سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - 26 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ / ۰۹:۴۲
کد مطلب: 42694
۱
سعادت نیارکی در گفتگویی مطرح کرد؛

جای خالی سرویس کنترل درد حاد در نظام سلامت

میگنا: دکتر اسدالله سعادت نیارکی از پیشکسوتان راه‌اندازی فلوشیپ درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دردهای ناشی از جراحی، صدمات و تصادفات،‌ سوختگی،‌ زایمان و ... از دردهای حاد به حساب می‌آید که اگر در نظام سلامت به فکر آن باشیم شاهد کاهش هزینه‌های بستری، کاهش عفونت‌های بستری، کاهش نسخه‌های سرسام‌آور مسکن‌ها از همه مهم‌تر کاهش درد و آلام بیماران و در نتیجه رضایت‌مندی این گروه‌ها از نظام سلامت خواهیم بود.

متخصص بیهوشی کشورمان در ادامه اظهار کرد: دنیای غرب که بسیار حساب شده در بسیاری از موضوعات بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی می‌کند به این نتیجه رسیده است که ساماندهی کنترل درد حاد با راه‌اندازی سرویس درد حاد را عملیاتی کند و کشورهای سوئد و اسکاندیناوی با پوشش بیمه‌ای قوی به این نتیجه رسیده‌اند که راه‌اندازی سرویس درد حاد به نفع نظام سلامت و مخاطبان مراکز درمانی است و از سی سال پیش در این عرصه گام برداشتند و این خدمات را نوعی صرفه‌جویی می‌دانند.
سعادت نیارکی گفت: در کشور ما نیز از بیست سال پیش در ابتدا و به صورت تئوری روی موضوع کنترل درد حاد به صورت تئوری کار شده است و حدود 15 سال قبل نیز به صورت پایلوت در برخی مراکز این کار را راه‌اندازی کردیم و متاسفانه چون وزارت بهداشت بودجه‌ای را برای این موضوع تخصیص نداده ناچار شدیم از یکسری سازمان‌های بخش خصوصی بهره‌ گرفته و آن بخش خصوصی به ازای قرارداد با بیمارستان یکسری لوازم و مواد مصرفی را در اختیار بیمارستان قرار دهد و هزینه های اداره و مدیریت سرویس درد حاد را بر عهده بگیرد.
طرح تحول از ضرورت‌های کشور است
وی افزود: طی چند سال نیز با گزارش نتیجه‌بخش سرویس درد حاد خود وزارت بهداشت نیز به این نتیجه رسیده که از نظر کارشناسی این موضوع قابل قبول و استناد است اما به دلیل مشکلات بودجه ای در طرح تحول روش‌های نوین به حاشیه رانده شده وگرنه این روش بسیار نتیجه بخش و اقتصادی است و با توجه به اینکه وارد قرن بیست و یک شده‌ایم، جای سرزنش دارد که چرا متولیان سلامت امری که قابل کنترل و درمان است را به فراموشی سپرده اند؟.
سعادت نیارکی گفت: ما در درد مزمن و سرطانی تمام روش‌های کنترل را به کار می‌گیریم اما درد صفر نشده و تنها کم می‌شود، اما در مورد درد حاد که قابلیت کنترل و حتی به صفر رساندن درد را داریم باید با ایجاد زیرساخت‌های لازم، بودجه، نیروی لازم و ساماندهی این امر را با کمک متولیان سلامت محقق کنیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: طرح تحول از ضرورت‌های کشور است که مردم از مواهب آن بهره‌مند می‌شوند اما نباید بعضی روش‌های درمانی نتیجه بخش به بهانه طرح تحول و بودجه به حاشیه رانده شود و باید اقدامات کم هزینه و نتیجه بخش را در طرح تحول به کار بگیریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
قلب فقط کارش خونرسانی نیست؛ رزق و روزیتون رو هم میرسونه! خوش قلب باشید