چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - 7 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ / ۱۷:۱۲
کد مطلب: 42290
۱

بلای وحشتناکی که الکل بر سر مغز و روحتان می‌آورد

بلای وحشتناکی که الکل بر سر مغز و روحتان می‌آورد
به گزارش میگنا محمدحسن فرهادی، دكترای علوم اعصاب و پژوهشگر مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت و گو با «مجله پزشکی» رادیو سلامت گفت: بدن انسان به عنوان یک موجود زنده فعالیت های مختلفی انجام می‌دهد و دستگاه‌های متعددی دارد. این دستگاه ها برای اینکه بتوانند با همدیگر هماهنگ باشند و به طور طبیعی کار خود را انجام دهند به 2 کنترل کننده نیازمندند.

وی ادامه داد: این اندام‌ها و کنترل کننده‌ها یکی مغز و یکی غدد درون ریزند. مغز و سیستم های عصبی به سرعت تنظیمات را انجام می دهند و بخش مهم کنترل کنندگی را بر عهده دارند. بعد از آن، غدد درون ریزند که با سرعت کم تر و مدت طولانی تری می توانند اعمال بدن را کنترل کنند. می‌توانیم بگوییم سیستم عصبی مانند سرور عمل می کند و فرمانده کل بدن است و کنترل ساختارهای متعدد بدن را بر عهده دارد.

دكترای علوم اعصاب و پژوهشگر مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه تصریح کرد: همین تنفس توسط بخشی از مراکز مغزی کنترل می شود. در سطح عالی تر هم بخشی از کنترل مغز برمی گردد به توجه و تمرکز و یادگیری و حافظه.

دكترای علوم اعصاب و پژوهشگر مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در پاسخ به این پرسش که وقتی الکل وارد مغز می‌شود چه اتفاقی می‌افتد گفت: معمولا جذب الکل، به سرعت از طریق معده و روده اتفاق می‌افتد و اکثر الکل جذب می‌شود. همچنین به سرعت وارد گردش خون شده و به صورت خالص به مغز می‌رسد.

وی ادامه داد: همیشه یک اثر حاد داریم یک اثر مزمن، اثر حاد یعنی مواد چه تاثیری بر مغز می گذارند . تفاوتِ وقتی که الکل وارد مغز می شود با دیگر مواد این است که غیر از تاثیر بر سیستم پاداشی یا بخش اعتیادی مغز بر سیستم استرس و غیر استرسی مغز هم اثر می گذارد.

فرهادی با بیان اینکه الکل هم بر سیستم پاداشی وهم سیستم استرسی و ضداسترسی اثر می گذارد گفت: سیستم پاداشی، مداری است که از مغز میانی شروع می شود و به مراکز بالاتر می رود و به قشر مغز می رسد که به آن مدار مغزی می گویند. در آنجا دوپامین آزاد می شود. وقتی دوپامین آزاد شود احساس سرخوشی در فرد ایجاد می کند. رضایت پس از مصرف الکل، در این فرایند ایجاد می شود.

وی ادامه داد: در کنار این دو، سیستم دیگری هست که بسیار مهم است و آن نرون ها هستند که گابا ترشح می کنند. گابا یک ماده مهاری در مغز است. الکل روی گابا اثر می گذارد و بیماری ها را تشدید می کند. سیستم دیگری به نام گلوتومات داریم که اثر تحریکی دارد و دوپامین ترشح می کند. گلومات روی ماده ای به نام استروتئین هم اثر می گذارد و در مغز آزاد می شود. در مجموع وقتی دوپامین بالا می رود موجب عدم تعادل و تکرر ادرار و خواب آلودگی و... می شود .

دكترای علوم اعصاب و پژوهشگر مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه بیان کرد: علائم مختلفی پس از مصرف الکل پدیدار می شوند که یکی از آنها کاهش سرعت واکنش است و منجر به سقوط ، افتادن و تصادف و تاری دید و تکلم نامبهم و .....می شود و حتی فراموشی به بار می آورد .

دكترای علوم اعصاب و پژوهشگر مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه یکی از علل فراموشی و اختلال در یادگیری و حافظه که به دنبال مصرف الکل به وجود می آید مختل شدن گلوتومات است زیرا اگر گلوتومات نباشد یادگیری  صورت نمی گیرد، گفت: یکی دیگر از عارضه های الکل ، اختلال در خواب است . اختلال در خواب موجب اختلال در یادگیری می شود.

 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.