شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ / ۲۱:۳۳
کد مطلب: 42346
۱

تاثیر اعتیاد مادر بر سلامت روانی فرزند

میگنا: دکتر افسانه صمدزاده گفت: خانواده یک واحد اجتماعی کوچک و حساس است و والدین جزو افرادی هستند که شخصیت فرزندان را شکل می دهند.

وی با بیان اینکه نحوه شکل گیری شخصیت کودکان حاصل 3 فرایند جسمانی، شناختی و اجتماعی است، توضیح داد: فرآیند جسمانی را می توان به محیط قبل تولد، حین تولد و بعد از تولد طبقه بندی کرد.

قبل از تولد، همان دوران جنینی است، مادری که باردار می شود موظف است در این دوره از کودک محافظت و نگه داری کند و قطعا مادری که گرفتار مواد مخدر است در محیط قبل تولد بر روی جنین تاثیر گذاشته و موقعیت جنین را به خطر انداخته است.

این استاد دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز ادامه داد: مادران معتادی که تحت پوشش بهزیستی و یا سازمان های حمایتی هستند در دوران بارداری، زایمان و تولد نوزاد تحت کنترل می باشند چرا که در خیلی از موارد اینگونه مادران در هنگام زایمان به مشکل برخورده اند حتی اخیرا در زایمان مادری که بسیار تحث تاثیر مواد بود، پزشکان به مشکل برخوردند و مجبور شدند از مواد مخدر برای تسهیل در زایمان استفاده کنند بنابراین مواد مخدر در فرآیند جسمانی جنین و نوزاد تاثیر به سزایی دارد .

صمدزاده بیان داشت: مورد بعدی فرآیند شناختی نوزاد است که به بینش، آگاهی و طرحواره هایی که در ذهن نوزاد شکل گرفته است، برمی گردد.

قطعا در زمان ورود فرزند به دنیا اولین طرحواره، طرحواره مکیدن سینه مادر و شیر خوردن می باشد حالا یک مادر معتاد که هیچ گونه مهارت فرزندپروری ندارد چگونه می تواند این بینش و آگاهی را به فرزندش انتقال دهد زیرا این آگاهی برای دوره قبل تولد است و قطعا هرچه سن فرزند بالاتر می رود نیازمند حمایت بیشتر از خانواده علی الخصوص مادر ست اما متاسفانه تمام این طرحواره ها به صورت ناقص در فرزندان شکل می گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال در طرحواره اعتماد نفس، ما می گوییم کودکی که اعتماد به نفس خوبی دارد قطعا مادری با اعتماد به نفس خوب توانسته این طرحواره را در وجود فرزندش شکل دهد و سطح آگاهی فرزندش را بالا ببرد ولی متاسفانه وقتی مادر این وضعیت را نداشته باشد این طرحواره در فرزند هم شکل نمی گیرد، وقتی هم که فرزند احساس رضایت از خود را ندارد، کوتاهی از مادر بوده که در دوران فرزندپروری این حس خوب را در فرزندش به وجود نیاورده و او را از طریق پاداش و تشویق تایید نکرده است.

این روانشناس با تاکید بر اینکه والدین معتاد فاقد صلاحیت اخلاقی برای تربیت فرزند هستند، گفت: فرزندان این خانواده ها احساس خودکم بینی، لجاجت، افسردگی و اضطراب دارند و در برابر حرف دیگران توانایی "نه" گفتن را ندارند.

صمدزاده عنوان کرد: نادیده گرفتن فرزند در خانواده های گرفتار اعتیاد، فرزند را دچار عواقب بدی می کند و فرزند هیچگونه آموزشی از لحاظ اخلاقی و تربیتی نمی بیند، در این خانواده ها شاهد خشونت های خانگی، جنسی و حتی طلاق یا تعدد زوجات و روابط غیر اخلاقی پدر یا مادر هستیم و فرزند نیز هیچگونه محور و معیار اخلاقی را آموزش نمی بیند.

در صورتیکه در مهارت های فرزندپروری این جزو اصول است که پدر و مادر باید برخی مهارت ها را آموزش ببینند تا بر سلامت روانی فرزندشان تاثیر مثبتی داشته باشند.

وی گفت: لازمه یک خانواده سالم این است که پدر و مادر از سلامت روحی و روانی فرزندشان آگاهی داشته باشند و بدانند فرزندشان با چه کسانی رفت و آمد و مراوده دارند اما متاسفانه بسیاری از کودکانی که در خانواده های معتاد مجبور به درآمدزایی برای تامین مواد مخدر هستند، ناگزیر با انواع آسیب های اجتماعی روبه رو هستند که در شکل گیری شخصیت فرزند تاثیر دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در یک خانواده مادر نقش تعیین کننده ای در آرامش خانواده دارد و قطعا می تواند فرزندان خوبی را به جامعه تحویل دهد اما مادری که دچار اعتیاد باشد فاقد تمام ملاک های مادری است و با این شرایط در تربیت فرزند دچار مشکل می شود.

صمدزاده اظهار کرد: در خانواده های گرفتار اعتیاد، مادر مهارت "نه" گفتن را به فرزند یاد نداده است و معمولا بیشتر این کودکان سکوت می کنند تا والدین خود را راضی نگه دارند و به این علت به هیچ فردی "نه" نمی گویند به ویژه افرادی که در حوزه قدرت وجود دارند و متاسفانه کودکانی که در این خانواده ها بزرگ می شوند هویت واقعی خودشان را از دست می دهند، این کودکان در هر نوع رابطه ای دچار احساس ترس، اضطراب و شکست می شوند و حتی در بزرگسالی به علت همین ترس و عدم اعتماد به نفس نمی توانند در رابطه های خود موفق باشند زیرا هیچ طرحواره اعتماد به نفسی به آنها آموزش داده نشده و در ازدواج هایشان نیز رفتارهای غیر منتظره و انتخاب های نادرستی دارند.

وی ادامه داد: فرزندان در این خانواده ها یاد می گیرند دائم دروغ بگویند، خیانت و دزدی کنند، آنان جرم های بسیاری را مرتکب می شوند، چرا که معمولا کودکان در خانواده های ناامن بزهکار می شوند و این موارد خطر اعتیاد آنان را در آینده افزایش می دهد.

این روانشناس گفت: در حوزه اجتماعی می دانیم که کودک در محیط خوب می تواند سالم رشد کند اما محیط بد عمیق ترین بدبختی و تباهی را برایش وجود می آید، معمولا والدینی که دچار آلودگی به مواد مخدر هستند و فرزندانشان از هر لحاظ آسیب پذیرتر می شوند مادر معتاد آن خانواده، روان رنجوری و پریشان احوالی را به فرزند منتقل می کند و او را آماده بزهکاری می کند؛ چرا که هیچ تعهدی به آینده و سرنوشت فرزندش ندارد؛ به همین علت ناامیدی، یاس و سرخوردگی در این فرزندان بارز است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، صمدزاده با بیان اینکه نوع مخدری که مادر استفاده می کند هم بسیار مهم است، تصریح کرد: آسیب های هر نوع ماده مخدر با یکدیگر متفاوت است مثلا اگر مادری به سیگار اعتیاد دارد نسبت به مادری که به حشیش و شیشه و.

اعتیاد دارد کاملا متفاوت است زیرا تاثیرگذاری های تک تک این مواد می تواند ویژگی های خاصی را در فرد به وجود بیاورد به عنوان مثال یکی از مشخصه های مادر معتاد به حشیش تونیک، فراموشی دوره ای و زوال شخصیت است و حتی در مهارت های حرکتی نیز دچار اختلال می شود و این مادر دائما در حال تلو تلو خوردن و بیهوشی است و فرزندی هم که از این مادر به وجود می آید دچار ترس های درونی می شود، پرخشگر می شود، حساسیت های بین فردی او بالا می رود و یا دچار اختلال شخصیت می شود.

وی در پایان گفت: نقش تخریبی مادر معتاد از یک پدر معتاد بسیار بیشتر است و به دلیل اینکه فرزند با مادر مراوده بیشتری دارد، متاسفانه فرزندان در خانواده با مادر معتاد از مراوده دور هستند.
-
منبع: ایسنا

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "