباوری درشرکت کنندگان بتوان ابتدا ایجاد فضای مثبت مادی رافراهم نمود،تا خود خانواده ها،مسولان بدانندچنانچه باهدف،برنامه‌ریزی ساختاری،سازماندهی مناسب،هماهنگی کارآواثربخش والبته نظارت وپی گیری مستمر،نتیجه،بازخوردوموفقیت واقعی دورازانتظار نیست،درضمن من هم بانظروپیشنهاد کارشناسانه "شما"موافقم، شایسته است به سوی" بومی سازی"اقدام وهنجاروارزشی های فرهنگی جامعه مورد امعان نظر قرارگیرد....باسپاس.
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...