چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ / ۱۵:۴۶
کد مطلب: 42191
۱

روان مجردها سالم‌تر از متاهل‌ها

دكتر احمدعلی نوربالا مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت‌روان در سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روان پزشکان ایران و هفدهمین همایش سالانه پیاپی انجمن علمی روان پزشکان ایران که صبح امروز در سالن شهید غرصی بیمارستان میلاد برگزار شد، اظهار کرد: ما در این کنگره به بررسی نتیجه مطالعه ملی سلامت روان در سال 93  می‌پردازیم و نتایج همایش ملی سلامت روان و سرمایه اجتماعی در ایران را در سال 93 مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 نوربالا بیان کرد: برای بررسی مطالعه ملی سلامت روان در سال 93 ، 36 هزار نفر از افراد بالای 15 سال در قالب سه هزار خوشه 12نفری و 6 گروه سنی مورد بررسی قرار گرفتند که در این بررسی به این نتیجه رسیدیم که حدود 23.44 درصد از افراد مشکوک اختلال روانی بودند.

مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت روان، افزود: طبق بررسی انجام شده حدود 27.55 زنان و 19.28 مردان مشکوک به اختلالات روانی هستند که البته این آمار در شهرها 24.5درصد و در روستاها 20.98 درصد است.

 
شیوع اختلالات روانی در جامعه باسواد کاهش پیدا کرده

نوربالا تاکید کرد: طبق این مطالعه هرچه سواد جامعه بیشتر شده است میزان شیوع اختلالات روانی کاهش پیدا کرده است، همچنین بیکاران نسبت به سایر افراد جامعه بیشتر به اختلالات روانی مبتلا هستند، در این طبق‌بندی پس از بیکارا‌ن، زنان خانه‌دار، افراد از کار افتاده و بازنشستگان قرار دارند.

وی عنوان کرد: در بررسی انجام شده درباره شیوع اختلالات روانی در بین متأهلین به این نتیجه رسیدیم که 22.27 درصد از افرادی که دارای همسر هستند به اختلال روانی دچار‌ند و به طور کلی مجرد‌ها از سلامت روان بهتری نسبت به متاهل‌ها برخوردار هستند، همچنین میزان افسردگی در این مطالعه 10.29 درصد بود که از این میزان سهم زنان 11.43 درصد و سهم مردان 9.24 درصد است.

مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت روان گفت: از 15 سالگی به بالا با افزایش سن میزان اضطراب در بین افراد جامعه افزایش پیدا می‌کند و به طور کلی هر چه سن فرد بیشتر می‌شود اضطراب هم افزایش پیدا می‌کند.

سلامت روان در شهرهای بزرگ مورد غفلت واقع شده

نوربالا تصریح کرد: متاسفانه سلامت روان در دنیا و به ویژه در شهرهای بزرگ مورد غفلت واقع شده است و به طور کلی اضطراب و عملکرد بد اجتماعی در بین افراد بیشتر و افسردگی کمتر شده است.

وی یادآور شد: سلامت روان در شهرهای مانند یزد، مرکزی، تهران، مازندران، زنجان، گیلان و هرمزگان طبق مطالعه صورت گرفته بدتر شده است و سلامت روان در شهرهای مانند چهارمحال بختیاری، گلستان و قم بهبود پیدا کرده است.

 
-باشگاه خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی