سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 3 Oct 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ / ۱۳:۴۹
کد مطلب: 42215
۲
۳
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور

شناسایی بیش از یک هزار مرکز و موسسه روانشناسی غیرمجاز در فضای مجازی

شناسایی بیش از یک هزار مرکز و موسسه روانشناسی غیرمجاز در فضای مجازی

به گزارش میگنا دکتر عباسعلی اللهیاری، رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در گفت‌وگو با خبرنگار شبستان گفت: مطابق قانون، صدور مجوز مراکز مشاوره‌‌ها انحصارا با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: آیین‌نامه ای در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تصویب شده است، لذا در سازمان، کمیسیون صدور مجوز برای مراکز مشاوره داریم که خوشبختانه جلساتش هم به طور فعال برگزار می شود. بر اساس تقاضایی که افراد برای دریافت مجوز مراکز مشاوره دارند اگر حایز شرایط باشند، یعنی پروانه اشتغال حرفه‌ای سازمان را داشته باشند و سه سال هم از پروانه اشتغال حرفه ای آنها گذشته باشد، می توانند تقاضای مجوز مراکز مشاوره کنند.

دکتر اللهیاری در ادامه افزود: چون متولی هماهنگی مراکز مشاوره ازدواج و خانواده با وزارت ورزش و جوانان است، تفاهم‌نامه ای با آنها به امضا رساندیم که اقدامات اولیه این مراکز مشاوره را وزارت ورزش انجام می دهد و مجوز نهایی را سازمان نظام روانشناسی صادر می کند.

رییس سازمان نظام روانشناسی کشور با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود بیش از 100 مرکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده در کل کشور صادر شده است، تصریح کرد: این مراکز غیر از مراکز مشاوره ای است که ما  مجوز آنها را در سازمان نظام روانشناسی صادرداریم، این 100 مرکز ویژه تحکیم خانواده و ازدواج هستند چون در قانون برنامه ششم توسعه هم خوشبختانه تصویب شده که ارایه آموزش ها و مشاوره های قبل، حین و بعد از ازدواج بر عهده سازمان نظام روانشناسی است و از سوی دیگر هم سازمان ملی جوانان اکنون در وزارت ورزش و جوانان در حال فعالیت است،معاونت ساماندهی امور جوانان زمینه این مراکز مشاوره ها را فراهم و سازمان نظام روانشناسی هم مجوزش را صادر می کند.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از مراکز مشاوره غیرمجاز در کشور نداریم، بیان کرد: ولی مطابق قانون چون انحصارا سازمان نظام روانشناسی باید مجوز صادر کند، قانونگذار در ماده پنج نظام روانشناسی تصریح کرده که هر روانشناس و مشاوری در هر جایی از کشور بخواهد به کار روانشناسی مبادرت کند باید قبل از آن مجوز بگیرد، یعنی این حکم کلی است، حتی اگر بخواهد برنامه تلویزیونی در خصوص روانشناسی داشته باشد یا در روزنامه مطلب روانشناسی بنویسد یا کارگاه بگذارد و کلاس برگزار کند به هر نحوی بخواهد کار روانشناسی انجام دهد، باید مجوز دریافت کند.

اللهیاری از امضای تفاهم‌نامه با معاونت پیشگیری نیروی انتظامی در خصوص فعالیت مراکز مشاوره‌های ازدواج خبر داد و افزود: خوشبختانه معاونت پیشگیری ناجا همکاری بسیار تنگاتنگی با سازمان روانشناسی دارد. در حال امضای تفاهم نامه ای با نیروی انتظامی هستیم که در آینده ای نزدیک به امضای نهایی می رسد که هر روانشناس، موسسه، دستگاه یا فردی که بخواهد کار روانشناسی و مشاوره انجام دهد در صورتی که فاقد مجوز باشد، برخورد خواهد شد.

 رییس سازمان نظام روانشناسی کشور از برخورد با فعالان روانشناسی در فضای مجازی خبر داد و افزود: متأسفانه در حال حاضر بسیاری از این موسسات به صورت غیرمجاز در فضای مجازی در حال فعالیت هستند که ما در مورد آن هم برنامه ای داریم،انشاءالله در آینده ای نزدیک با هماهنگی ای که با شرکت مخابرات زیرساخت و مجموعه موسساتی که در حوزه فضای مجازی فعالیت می کنند،زمینه ای فراهم شده که جلوی فعالیت این مراکز غیرمجاز در فضای مجازی هم گرفته شود. اگر کسی بخواهد در فضای مجازی هم فعالیت کند حتما باید از سازمان نظام روانشناسی مشاوره کشور مجوز دریافت کند.

اللهیاری از شناسایی بیش از یک هزار مرکز و موسسه روانشناسی غیرمجاز در فضای مجازی خبر داد و افزود: علاوه بر صدور مجوز 100 مرکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده از ابتدای سال،مجوزحدود 700 تا 800مرکز مشاوره را نیز خود سازمان نظام روانشناسی و مشاوره صادر کرده است و حدود بیش از 700 مرکز مشاوره نیز در کل کشور فعالیت می کنند.

 وی تصریح کرد: همچنین حدود پنج هزار مجوز مرکز مشاوره نیز صادر کردیم که آنها می توانند کار روانشناسی و مشاوره البته در قالب مطب خود داشته باشند.

اللهیاری با بیان اینکه ما دو نوع مجوز صادر می کنیم، خاطرنشان کرد: ابتدا افرادی که صلاحیت شان در سازمان نظام روانشناسی به اثبات می رسد و ما پروانه اشتغال حرفه ای به آنها ارایه می دهیم که آنها می روند یک مطبی در مرکز دفتر خودشان می زنند و کار مشاوره و روانشناسی را آغاز می کنند که حتی می توانند مشاوره خانواده و ازدواج هم کنند، منتهی ما یک مجوز دیگری هم داریم که به صورت مرکز مشاوره یا در قالب یک کار تیمی و کلینیکی صورت می گیرد آن موقع هم فرد می تواند بعد از سه سال که از پروانه اشتغال حرفه ای فردی اش گذشت، بیاید تقاضای تاسیس مرکز مشاوره و روانشناسی کند که آنها حدود 700 نفر هستند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

United Kingdom
میگنا جون شما خودتم خوب میدونی که ایشان صلاحیتش از طریق دفتر ریاست جمهوری رد شده پس دلیلی نداره که حرفای تبلیغاتیشو منتشر کنی. فضای مجازی رو هم می خواد در قلمروی نداشته خودش دربیاره؟
Iran, Islamic Republic of
هیهات من الذله
یک روانشناس
Romania
برخی آقایان انگار دچار تفکر جادویی شده اند!
شده است مصداق آن مثل قدیمی که می گوید: یکی را تو ده راه نمیدادند سراغ خانه کدخدا را می‌گرفت.
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.