سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ / ۱۹:۰۸
کد مطلب: 42771
۱

نقش سالمندان در بحران ها را نادیده نگیریم!

نقش سالمندان در بحران ها را نادیده نگیریم!
میگنا: امیر احمدی در خصوص تاثیر بحران ها بر سالمندان اظهار کرد: این روز‌ها بحران‌هایی همچون بلایای طبیعی به عنوان یکی از بزرگترین چالش ها، میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد.وی افزود: طی چند ماه گذشته، وقوع زمین لرزه‌های پی در پی در کشور نگرانی‌های متعددی را برای افراد جامعه بوجود آورده است و از آنجا که در کشوری زلزله خیز زندگی می‌کنیم باید از ظرفیت‌های گروه‌های سنی مختلف بهره‌مند شد.

این کارشناس ارشد سلامت سالمندان تصریح کرد: برخلاف تصور همگان، سالمندان می‌توانند در مدیریت بحران و کمک رسانی به سایر افراد جامعه می‌توانند نقش بسیار پررنگ و مهمی داشته باشند.
احمدی عنوان کرد: وجود ویژگی‌های مثبتی همچون تجربیات مختلف در افراد سالمند جامعه، باعث می‌شود سالمندان بتوانند در بحران‌های مختلف حمایت‌های مالی و عاطفی ویژه‌های را برای افراد خانواده‌هایشان فراهم آورده و باعث کاهش بار مشکلات بر دوش فرزندانشان بشوند.

وی گفت: سال‌ها زندگی و تجربه بحران‌های مختلف، سالمندان را تبدیل به الگو‌هایی از تاب آوری و منبعی برای دانش عملی و روحیه دادن به سایر افراد جامعه تبدیل می‌کند و سالمندان در برابر مصائب مختلف قوی‌تر بوده و می‌توانند از فرزندان و خانواده‌هایشان حمایت کنند.
احمدی اظهار کرد:سالمندان به کار‌های داوطلبانه و خیرخواهانه علاقمند بوده و هم اکنون هم درصد بالایی از خیرین جامعه افراد سالمند  هستند و آن‌ها می‌توانند در وقوع بحران به طور داوطلبانه به عموم مردم جامعه خدمت رسانی کنند.

وی افزود:نگهداری از نوه‌ها و کودکان فامیل یکی از کار‌های مورد علاقه سالمندان بوده و با توجه به رابطه خوبی که می‌تواند بین کودک و فرد سالمند بوجود آید، خانواده‌ها می‌توانند وظیفه مراقبت و نگهداری از کودکانشان را به افراد سالمند خانواده سپرده و خود به انجام سایر کارهایشان بپردازند
این کارشناس ارشد سلامت بیان کرد: همه مواردی که به آنها اشاره کردیم تنها زمانی انجام پذیر است که جامعه و مردم قبل از فرارسیدن دوره سالمندی، بفکر توانمندسازی افراد بوده و سالمندانی سالم را در جامعه پرورش دهند و با توجه به تعبیر سونامی سالمندی در ایران، طرح و برنامه این گروه‌ها را  باید یک ضرورت دانست‌.

متولیان سلامت جامعه سالمندان را دریابند
احمدی گفت: دولت‌ها و سازمان‌هایی همچون وزارت بهداشت که متولی سلامت جامعه هستند در این بین نقش مهم و کلیدی را بر عهده داشته و باید زمینه‌های داشتن سالمندانی سالم و کارا را فراهم سازند.
وی افزود: نهاد‌های حمایتی همچون بهزیستی بایستی برنامه‌های مختلفی را برای توانمندسازی اقشار مختلف جامعه و از جمله سالمندان را در برنامه‌های سازمانیشان بگنجانند تا شاهد جامعه‌ای سالم باشیم.
احمدی در پایان گفت: سالمندی مرحله‌ای از زندگی است که با برنامه ریزی متولیان می‌توانیم شاهد کیفیت زندگی و سلامت در این گروه‌ها باشیم.
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...