چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - 1 Dec 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ / ۲۲:۲۱
کد مطلب: 42440
۱
امام جمعه اصفهان:

برخی از رشته‌های دانشگاهی هیچ کاربردی برای کشور ندارند/ دانشگاه‌ها پول را می‌خواهند

آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار با اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با بیان اینکه وزارت علوم باید سهمیه‌ای برای تحصیل دانشجویان دختر و پسر در رشته‌های مورد نیاز کشور تعیین کند، اظهار کرد: تحصیل دانشجویان در رشته‌های دانشگاهی، منطبق بر نیازهای کنونی کشور نیست و لازم است تا وزارت علوم، تحصیل دانشجویان را به سمتی سوق دهد تا در آینده نیروی انسانی متعهد و متخصص برای برطرف کردن نیازهای کشور وجود داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر استان اصفهان نیازمند سونوگراف زن است و اینگونه افراد متخصص به اندازه کافی وجود ندارد، در مقابل می‌بینیم که بانوان در رشته‌هایی تحصیل کرده‌اند که زیربنای کاری برای آنان وجود ندارد مثلاً بانوان درس حقوق می‌خوانند در صورتی که دستگاه قضایی نمی‌تواند آنان را جذب کند.

امام جمعه اصفهان گفت: برخی از دانشگاه‌ها و مسؤولان دانشگاهی افتخار می‌کنند که در فلان دانشگاه 100 رشته تحصیلی وجود دارد در حالی که برخی از این رشته‌ها، هیچ کاربردی برای کشور ندارند.

وی با تأکید بر ضرورت مهارت‌آموزی و کسب تجربه توسط مهندسان جوان و دانش‌آموخته دانشگاهی تصریح کرد: در گذشته افراد بی‌سواد، تنها با کسب تجربه و مهارت برخی فعالیت‌های حیاتی را انجام می‌دادند حال که دانشجویان ما با علوم روز آشنا هستند، لازم است تا با کسب تجربه، دانش خود را به صورت صحیح و کاربردی، عملی کنند.

طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه آزاد برای تربیت انسان‌های نخبه و متدین تأسیس شد، اذعان داشت: در حال حاضر اینگونه نیست و هر فردی در هر رشته‌ای تمایل داشته باشد تحصیل می‌کند، در حقیقت دانشگاه‌ها پول را می‌خواهند و اینکه فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها در آینده قرار است چه نیازی از کشور را برآورده سازند، مشخص نیست؛ بنابراین لازم است تا وزارت علوم بر این موضوع نظارت کند.

وی در پایان با اشاره به ضرورت آموزش ضمن خدمت برای مهندسان کشاورزی یادآور شد: فرهنگ کشاورزی باید توسط مهندسان کشاورزی برای قشر کشاورز بیان شود تا فرهنگ صحیح کشاورزی و استفاده از روش‌های آبیاری جدید همچون قطره‌ای به جای غرق‌آبی جا بیفتد، البته دولت برای تغییر مدل آبیاری به کشاورزان کمک می‌کند.

 منبع: فارس

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا شاد بودن به ژنتیک وابسته است؟
چرا خواهر و برادرها کارد و پنیرند؟! راه حل چیست؟
آیا سفید کردن دندان ها کاری اشتباه است؟
درمان متمرکز بر هیجان (emotional focused therapy) چیست ؟
۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن